Шуга се шири низ Скопје

Шуга се шири низ Скопје Шуга се шири низ Скопје, предупредуваат од скопските амбуланти и Клиниката за дерматологија. Специјалистите за кожни болести наведуваат дека голем број пациенти, кои ги мачи чешање, бараат медицинска помош мислејќи дека имаат имаат алергина, но всушност сеработи за шуга. Скопски „Дневник“ пишува дека во престолнината месечно се дијагностицираат најмалку десет случаи на шуга. Шугата е заразна болест што ја пренесува паразит на површинскиот дел од кожата. Ја пренесува паразитот со име Sarcoptes scabiei. Паразитот се наоѓа во иние делови на телото каде има малку лојни жлезди бидејќи секрецијата на маснотиите негатовно влијае на животот и размножувањето на паразитот. Најчест извор на зараза е лицето кое е на крај на инкубацијата бидејќи се уште нема изразени симптопми на болеста, како и болниот со јасно изразени симптоми на шуга. Болеста се пренесува од човек на човек при долготраен близок контакт, најчесто тоа е во кругот на семејството, а се пренесува преку алишта, облека, ...
| | веќе видена | слични

За два месеци регистрирани 50-тина случаи на шуга во Македонија. Половината од заболените се од Скопје. Во Институтот за Јавно здравје има пријавено заразени и во Куманово, Крива Паланка, Прилеп... Има и деца и возрасни. Според епидемиолозите состојбата засега не е алармантна, но загрижувачки е што оваа заразна болест во 21-от век сеуште ја има. Исипот меѓу рацете како и честото чешање по телото предизвикале погрешен сомнеж кај дел од заболените кои милеле дека имаат алергија, а биле заразени од шуга. Болеста се пренесува преку контакт со заразено лице, но и преку послетнина и алишта. Лекувањето е долго и мачно. Шугата може да предизвика супер инфекции и сериозни компликации. Најдобра превенција е редовна хигиена и често туширање. Александар Динев
| | веќе видена | слични
6 копии

Пациенти одат на лекар мислејќи дека добиле алергија, а тие се заразиле со шуга, предупредуваат од амбулантите во скопските поликлиники и од Kлиниката за дерматовенерологија. Само во Скопје месечно има најмалку 10-ина случаи кај кои се дијагностицира шуга, од која минатата година се заразиле 125 пациенти, и тоа деца на возраст од над една година, но и постари од 60 години. Паразитот шугавец се пренесува со директен контакт, а поретко и со пробање и носење туѓа облека, а се уништува со вриење на долната облека, постелнината, но и со проветрување – облеката треба да се ветрее најмалку 2 дена, по што паразитот се уништува зашто нема со што да се храни, пишува Дневник. Лекарите од алерголошката амбуланта во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје потврдуваат: - Ни се случува да дојдат пациенти со кожни реакции и ни велат „докторке, почнав да се чешам, изгледа сум добил алергија, кажете ми од што“. Според клиничката слика, но и според резултатите од алерголошките тестови, не можеме да откриеме алергија кај нив. ...
| | веќе видена | слични

За шугата укажува интензивното чешање што се зголемува ноќе и во топлина, додека дење тегобите се поблаги. Се појавуваат ситни канали (ровови- сивкасто-црни линии на кожата) најчето меѓу прстите на дланката, рачниот зглоб, подлактицата, лактите и пазувите, на долната страна од стомакот, на внатрешната страна од бедрата , на дојките околу брадавиците, на полните органи и на долната страна од задникот. Оваа болест се добива поради нехигиена, докторите апелираат често проветрување, редовно миење на раце и туширање, редовно менување на облека и постелнина и меѓу себе од еден на друг да не се дава облека.  Најчест извор на зараза е лицето кое е на крај на инкубацијата бидејќи се уште нема изразени симптопми на болеста, како и болниот со јасно изразени симптоми на шуга. Болеста се пренесува од човек на човек при долготраен близок контакт. Најчесто заболувањето е во кругот на семејството. При дијгностицирање на болеста треба лицето да се излоира и веднаш да се направи целосна дезинфекицја на домот. За една ...
| | веќе видена | слични

Пациентите во главно се обраќаат на лекар мислејќи дека имаат алергија. Од амбулантите и од Клиниката за дерматовенерологија предупредуваат дека станува збор за шуга. Медиумите пишуваат дека во Скопје месечно има најмалку 10 случаи на заболени од шуга. Шугата се пренесува преку носење на туѓа облека и преку контакт. Минатата година од шуга се заразиле 125 лица, најмногу на возраст од над една година, но и лица постари од 60 години. Лекарите препорачуваат проветрување на домовите, носење на чиста облека, и често менување на постелнината.
| | веќе видена | слични

На пациенти сигурни дека имаат алергија на клиниката за дерматологија им било кажано дека неподносливото чешање на кожата е шуга. Од центарот за јавно здравје објаснуваат дека станува збор за
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шуга се шири низ Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: