Утрински весник: А1 се продава за 25 милиони евра

2 копии

Телевизијата А1 бара нов газда, пишува Утрински весник. Според весникот цената што се бара е 25 милиони евра, од кои ќе бил намирен долгот од 9,5 милиони евра кон Управата за јавни приходи. Вакви шпекулации се слушаат деновиве откако телевизијата објави дека поради неможност за нормално функционирање, морале да ги пратат новинарите на принуден одмор, а ќе се емитуваат само десетминутни технички вести. Како што се зборувало меѓу вработените во А1, близок роднина на сопственикот Велија Рамковски престојувал во Турција каде што барал купувачи. Наводно, првичната сума што била побарана од заинтересираните била 25 милиони евра, со кои потенцијалниот сопственик добивал одврзани раце да прави што сака. Според овие гласишта, заинтересирани имало порано, односно пред неколку месеци, но не и сега откако УЈП извести колкаво е побарувањето.
| | веќе видена | слични

Новинарите од А1 телевизија во групи ќе одат на едномесечен принуден одмор. Ваквата мерка веќе почна да се применува, а телевизијата ја стартуваше и новата програмска шема, во која ќе се емитуваат скратени вести. “Во неможност да обезбедиме нормално функционирање на телевизијата, одлучивме да продуцираме програма со која телевизијата и информативната програма ќе се одржува на минимум“, се вели во соопштението од А1. Но, покрај скратувањето на вестите, информативно-забавните програми како “Рано ден“ и “Ексклузив“ и понатаму ќе продолжат да се емитуваат според вообичаената програмска шема. “Ние, вработените во А1, сме соочени со неизвесна судбина на телевизијата во која работиме. За првпат по 18 години постоење, новинарите на А1 заминуваат на колективен одмор, а вестите ќе се емитуваат без репортерски извештаи, анализи, без интервјуа или дебати. Сепак, цврсто сме убедени дека наредниот период ќе се искористи на најдобар начин, за да се спречи затворањето на првата приватна телевизија“, додаваат од А1. А1 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утрински весник: А1 се продава за 25 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: