Братучедот на газдата на Сити сакал да го купи Ливерпул!

Братучед на сопственикот на Манчестер Сити, шеикот Мансур имал обид да го купи Ливерпул за две милијарди фунти. Англија Според извори на „Би-би-си“, кон крајот на 2017 и почетокот на 2018 година, роднина на шеикот Мансур кој е сопственик на Манчестер Сити, се обидувал да го купи Ливерпул. Шеикот, Калед Бин Зајед Ал Нехајан имал неколку средби со сопствениците на Ливерпул, понудил дури две милијарди фунти за да го купи клубот, но бил одбиен. Американските актуелни сопственици на Ливерпул го купија клубот во 2010 година за 300 милиони фунти. Сега клубот е проценет на 1,42 милијарди фунти. Најскап клуб кој е купен останува Манчестер јунајтед за кој Малком Глејзерс во 2005 година даде 790 милиони фунти. Јунајтед сега се проценува на фантастични 2,9 милијарди фунти.
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Сопственикот на Челзи, Роман Абрамович ќе настојува да добие барем 2,5 милијарди фунти од потенцијалниот купувач на клубот, тврди денешното издание на „Тајмс“. ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Англиски ,,Сан” излезе со бомбастична информација за продажбата на Челси. Сопственикот на англискиот клуб Роман Абрамович, кој е најодговорен за скокот во ...
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб Челзи излезе со демант на веста која утрово ја објави „Sunday Times“, околу тоа дека сопственикот Роман Абрамовиќ сака да го продаде клубот. Утрово се појави информацијата дека рускиот милијардер ќе го продаде клубот за околу 2,2 милијарди евра , односно дека токму поради тоа ангажираше советници. Сега, како што пишува „Independent“, советници навистина се ангажирани, но клубот не е на продажба. Помеѓу другото, од порано се пишуваше и дека Челзи е заинтересиран за Сер Џим Ратклиф, најбогатиот човек во Велика Британија. Меѓутоа, сега „Mirror“ пренесува дека извори од клубот Челзи истакнале дека лондонскиот гигант сепак не е на продажба. „Сините“ поминуваат низ турбулентен период во последните неколку години, бидејќи два пати во три сезони не успеваат да се квалификуваат во Лигата на шампионите. Изминатава пролет Абрамовиќ планираше да го прошири „Стемфорд Бриџ“, но таа одлука, откако Абрамовиќ имаше проблеми со продолжувањето на британската виза, ставена е на чекање. Абрамовиќ го купи клубот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Англиските медиуми денес пренесуваат дека лондонскиот фудбалски клуб Челзи, кој е во сопственост на Роман Абрамович, се наоѓа на продажба. Како што пренесува „Сан“, сопственикот на Челзи, Роман Абрамович ја ангажирал банката од САД, Рејн Груп да направи проценка на Челзи и се подготвува за продажба на клубот. Весникот тврди дека Абрамович е подготвен да го продаде Челзи, откако го реши проблемот со властите во врска со проблемите со визата и неговиот статус. Наводно Русинот за својот клуб одредил сума од две милијарди фунти, што ќе биде апсолутен рекорд кога станува збор за продажба на фудбалски клубови. Абрамовиќ го купи Челзи во 2003 година за 160 милиони евра и за 15 години во клубот вложи 1,14 милијарди евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој кој се огрешил пред законот мора да одговара. Никој не е недопирлив – изјави утрово специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи пред судот.Таа додаде ...
сите 248 | | | веќе видена

За Законот за јавно обвинителство ќе се расправа во Собранието, откако работните групи на власта и опозиција не постигнаа договор пред сè за судбината на СЈО, ...
сите 189 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 556 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Братучедот на газдата на Сити сакал да го купи Ливерпул!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: