Чамец со 46 имигранти потона крај Лезбос

Грчката Крајбрежна стража трага по 26 лица кои од утрово се водат како исчезнати, кога чамец со вкупно 46 илегални имигранти потонал во близина на островот Лезбос во Егејското Море. Во соопштението на Крајбрежната стража се посочува дека литвански хеликоптер, ангажиран во мисијата на Агенцијата за контрола на границите на ЕУ (Фронтекс) во Грција, утрово забележал група луѓе во морските води во близина на југоисточниот брег на Лезбос. Според грчките медиуми, кон посочената локација веднаш се упатиле два глисери на Крајбрежната стража, кои успеале да спасат 20 лица. Спасените бегалци изјавиле дека на чамецот имало вкупно 46 лица. Националноста на спасените имигранти засега не е позната.
| | веќе видена | слични
8 копии

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми. Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе. Најмалку 2.500 луѓе, најголем дел бегалци од Авганистан и Сирија, пристигнаа вчера на Лезбос.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фериботот „Елефтериос Венизелос“ со 2.477 бегалци од островот Лезбос денеска пристигна на пристаништето Пиреја. Вчера со траектот „Аријадна“ во Пиреја беа донесени 1.300 бегалци од пристаништето Митилена, а со фериботот „Блу стар“ во атинското пристаниште пристигнаа уште 1.922 бегалци од Лезбос./МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинале при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми 13 други луѓе се водат за исчезнати откако инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на протокот Дарданели. Бродот со бегалците патувал од турскиот брег кон Грција.
| | веќе видена | слични

Неколку километри од турското крајбрежје се превртел брод полн со мигранти од Сирија... Бродот ги превезувал бегалците од Сирија кон грчиот остров Кос, каде загинале вкупно 22 лица, додека крајбрежната стража спасила 211 лица. Спасените се префрлени во прифатилиштето на северот во Турција. Бегалците очекуваат дека ќе бидат вратени во Сирија, односно дека сите што не можат да си дозволат лет до Либанон, ќе бидат присилени да одат кон граничниот премин на Баб ал-Хав, кој ги дели Сирија и Турција. „Ако не вратат назад во Сирија, ќе умреме“, изјавила сириска жена за медиумите. Портпаролот на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган демантира дека бегалците ќе бидат депортирани.
| | веќе видена | слични
6 копии

Гумен чамец со 46 бегалци потона утринава во близина на грчкиот остров Лезбос по судир со траект, при што загинаа најмалку 13 бегалци, меѓу кои и неколку деца, јавуваат турските медиуми. Меѓу жртвите се четири деца, а 20 лица се спасени, а по 13 с` уште се трага. Чамецот со бегалците испловил од турското пристаниште Чанакале, во северозападниот дел на земјата, кон грчкиот остров Лезбос. Во соопштението на грчката крајбрежна стража се наведува дека литвански хеликоптер на Агенцијата на ЕУ за контрола на границите „Фронтекс“ рано утринава забележал луѓе во морето во близина на југоисточниот брег на Лезбос. Во областа веднаш се упатени два брода на крајбрежната стража, кои спасиле 20 лица. Според спасените бегалци со чамецот патувале 46 лица. Од почетокот на годината на грчките брегови од Турција пристигнале стотина илјади бегалци, во најголем дел Сиријци и Авганистанци, кои бегаат поради судирите и борбите во нивните земји. Вкупно во саботата во водите на Средоземното Море се спасени 2.281 мигрант во осум ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 13 мигранти загинале, меѓу кои и 4 деца, а други 13 се сметаат за исчезнати по судир на траект и чамец со мигранти што пловел кон Грција, јави турската агенција Доган. Несреќата се случила на море кај пристаништето Чанаккале, на северозападот на Турција. Во гумениот чамец имало 46 мигранти, а крајбрежната стража спасила 20 мигранти. Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмус соопшти во петок дека од почетокот на годината во турски води загинале 274 мигранти, а повеќе од 53.200 биле спасени.
| | веќе видена | слични

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинаа, а 13 други се водат како исчезнати, кога нивниот гумен чамец се судрил со кај Чанаккале во Турција. Грчката крајбрежна стража трага по 26 лица кои од утрово се водат како исчезнати, кога чамец со вкупно 46 илегални имигранти потонал во близина на островот Лезбос во Егејското море. Продолжува и спасувачката акција по 13 мигранти чиј чамец вчера потона во близина на полуостровот Пелопонез, при што загина едно петгодишно девојче. Министрите за внатрешни работи на Србија и Унгарија, Небојша Стефановиќ и Шандор Пинтер денеска го отворија главниот граничен премин на Српско-Унгарската граница, Хоргош 1 кој беше затворен од страна на Будимпешта од понеделникот. За разлика од нив, односите помеѓу Хрватска и Унгарија се позатегнати. Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска. Вчера премиерот Милановиќ обвини дека некои земји сакаат Хрватска да ја претворат во европски бегалски центар. „Оваа река луѓе можете да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 124 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чамец со 46 имигранти потона крај Лезбос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: