Се прeвртe тобоган за деца во Белград, четири повредени

Се прeвртe тобоган за деца во Белград, четири повредени На белградскиот саем се превртe гумен тобоган на надувување со деца. Повредени се четири деца на возраст од 10 до 12 години, јавуваат српските медиуми. Децата биле со итна помош префрлени во Институтот за мајка и дете и Ургентниот центар во Белград, сите биле во свесна сосојба, но исплашени. Според извештаите на лекарите, децата зе жалат на тапи болки на главите и во телата, имаат исеченици, набиеници и модринки. Белградското радио Б92 јави дека станува збор за деца со посебни потреби, кои дошле на саемот за да одржат хуманитарна акција за свој другар. „Се случи повеќе од децата да се искачат на една страна и од тежина тобоганот се преврте. Паднаа четири до пет деца, имаат набиеници. Фала му на Бога што нема последици, скршени раце и нозе. Едно дете малку се исече и тоа е се“, изјави Миомчило Савиќ од здружението „Победник“, кое ја организираше посетата за децата на саемот. Иако во почетокот имаше информации дека тобоганот на надувување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Четири деца денеска се полесно повредени кога експлодира тобоган за деца на надувување на Белградскиот саем, потврди српското МВР. Повредените деца се пренесени на Институтот за мајки и деца и на Ургентниот центар, а според првите информации, нивната состојба е стабилна. Во Итна помош потврдиле дека веднаш по дојавата за несреќа, на местото на експлозијата, упатени се две екипи на Итната помош и дека засега нема детали за несреќата.
| | веќе видена | слични

Четири деца, само поради среќата која ја имале, биле полесно повредени во несреќата, која денес се случила на Белградскиот саем во околу 12 часот. Сите повредени деца биле од училиштето "Ацо Милосављевиќ" од Рушња. Децата се собрале на саемот за да ја подржат хуманитарната манифестација за својот тешко болен пријател Саво Нешиќ. Неговиот татко изразил жалење поради несреќата која се случила кога на гумениот замок се качиле повеќе деца отколку што можел истиот да издржи. Како што јавуваат српските медиуми, едно 10-годишно девојче било во шок, бидејќи сите деца паднале врз неа кога се превртел тобоганот. Момчето П.В имал потешки повреди на главата, додека уште две деца имаат полесни телесни повреди. До несреќата дошло кога на тобоганот се качиле 15 деца, и кога поголемиот дел од нив се префрлиле на неговата десна страна. По големото оптоварување на тобоганот, тој паднал заедно со децата. Полициската истрага треба да утврди дали некој внимавал на децата, и кој дал дозвола сите да се качат на тобоганот. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 110 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 66 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 100 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се прeвртe тобоган за деца во Белград, четири повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: