40 години затвор на свирепото убиство на манекенка

40 години затвор на свирепото убиство на манекенка Дарјан Мусиќ е осуден денеска на 40 години затворска казна за свирепото убиство на манекенката Владислава Червенко. Пресудата денеска ја изрече судскиот совет на Вишиот суд во Нови Сад. При изрекувањето на пресудата било наведено дека Мусиќ е виновен за убиство што го извршил на свиреп начин, искажувајќи безчувствителност кога на својата девојка, манекенката Владислава Червенко, и нанел тешки телесни повреди од кои таа набрзо починала. Изрекувајќи ја пресудата, судијката Тамара Радовиќ, како што јавува Танјуг, рекла дека Мусиќ со умисла ја убил Червенко така што и задал најмалку 50 удари со тупаници и со метална шипка по телото. „Мусиќ на жртвата и нанел удари што предизвикале мачење, а тоа тој и го сакал“, изјавила судијката Радовиќ, истакнувајќи дека за време на завршниот збор „некој забележал дека на телото на жртвата немало ниту едно место што не било зафатаено со повреди“. Според судијката, Владислава „трпела болки со голем интензитет. На скала од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Даријан Мусиќ од Нови Сад (25) е осуден на затворска казна од 40 години поради убиство на манекенката Владислава Червенко. Апелацискиот суд во Нови Сад во февруари, поради процедурални причини, ја укинал пресудата на Мусиќ и предметот го вратил на првостепениот суд на повторно судење. Со првата пресуда Мусиќ бил обвинет за кривично дело тешко убиство и е осуден на казна затвор во траење од 35 години. Во својот стан во Нови Сад, на 12 ноември 2012 година, Даријан Мусиќ на смрт ја претепал новосадската манекенка Владислава Червенко, со која седум години бил во врска. Многубројни лекарски вештачења покажале дека Даријан манекенката ја тепал толку многу што од болка занемела, па не можелa ниту да повика помош. Владислава умрела во најголема агонија. Вештакот од судска медицина, д-р Раденко Вуковиќ, во текот на судењето го потврдил обдукцискиот наод на Владислава Червенко и истакнал дека таа на скалата од 0 до 10, трпела болки од висок интензитет, од дури 8-9 степени. Манекенката според наодот е усмртена со точно ...
| | веќе видена | слични

Даријан Мусиќ (25) во Вишиот суд во Нови Сад за свирепото убиство на Владислава Червенко е осуден на 40 години затвор, но тој не беше таму за да ја чуе пресудата. Мусиќ не бил во судницата на лично барање, пишува српски „Блиц“. Како што е објаснето, немал обврска да пристапи на изрекување на пресудата, па судот не дал наредба за приведување. - Кукавицата не дојде да ја чуе пресудата – рече низ солзи Тања Червенко, сестра на убиената манекенка. Додека судијата Тамара Радовиќ ја читаше пресудата, во големата сала владеела тишина, а откако таа прочитала дека убиецот е осуден на најтешката казна, во преполната сала се слушнал громогласен аплауз. - Така треба да работат судовите. Овој совет би го осудил и да постоеше смртна казна. Монструмот во моето дете скрши сѐ. Таква пресуда треба да добие секој што ќе се осмели да посегне по туѓ живот – повикал Едмунд Червенко, татко на Владислава, откако судиката ги прочита пресудата и образложението. Ни мајката на манекенката не можеше да ги запре солзите. - Со оваа ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Дваесет и пет годишниот Даријан Мишиќ, убиецот на манекенката Владислава Червенко, кој брутално ја измачуваше, а потоа и ја уби во нејзиниот стан на 12 ноември 2012 година, за грозоморното дело кое го направи заработи 40 години затвор, пренесува српски Блиц. Во јули минатата година Мишиќ беше осуден на 35 години затвор, но Апелациониот суд ја укина оваа одлука и го врати судскиот процес од почеток, по барање на адвокатот на убиецот. Новиот судски процес започна во март годинава. За потсетување, Даријан ја уби Владислава Червенко во нејзиниот стан во Нови Сад. Како што потврдија вештаците, тој брутално ја мачел, и го скршил секое ребро на телото, а потоа и ја убил. Даријан се обиде да докаже дека бил непресметлив за време на убиството, но вештаците го потврдија спротивното.
| | веќе видена | слични
2 копии

Даријан Мусиќ, убиецот на манекенката Владислава Червенко, кој брутално ја мачеше и ја уби во нејзиниот дом во Нови Сад, си заработи 40 години затвор за грозоморното дело кое го згрози Балканот. Како што пренесува српскиот Ало, Даријан не бил во судницата во моментот кога судот ја кажал одлуката, а според обвинителката, Даријан за време на убиството не бил непресметлив, туку бил сосема свесен што прави. - Оштетената се здобила со повреди на јетрата, и биле скршени сите ребра, имало бројни нагмечувања на телото...трпела ужасни болки и починала во голема агонија. Заради тоа, Даријан ќе добие 40 години затвор, а се смета и времето во кое досега беше во притвор, вели обвинителката. Адвокатот на семејството на убиената манекенка побара максимална казна за убиецот: - Се однесувал како со предмет, а не како со живо човечко суштество. Во неговите очи не може да се види каење, и затоа и треба да добие најстрога казна. За потсетување, Даријан ја уби Владислава поради љубомора на 12 ноември 2012 година. ...
| | веќе видена | слични

Даријан Мушиќ, кој ја претепа до смрт манекенката Владислава Червенко на 12-ти ноември 2012-та година денес е осуден пред Високиот суд во Нови Сад на 40 години затвор за бруталното убиство. Даријан Мушиќ е осуден на 40 години за бруталното убиство на Владислава Червенко. Петчлената комисија од судии, со која претседавала судијката Тамара Радовиќ, одлуката ја донеле едногласно. Пресудено е дека Даријан Мушиќ е виновен за брутално убиство со предумисла бидејќи бил свесен за своите постапки додека на Владислава Червенко и нанесувал најмалку 50 сериозни ударни повреди. Врз основа на сведоштвото на вештакот утврдено е дека несреќната девојка починала најмалку 10 минути по нанесувањето на повредите опасни по живот при што трпела болки кои експертите на скала од 1 до 10 ги оценуваат со интензитет од 10. При донесувањето на одлуката, Судот утврдил дека немало олеснителни околности, а како отежнувачка околност е земен и фактот дека Мушиќ и претходно бил осудуван поради насилно однесување. Мушиќ во јули, минатата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Судот во Нови Сад денеска го осуди Даријан Мусиќ (27), за убиство од прв степен и му одреди мерка затвор од 40 години. Комората пресуди дека Мусиќ е виновен за убиство со предумисла, бидејќи тој бил свесен за своите постапки кога до смрт ја претепал својата поранешна девојка, Владислава Червенко. Врз основа на вештачењето, 25-годишната Червенко починала најмалку 10 минути по примените повреди од повеќе од 50 силни удар и претрпена болка рангирана со 10, на скала од еден до 10. Телото на српската манекенка беше пронајдено во ноември 2012 година, во стан во Нови Сад. Полицијата веднаш го уапси нејзиното момче, кој беше единствен осомничен за злосторот. Мусиќ во јули минатата година, првично беше осуден на 35 години затвор, но по жалбата на неговите адвокати, Апелациониот суд ја поништи одлуката, бидејќи дошло до „битни повреди на кривичната постапка“ и нареди повторно судење во првостепениот суд. Повторното судење почна во март, но беше затворено за јавноста заради претставување на новите, вознемирувачки ...
| | веќе видена | слични

„Мусиќ е виновен за убиство кое го извршил на свиреп начин, покажувајќи бесчувствителност кога на својата двеојка, манекенката Владислава Червенко, и нанел тешки телесни повреди од кои починала“ стои во образложението ан пресудата. Мусиќ во првиот процес беше осуден на 35 години затвор, но Апелациониот суд ја поништи пресудата со што предизвика силни реакции на незадовлство во јавноста. Дарјан Мусиќ ја претепа манекенката Владислава Червенко до смрт на 12 ноември 2012 година во својот стан во Нови Сад. телото на девојката беше најдено на подот од спалната соба со многубројни повреди. По убиството тој избега, на Фејсбук се закануваше дека ќе се убие,  а потоа полицијата го пронајде кај Нови Пазар. / извор: Б92
| | веќе видена | слични
2 копии

Даријан Мусиќ во ноември 2012 година го згрози Балканот откако ја претепа и до смрт ја мачеше својата девојка, манекенката Владислава Червенко. За време на последното судско рочиште, вештаците тврделе дека Даријан не бил непресметлив во моментот кога го извршил грозоморното убиство. Даријан Мусиќ во ноември 2012 година го згрози Балканот откако ја претепа и до смрт ја мачеше својата девојка, манекенката Владислава Червенко. За време на последното судско рочиште, вештаците тврделе дека Даријан не бил непресметлив во моментот кога го извршил грозоморното убиство.- Мусиќ е интелигентен и со оглед на тоа дека кај него не се регистрирани растројства и душевни болести, како ни зависност од алкохол или наркотични средства, може да се потврди дека во моментот на убиството не бил непресметлив, велат вештаците за српскиот Ало.Иако на првото рочиште убиецот се обиде да ги збуни лекарите и вештаците, за да изгледа дека бил непресметлив за време на убиството кое го потресе целиот регион, изгледа тоа не му ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 75 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 55 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

40 години затвор на свирепото убиство на манекенка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: