Фејсбук ќе пронаоѓа што имате заедничко со другите луѓе

Социјалната мрежа „Фејсбук“ планира да ја нагласи сличноста што корисниците ја делат со другите луѓе и поради тоа ќе ја тестира новата алатка наречена „заеднички работи“ (things in common). Станува збор за нова опција што на корисниците ќе им овозможи да видат што ќе имаат заедничко со другите луѓе, односно со непознатите луѓе што ги „среќаваат“ на оваа популарна платформа. Корисниците ќе можат да ја видат алатката над нечие име кога ќе ги прегледуваат коментарите, ткаа што ќе им бидат прикажани информации доколку учеле во исто училиште или живеат во ист град. Од „Фејсбук“ е нагласено дека ќе бидат прикажани само јавно достапни информации, пишува Факултети.мк.
| | веќе видена | слични

Станува збор за апликација која што корисниците во најголем дел ја користеле пред 2012-та година, но до неодамна имала пристап до податоците на корисниците. Од ...
| | веќе видена | слични

Во денешно време речиси сите користат Instagram, а дел од корисниците и заработуваат од социјалната мрежа. Токму затоа, безбедноста е од голема важност... Од голема важност е заштитениот Instagram профил, како за обичните, така и за попопулраните профили, кои имаат голем број следбеници. Во следните неколку недели, Instagram ќе претстави функција која ќе им помогне на корисниците да полесно да препознаваат лажни профили, и истовремено да го направат својот профил потежок за хакирање. Новата функција ќе биде додадена во “About This Account” делот. Таму, корисниците ќе може да најдат информации за профилот како: датум на креирање, земја, промена на името и дали има некакви реклами на профилот. Најпрво, функцијата ќе биде достапна само за популарните профили, а потоа и за сите Instagram корисници. Покрај тоа, Instagram ќе дозволи голем дел од профилите да бидат верифицирани. Технички, сите корисници ќе може да аплицираат за синото знакче по промените, но Mike Krieger, еден од директорите на Instagram, изјави ...
| | веќе видена | слични

До пред еден месец се чинеше дека Фејсбук воопшто не претпри никаков удар после скандалот со приватните податоци на корисниците кои што од најголемата социјална мрежа им ги проследувале на маркетиншките компании. Но, откако од Фејсбук ги објавија финансиските резултати за вториот квартал, како и за предвидувањата за иднината во која што најавија пад на профитабилноста, следуваше најголемиот пад на вредноста во историјата на американската трговија. Започна на големо да се продаваат акциите на компанијата, па Фејсбук за само еден ден загуби 100 милијарди долари од својата вредност. Сега, дел од аналитичарите советуваат луѓето да ги продаваат своите акции, затоа што вредноста на социјалната мрежа ќе продолжи да паѓа. Новите извештаи на аналитичарите како само да додадоа сол на раната на Фејсбук, па продолжуваат лошите вести за Закерберг. Како што пренесуваат од “Fast Company”, експертите се „премногу загрижени“ за иднината на најпопуларната и најголема социјална мрежа на светот. Покрај добро познатите проблеми, ...
| | веќе видена | слични

Инстаграм објави три нови безбедносни функции, по неодамнешниот скандал со хакирањето на кориснички профили. Првата функција, About This Account ќе биде достапна на секој профил (кога ќе се притисне менито со три точки). Ова ќе му даде на корисникот информации за датумот кога е направен профилот, земјата на потекло, други профили со кои имате заеднички интереси, сите извршени промени на корисничкото име во последната година и сите реклами кои моментално се прикажани. Сите овие опции би требало да им помогнат на корисниците да утврдат кои профили се од автентични личности, кои се лажни или ботови. Од септември, корисниците со голем број следбеници ќе можат да обработуваат информации од оваа секција, пред тие да бидат достапни во јавноста. Покрај ова, воведена е и можноста да побарате вашиот кориснички профил да се верификува. За да го направите ова, потребно е да влезете во вашиот профил, да ја притиснете иконата од менито, да изберете Settings и потоа саканата опција. Ова, секако, не гарантира дека профилот ...
| | веќе видена | слични

Instagram како друштвена мрежа станува се повеќе популарна, а може да се каже дека во последно време е и најмногу користената мрежа. Се повеќе корисници се одлучуваат за гледање на слики, кратки видеа и приказни, во споредба со текстуалните објави и линкови на Facebook. Како и обично, кога нешто има голема популарност, секогаш се наоѓа некој којшто сака да ги искористи, односно злоупотреби истото. Нa Instagram се присутни голем број на јавни профили кои треба да се на јавни личности, како политичари, глумци, медиуми и слично, профили на кои корисниците им веруваат за информациите кои од нив ги добиваат. Со цел да ги заштити на еден начин, своите корисници од лажните профили кои тврдат дека се нешто што не се, профилите кои на таков начин шират разни проверени и непроверени информации, од компанијата воведуваат три нови „мерки“ кои треба да го подобрат справувањето со овие профили. Првата е „ About This Account“ дел којшто ќе стане достапен јавно за профилите кои имаат поголем број на следбеници. Во овој дел, ...
| | веќе видена | слични

Главната улога на Facebook е да им овозможи на своите корисници да останат поврзани со пријателите и семејството. Најголемата социјална мрежа сега спроведува тестови за нова функција, која преку ознака ќе покажува што корисникот има заедничко со оние со кои не е поврзан на Facebook. Компанијата верува дека ова ќе води кон јавни дискусии кои ќе бидат од големо значење. Ознаката ќе ги споменува заедничките работи кои корисникот ги има со странците на Facebook. На пример, доколку и лицето што не го познавате и вие студирате на ист факултет, ознаката ќе го нагласи тоа. Доколку живеете блиску еден до друг, тогаш ознаката исто така ќе го нагласи тоа. Социјалната мрежа истакнува дека ознаката ќе ги прикажува информациите кои веќе можат да се најдат на нечиј профил. Исто така, сите податоци кои корисникот ги ставил како приватни ќе останат сокриени и нема да се прикажуваат со овие ознаки. Компанијата моментално ја тестира функцијата на помал број на корисници во САД, а од повратните информации зависи дали Facebook ...
| | веќе видена | слични

Софтверските инженери на Facebook експериментираат со нова карактеристика што ќе ни овозможат да дознаеме повеќе за луѓето кои коментираат на јавните постови во социјалната мрежа. Идејата е да разбереме кои заеднички интереси и преференции ги споделуваме со нив. Кодното име за оваа функционалност е „Things In Common“ и е новата алатка на Facebook, со која ќе запознаеме нови луѓе и ќе ги додадеме кон нашите пријатели. За сега, „Things In Common“ е достапна за ограничен број на луѓе. Веќе ќе гледаме различни ознаки кои нè информираат, на пример, кога непознат човек присуствувал во истото училиште или е дел од група која ја следиме. Па така Facebook ќе се обиде да нè охрабри да комуницираме со други луѓе кои коментираат на публикации, но не се дел од нашата листа пријатели, информира Engadget. На истиот начин ќе разбереме кој од другите корисници живее во истиот град како нас, без разлика дали им се допаѓаат истите места и многу други индикатори од овој тип. Интеграцијата на таква функција ќе ги направи јавните ...
| | веќе видена | слични

Користењето на друштвените мрежи во денешно време е толку често и масовно, што може слободно да се каже дека влегува во категоријата на зависни „активности“. Facebook има повеќе од 2 милијарди активни корисници, а не е далеку и во последно време повеќе популарниот Instagram. Повеќе студии досега имаат покажано дека користењето на друштвените мрежи сепак има негативни ефекти на корисниците, а тие најчесто се чувство на завист, на завидливост, односно во овој случај ќе ги спомнеме овие две поради студијата која ја пренесуваме. Студијата е направена за почеток со анкетирање на корисниците за да се види дали се активни корисници на Facebook, односно дали редовно објавуваат содржина или пасивни, корисници кои во главно ја разгледуваат објавената содржина на мрежата. Исто така, во прашалникот се поставени и прашања за да се добие претстава за ефектот којшто го има мрежата на корисниците, односно дали тие чувствуваат завидливост и слични емоции. Во периодот од една недела, корисниците биле поделени во две групи. ...
| | веќе видена | слични

Facebook сака да ви го задржи вниманието и покрај сите скандали. Социјалната мрежа постојано бара нови начини за да се подобри. Сега тестира нова алатка со која ќе може полесно да се поврзете со други корисници, со што се надева дека ќе барате повеќе пријатели и ќе ја зголемите вашата интеракција на мрежата. Новата алатка се нарекува “things in common” и моментално е достапна само за мал дел од корисниците на Facebook . Веднаш до името на корисникот може да стои местото каде што работи личноста, или пак местото каде што живее. Суштината на оваа опција е да ги споделува оние работи што ви се заеднички со корисникот што не го познавате.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Официјален документ, записник од сведочењето на бизнисменот Орце Камчев кога тој го пријави рекетирањето од Бојан Јовановски, излезе во јавноста. Се работи за ...
сите 260 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 282 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 189 | | | веќе видена

Не ќе може да продолжат да се водат истрагите за „Империја“, кај што првоосомничен е бизнисменот Орце Камчев кој ја пријави Специјалната обвинителка Катица ...
сите 373 | | | веќе видена

 Месеците на Илинденска бб. им се избројани, криминалите разоткриени и знаат дека сите до еден ќе одговараат за своите злодела. Најавите за тужби за новинари, ...
сите 314 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фејсбук ќе пронаоѓа што имате заедничко со другите луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: