Стогодишнина од раѓањето на Џон Кенеди

2 копии

Вашингтон - САД денеска ја одбележуваат стогодишнината од раѓањето на Џон Фицџералд Кенеди, 35-тиот претседател на земјата. Свеченостите ќе се одржат во „Претседателската библиотека и музеј на Џон Ф. Кенеди“ во Бостон, каде што ќе биде отворена изложбата со наслов „Џ.Ф.К. 100 - Настани и спомени". На неа ќе бидат изложени експонати од детството и младоста на Кенеди, знамето на торпедната единица, чиј командант бил тој во Втората светска војна, потоа неговата фотелја од Белата куќа, како и документи од периодот на Кубанската криза и факсимили од негови говори. По повод јубилејот, Федералната поштенска служба пушти во промет и марка со ликот на Кенеди. Џон Ф. Кенеди е роден на 29 мај 1917, во Бруклајн, Mасачусетс. По завршувањето на Универзитетот во Харвард, во 1941 пристапува во Морнарицата на САД како резервист, но потоа напредува до командант на торпедна единица во Тихиот Океан и е одликуван со неколку медали. По Војната е избран за сенатор на Демократската партија од Масачусетс. На претседателските избори ...
| | веќе видена | слични

Кратките комбинезонки се популарни за летната сезона, може да се носат во текот на целиот ден, а навечер ниските сандали ако ги замениме со високи потпетици – повторно имаме супер моден изглед. Популарните модни марки ги имаат во своите колекции, но подеднакво ги наоѓаме и кај луксузните дизајнерски брендови. Весели модели нудат „Манго“, „Зара“ и Х&М. Погледнете ги нашите 8 фаворити.
| | веќе видена | слични

Џон Ф. Кенеди е најмладиот претседател што некогаш е избран и е прв шеф на држава кој е католик. Американците го паметат по денот на инаугуарацијата кога тој инсистирал да се запрашаат што тие можат да сторат за својата земја, а не што претседателот може да направи. Фото извор: Screenshot Ја преживува озлогласената инвазија на Заливот на свињите и кубанската ракетна криза во 1962 година, а запаметен е и по тоа што владеел во време на Студената војна. Во мај 1962 година 15.000 луѓе го слават неговиот роденден на плоштадот во Њујорк заедно со Мерлин Монро која ја пее „Среќен роденден, господине претседател.“ На возраст од 54 години во 1963 неговиот живот е окончан, епизода која ја паметат сите државјани на САД, а и насекаде во светот. Настанот доживува бројни филмски и телевизиски интерпретации, а постојат и многу теории на заговор за истиот. Последниот државник со кој се сретна Кенеди Овие денови се одбележува стогодишнина од неговиот роденден факт кој поттикнува да се ѕирне во архивот на податоци за него, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

САД денеска прославуваат 100 години од раѓањето на 35. Претседател, Џон Фицџералд Кенеди. Човек на кого многумина му се воодушевуваа иако беше на функција само околу 1000 дена. Свеченостите ќе се одржат во Претседателската библиотека и музеј на Џон Кенеди во Бостон, со отворање на изложба „Џ.Ф.К. 100 – Настани и спомени”. На неа ќе бидат изложени експонати од детството и младоста на Кенеди, знамето на торпедната единица чиј командант бил тој во Втората светска војна, потоа неговата фотелја од Белата куќа, како и документи од периодот на Кубанската криза и факсимили од негови говори.По повод јубилејот, Федералната поштенска служба пушти во промет и марка со ликот на Кенеди. Џон Ф. Кенеди е роден на 29 мај 1917, во Бруклајн, Mасачусетс. По завршувањето на Универзитетот во Харвард, во 1941 пристапува во Морнарицата на САД како резервист, но потоа напредува до командант на торпедна единица во Тихиот Океан и е одликуван со неколку медали. По Војната е избран за сенатор на Демократската партија од Масачусетс. На ...
| | веќе видена | слични

САД му оддаваат почит на еден претседател, кому многумина сѐ уште му се воодушевуваат, иако беше на функцијата само околу 1000 дена. Џон Ф. Кенеди беше роден на денешен ден пред точно 100 години. Историчарите внатрешно и надворешно-политичките остварувања на 35-от претседател на САД ги оценуваат повеќе како просечни. Неговиот имиџ меѓутоа останува нескршлив. Токму затоа не само во главниот град Вашингтон, туку и во неговиот роден град Бостон деновиве преку манифестации и изложби, по повод 100-та годишнина од неговото раѓање потсетуваат на прочуениот ЏФК. Можеби контрастот со актуелниот претседател Доналд Трамп е и уште една причина, поради која барем либерална Америка со задоволство се сеќава на Кенеди, роден на 29 мај 1917 година. Во колективното сеќавање на американските граѓани Кенеди останува младиот претседател со добар изглед, кој ја катапултираше земјата од малограѓанските 50-ти години од минатиот век во модерното. Толку многу еуфорија како за време на владеењето на Кенеди во 60-те години имало ретко ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 184 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стогодишнина од раѓањето на Џон Кенеди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: