Декларација на „Граѓаните за Македонија”


Почитувани граѓанки и граѓани, Ние, долупотпишаните граѓански организации, политички партии, групи и заедници, во името на нашите членови, одлучивме да се здружиме во граѓанска и натпартиска коалиција со единствена цел – да им го вратиме општеството на оние на кои им припаѓа, на граѓаните на Македонија. Согласни сме дека граѓанскиот сектор во секое демократско општество треба да биде коректив на власта и едногласни сме дека нашето општество веќе не е демократско и дека ги исцрпивме сите методи и дека ги направивме сите обиди да ја вразумиме актуелната власт во Македонија. Оваа власт одбива да се вразуми и затоа треба да си оди и да ја ослободи државата од заложништво. Немаме веќе време, ниту трпение, ниту верба во оние што досега ја водеа државата, зашто ја водат во пропаст, го трошат богатството на нашата земја и ги бркаат нашите деца во емиграција, во неповрат. Затоа, во име на граѓаните на Република Македонија, се здружуваме во масовен, гласен и ненасилен граѓански протест, кој ќе започне на 17 мај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Над 80 граѓански здруженија и активисти преку писмо упатено до еврокомесарот Јоханес Хан, пред денешната средба со политичките лидери побараа итно формирање на преодна влада како единствен начин за излез од кризата-пренесе Ал сат. „Граѓаните за Македонија“ бараат од официјалните европски лица да бидат свесни дека моменталната криза не е помеѓу политичките партии, туку е борба меѓу граѓаните и владата на чело со Груевски. Во писмото до комесарот Хан и другите релевантни фактори во ЕУ, граѓаните бараат враќање на слободата и демократијата во Македонија, а не уште една тоалет хартија – како што беше прогласен од страна на власта договорот од 1 март од пред две години. Извор: Ал сат
| | веќе видена | слични

Во очи на средбата на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан со претстав ници на македонскиот политички врв, натпартиската коалиција „Граѓаните за Македонија“ порачува дека граѓаните очекуваат враќање на слободата и демократијата а не уште еден договор - тоалетна хартија. Од Македонскиот центар за европско образование, организација која е меѓу осумдесеттината членови на коалицијата, велат дека не е важно само тоа што ќе се договори туку и кој ќе го спроведе и како. Во ваков случај, многу скоро може да настане нова политичка криза, посочуваат од центарот, појаснувајки дека Европската унија има право да притиска за имплементација на евентуален договор бидејки земјава е кандидат за член на европското семејство. Инаку, „Граѓаните за Македонија“ сметаат дека трајно решение на суштинските проблеми е поважно од стремење кон договор со кој единствено би се намалил револтот меѓу граѓаните и државата би се вратила во таканаречена нормала.
| | веќе видена | слични

Водење грижа за демократските и европски вредности, притоа давајќи го максимумот за искоренување на диктаторските, штетни и деструктивни политички практики за тие во иднина да не се повторуваат, порачуваат од натпартиската коалиција „Граѓаните за Македонија“. Пред средбата на еврокомесарот Хан со претставници на македонскиот политички врв во Скопје, од коалицијата порачуваат дека граѓаните очекуваат враќање на слободата и демократијатѕа а не уште еден договор кој би се опишувал како тоалетна хартија. Коалицијата составена од повеќе од 80 организациии, смета дека ова е многу поважно од стремење кон смирување на граѓанскиот револт и враќање на државата во нормала која, според членовите на коалицијата, многу скоро би експлодирала во уште поголема криза.
| | веќе видена | слични

Граѓанските организации и активистички групи од коалицијата „Граѓаните за Македонија", пред рудната преговори на еврокомесарот Јоханес Хан со партиските лидери, бараат од меѓународната заедница „враќање на слободата и демократијата, а не уште една тоалет хартија".-Ви се обраќаме во име на повеќе од 80 граѓански организации и активистички групи кои одлучија да се здружат во граѓанска и натпартиска коалиција „Граѓаните за Македонија" со единствена цел – да им го вратиме општеството на оние на кои им припаѓа, на граѓаните на Македонија. Ова писмо го пишуваме во пресрет на следната рунда преговори меѓу четирите лидери на најголемите политички партии во Македонија, за разрешување на најдлабоката политичка криза со која Македонија се соочува од нејзината независност. Согласни сме дека граѓанскиот сектор во секое демократско општество треба да биде коректив на власта и едногласни сме дека нашето општество веќе не е демократско и дека ги исцрпивме сите методи и дека ги направивме сите обиди да ја вразумиме ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „Граѓаните на Македонија“, во име на повеќе од 80 граѓански организации и активистички групи, денеска во обраќање до меѓународната заедница наведува дека граѓаните веќе немаат време, ниту трпение, ниту верба во оние што досега ја водеа државата, како што велат, зашто ја водат во пропаст, го трошат богатството на земјата и ги бркаат децата во емиграција, во неповрат. Писмото, нагласуваат од коалицијата, е во пресрет на денешната рунда преговори меѓу четирите лидери на најголемите политички партии во Македонија, за разрешување на „најдлабоката политичка криза со која Македонија се соочува од нејзината независност“, која ќе се одвива во Скопје под посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан. „Согласни сме дека граѓанскиот сектор во секое демократско општество треба да биде коректив на власта и едногласни сме дека нашето општество веќе не е демократско и дека ги исцрпивме сите методи и дека ги направивме сите обиди да ја вразумиме актуелната власт во Македонија. Оваа власт одбива да се вразуми и затоа ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на денешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан и пратениците во Европскиот парламент: г-дин Ховит, г-дин Кукан и г-дин Вајгл, здружението на граѓани составени од околу 80 граѓански организации и активистички групи кои се приклучија на „Граѓаните за Македонија”испратија писмо со кое бараат разрешување на кризата во Македонија и враќање на општеството на оние на кои им припаѓа, на граѓаните на Македонија. „ Согласни сме дека граѓанскиот сектор во секое демократско општество треба да биде коректив на власта и едногласни сме дека нашето општество веќе не е демократско и дека ги исцрпивме сите методи и дека ги направивме сите обиди да ја вразумиме актуелната власт во Македонија. Оваа власт одбива да се вразуми и затоа треба да си оди и да ја ослободи државата од заложништво. Немаме веќе време, ниту трпение, ниту верба во оние што досега ја водеа државата, зашто ја водат во пропаст, го трошат богатството на нашата земја и ги бркаат нашите деца во емиграција, во неповрат. Како фактори кои учествуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Декларација на „Граѓаните за Македонија”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: