Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот


Со 81 глас и бојкот од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ги изгласа уставните измени.Со тоа се даде зелено светло на Преспанскиот договор за менување на името на државата во Република Северна Македонија. Не изостанаа честитките меѓу пратениците и министрите кои беа присутни на седницата. „Денеска Преспанскиот договор се имплементира во целост со сите негови делови, со што се отстранува пречката за членство на земјава во НАТО и ЕУ. Можеби емоциите на граѓаните и разните заедници денеска ќе бидат измешани, но од утре ќе видиме дека ова беше вистинската одлука, храбра одлука што гарантира мир, стабилност и економска благосостојба за идните генерации“, изјави за ТВ21 Бујар Османи – Вицепремиер на Р.М. Изгласувањето на уставните измени, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го нарече пораз за Македонија. Тој побара да се распушти парламентот и да бидат распишани предвремени парламентарни избори, заедно со претседателските. За уставните измени гласаа и 8-те пратеници кои беа исклучени од ВМРО-ДПМНЕ. Собраниската седница ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Џејмс Петифер, професор по балканска историја на колеџот „Светиот крст“ во Оксфорд, смета дека Законот за употреба на јазиците во Македонија е неуставен. Мислам дека мнозинството странски академици што ги изучуваат регионот и неговата историја би поддржале бојкот. Законот како што е составен ми изгледа неуставен, напиша Петифер на својот профил на Твитер како реакција на насловот на напис од Независна балканска новинска агенција (ИБНА) „ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите да го бојкотираат Законот за јазиците, СДСМ реагира“.
| | веќе видена | слични

Освен македонскиот, со законот за употреба на јазиците, сите институции на централно и локално ниво во Македонија, сега се обврзани да го употребуваат албанскиот јазик како службен кого го зборуваат над 20% од граѓаните на Македонија. Сите институции треба да формираат услови за употреба на албанскиот јазик во секојдневната комуникација, вели владиниот портпарол Муамет Хоџа. Но, колку нашите институции во моментов имаат капацитет за реализирање на такво нешто? „Секоја институција треба да направи анализа на капацитетите со кои располага, и зависно од анализите треба да се преземат и чекори за подобрување на капацитетите, човечките ресурси, со цел спроведување во целост во пракса на овој закон. Како што знаете со посебен член во законот е предвидено формирање на инспекторат кој ќе го следи и мониторира спроведувањето во пракса на законот за употреба на јазиците од страна на сите институции“, изјави Мухамед Хоџа, портпарол на Владата на РМ. Од Владата велат дека не знаат колку ќе чини спроведувањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 326 | | | веќе видена

Според расположливите податоци, околу 14.900 лица чекаат нови патни исправи, додека уште неколку илјади граѓани се во процедура на вадење нови лични ...
сите 189 | | | веќе видена

Во обид да го прикаже својот шеф Заев како борец против криминалот, Бојан Маричиќ, вечерва на Ал Сат во дуел со Стефан Андоновски, а во врска со случајот ...
сите 222 | | | веќе видена

- Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. ...
сите 215 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 84 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: