Чуствувате болка во зглобовите и вкочанетост на прстите - што значи тоа и како да си помогнете

Дали сте доживеале болка, вкочанетост, пецкање или слабост во раката? Тогаш можеби доживувате синдром на карпален тунел (СКТ). СКТ е предизвикан од апнати жили во зглобовите. Дали сте доживеале болка, вкочанетост, пецкање или слабост во раката? Тогаш можеби доживувате синдром на карпален тунел (СКТ). СКТ е предизвикан од апнати жили во зглобовите.Ако не се леува, симптомите може да траат и да се влошат за неколку недели, па дури и години. Изолација на нервите дури може да предизвика и трајни оштетувања. Постојат голем број на домашни средства со кои може да се обидете да ја ублажите болката и непријатноста:-Мраз - употребата на мраз ја намалува болката и го смирува воспалението.Топлина - некои луѓе реагираат на топлина повеќе отколку на мраз. Се предлага натопување на раката во млака вода 2-15 минути пред спиење.Ореви - вкусните ореви се богати со омега 3 масни киселини и го намалуваат воспалението.
| | веќе видена | слични

 Дали од вашите раце и мрзеливост понекогаш страдаат машината за перење алишта, машината за садови, фрижидерот и микробрановата печка во вашиот дом? Колку пати ви се случило да скршите нешто во домаќинството само затоа што брзате и ве мрзи да ги прочитате упатствата за употреба? За 5 минути можете да направите штета за која после ќе имате главоболки и ќе треба да вложите финансиски средства за да ја поправите. Апарати во домаќинството кои ги расипувате затоа што не ги читате упатствата: Фрижидер - Најголемата штета во фрижидерот ја прави ставањето жешки садови. Колку и да е модерен фрижидерот, ова му штети на секој модел. - Кога го одмрзнувате замрзнувачот од фрижидерот секогаш сте во искушение да ја забрзате процедурата со вадење на мразот со помош на нож. Ова не смеете да го правите, без разлика колку и да ви изгледа безбедно заштитниот слој. - Неправилното распоредување на продуктите му штети на фрижидерот. Ставањето претешки работи на чувствителни делови може да доведе до пукање на пластиката. Машина за ...
| | веќе видена | слични

Миењето садови со ладна вода долгорочно предизвикува големи проблеми на зглобовите, истенчување на ‘рскавицата, губење на еластичноста и болка. Ортопедите предупредуваат дека прекумерната изложеност на рацете во ладна вода никако не влијае позитивно на зглобовите. Особено им штети на луѓето кои патат од Рејнадов синдром (заболување на артериите на раката) поради силната реакција на ниски температури. Тогаш доаѓа до намалување на циркулацијата на крвта поради што рацете се ладат. Нивните раце добиваат темносина боја и луѓето добиваат чувство на пецкање. Наша препорака е да ги миете садовите во машина за садови, а доколку немате,мијте ги со млака вода. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Исчистете ја машината за садови Машината за садови се чисти во три чекори Машината за садови има и друга намена Оваа овошка ги пере садовите како детергент Намирница за чисти садови
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чуствувате болка во зглобовите и вкочанетост на прстите - што значи тоа и како да си помогнете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: