Автобуска несреќа во Индија, 45 загинати и 25 повредени


Најмалку 45 луѓе загинаа, а 25 се повредени кога автобус кој превезувал верници од индиски храм излетал од патот во бездна, на југот од Индија. Возачот изгубил контрола над возилото додека се обидувал да избегне друг автобус, изјави локален претставник, кој се претставил како Нарендар. Во Индија се многу чести сообраќајните несреќи во кои има и голем број на жртви. Како најголема причина за несреќите се лошата состојба на патиштата, невниманието, како и пренатрупаноста на возилата со патници.
| | веќе видена | слични
7 копии

Најмалку 100 луѓе загинаа во поплави во централна и јужна Нигерија, соопшти Агенцијата за вонредни ситуации. – Според сегашните информации, 100 луѓе загинаа во 10 држави, изјави Сани Дати, портпарол на таа агенција. Поплавите се случуваат по поројните дождови кои врнеа во изминатите неколку денови. Вонредна ситуација е прогласена во четири држави во Нигерија. Стотици илјади луѓе останаа без домови поради поплавите во изминатите неколку години што ја погодија Нигерија.
| | веќе видена | слични

Најмалку 20 се загинати и 20 други се повредени во судир на автобус и цистерна во централен Иран, соопштија официјални претставници. Несреќата се случи доцна вечерта на 17 септември на автопатот меѓу градовите Кашан и Натанц, околу 200 километри јужно од главниот град Техеран. „Цистерната се повлече настрана, удирајќи го автобусот предизвика експлозија и оган“, изјави командантот на сообраќајната полиција, генерал Мохамад – Хосеин Хамиди. Автобусот носел патници од Техеран во градот Керман, на југоистокот на земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 21 лице загинаа кога еден автобус се преврте по судир со цистерна во Иран, соопштија иранските медиуми.Иранската телевизија објави дека 20 лица се повредени во несреќата и се префрлени во локални болници, а меѓу нив и две жени и две деца.Во сообраќајните несреќи во Иран годишно гинат околу 17 000 луѓе, поради што Иран има еден од најлошите биланси во безбедноста на сообраќајот во светот, според АП.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Причината за судирот би можела да биде чадот од гумите и ѓубрето кои биле запалени под надвозникот. Полските власти објавиле дека 35-годишен возач настрадал и 18 луѓе биле повредени, вклучувајќи и 4 деца, во верижен судир на југот на Полска, пренесува "AP". Се наведува дека локалните спасувачки служби соопштиле дека најмалку 16 возила, меѓу кои имало и камион, вчера се судриле на надвозник кај градот Јаврожно, во услови на слаба видливост. Повредените биле пренесени во болница. Портпаролката на регионалната пожарна служба, Анета Голебјовска, рекла дека причината за судирот би можела да биде чадот од гумите и ѓубрето кои биле запалени под надвозникот. "AP" наведува дека полицијата води истрага.
| | веќе видена | слични
3 копии

Полските власти објавија дека 35-годишен возач загина, а 18 лица се повредени, вклучувајќи и четири деца, во верижен судир на југот од Полска, објави агенцијата АП.Локалните служби за спасување објавија дека најмалку 16 возила, вклучувајќи и камион, се судриле вчера на надвозник кај градот Јаворжно, во услови на намалена видливост. Повредените биле пренесени во блиските болници.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 22 лица се повредени кога возач на автобус изгубил контрола на автопат во Русија и влетал меѓу дрвја. Повредените биле пренесени во болница, наведе ТАСС повикувајќи се на извор од прес-службата на главниот регионален директор на руското министерство за внатрешни работи. Во автобусот во моментот на несреќата се превезувале околу 40 лица.
| | веќе видена | слични

Најмалку 22 лица се повредени, кога возачот на автобусот изгубил контрола на автопатот во Краснодарскиот крај во Русија и се удрил во дрвјата. Сите повредени се пренесени во болницa, наведува ТАС, повикувајќи се на извор од прес службата на главниот регионален директор на руското Министерство за внатрешни работи. Како што наведува извор на руската агенција, синоќа околу 22.30 часот возачот на авотбусот, кој одел од Анапа до Јарослав, изгубил контрола на автопатот и излетал меѓу дрвјата. Во автобусот, за време на несреќата имало 40 луѓе.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во вооружен напад во северозападниот дел на Нигерија загинаа најмалку 11 лица, а 20 се повредени. Полицијата соопшти дека непознати лица пукале во група луѓе кои се собрале за да одат во кино на отворено. Повредените лица се хоспитализирани и започната е истрага за нападот.
| | веќе видена | слични

Автобус со босански ученици се судри со камион во Италија, возачот загина на лице место Автобус кој пренесувал средношколци од Сараево се судри со камион утрово во Италија. Во несреќата еден од возачите на автобусот загинал на лице место, додека 22 деца се повредени. За време на судирот во автобусот се наоѓале 36 деца, а полицијата ја утврдува причината за трагедијата. Повеќе детали најавуваат регионалните медиуми во текот на денот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 447 | | | веќе видена

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да ...
сите 138 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Автобуска несреќа во Индија, 45 загинати и 25 повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: