Полицијата приведе тројца осомничени за експлозијата

Полицијата приведе тројца осомничени за експлозијата Полицијата соопшти дека привеле три лица, татако и син, како и еден малолетник, посочени од очевидци дека се поврзани со експлозијата во која пет деца беа повредени во ромската населба во Тетово. Портпаролот на тетовската полиција Марјан Јосифоски изјави дека синоќа биле приведени татако (46) и син(28), со исти иницијали Н.К., а утринава и еден 15-годишен малолетник кои од очевидци биле посочени дека се „посредно или непосредно“ поврзани со експлозијата на непозната направа во која беа повредени пет деца. При претресот на куќата на 46-годишниот Н.К. , во една од собите била пронајдедена граната за рачен ракетен фрлач, со калибар од 40мм. Според полицијата, таткото и синот биле задржани, а на разговор е повикан и малолетникот. Пет деца беа повредени вчера попладне во ромската населба во Тетово, од кои две сериозно. Двете девојчиња на возраст од 14 години поради тежината на повредите се префрлени во Скопје, каде по санација на повредите на ...
| | веќе видена | слични

Во Тетово 30 дневен притвор за таткото и синот, кои полицијата вчера ги уапси и во чиј дом беше пронајдена граната за рачен фрлач. Здравствената состојба на петте девојчиња повредени од бомба во Тетово е добра, едно од децата се уште е во критична состојба, по ампутацијата на стапалото. Според првичните информации од јавниот обвинител, станува збор за рачна граната кашикара. Но пронајдените парчиња од експлозивната направа допрва ќе се вештачат.
| | веќе видена | слични

Нема промени на состојбата на едно од двете девојчиња, кои беа префрлени на скопските клиники. 14-годишното девојче остана без стапало и е приклучено на апарати во Ургентниот центар. Другото девојче на возраст од 15 години е во стабилна состојба на клиниката 8- ми Септември со рани од шрапнели по телото, а другите три деца заздравуваат во тетовската болница..  
| | веќе видена | слични

Едно од девојчињата што беа ранети во неделната експлозија во Тетово е приклучено на респиратор на клиниката за интензивна нега и реанимација КАРИЛ, а друго минало со тешки повреди и скршеници на левото стапало Местото на инцидентот во Тетово ПО НЕДЕЛНИОТ ИНЦИДЕНТ Ова е последната информација за здравствената состојба на ранетите девојчиња што настрадаа во неделата доцна попладне во ромската населба по експлозија. Во детонацијата беа ранети уште три девојчиња, кои по лекарската нега беа пуштени на домашно лекување. - Ги саниравме отворените скршеници и дефектите на мекото ткиво на левото стапало на девојчето. Во моментов нејзината состојба е стабилна - изјави Дарко Талевски, хирург-ортопед од градската болница „8 Септември“, кој директно ја третирал тешката рана на едно од ранетите девојчиња. Полицијата и вчера правеше увид на местото на експлозијата. - Јас седев дома и слушнав дека нешто пукна. Кога излегов, ги видов децата паднати на земја. Моето девојче е рането во ногата, но сега е добро. Дома е со ...
| | веќе видена | слични

Во шок се жителите од ромското маало во Тетово каде завчера од експлозивна направа беа повредени пет деца. Вчера никој не сакаше да зборува пред камера. Зад неа раскажуваа дека децата си играле скокајќи на јаже, кога одеднаш се слушнала силната експлозија. Полицијата завчера вечер приведе 46 годишен жител на населбата и неговиот 28 годишен син во чиј дом при претрес пронајдена била граната за рачен фрлач. Вчера претпладне на распит беше повикан и 15 годишен малолетник. Едното од двете девојчиња кои вчера беа препратени на скопските клиники е во критична состојба, со ампутирано стапало. Другото е во стабилна состојба во градската болница 8-ми Септември. Според првичните информации од јавниот обвинител станува збор за рачна граната кашикара. Но пронајдените парчиња од експлозивната направа допрва ќе се вештачат.
| | веќе видена | слични
11 копии

Н.К. (46) и неговиот син Н.К. (28) добија кривични пријави за предизвикување на вчерашната екплозија во ромската населба кај реката Пена во Тетово, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Во експлозијата беа повредени пет деца на возраст од 10 до 14 години, од кое едно е се уште во критична состојба. Против Н.К. полицијата поднела кривична пријава за недозволена изработка, поседување и трговија со оружје и распрскувачки материјали, а синот добил пријава и за предизвикување општа опасност. На двајцата им е определен и притвор во траење од по 30 дена. При синоќешниот претрес на нивниот дом беше пронајдена и граната за рачен ракетен фрлач.
| | веќе видена | слични

Улиците се празни, а децата повлечени во домовите по експлозијата. Полицијата приведе тројца поради инцидентот во кој се повредени пет деца Тетово – „Веќе се прибравме дома, бидејќи настапуваше мрак. Одеднаш слушнавме силна експлозија, која доаѓаше од близината. Истрчавме да видиме што се случува. Слушнавме детски врисок. Појдовме да помогнеме на повредените деца, зашто некои беа со тешки повреди и крварења“, раскажува вознемирено Рамче В. од тетовската ромска населба каде вчера пет деца беа повредени при експлозија на непознатата експлозивна направа. Неговиот сосед Мухарем Ј. вели дека ваков немил настан досега не се случил во маалото. „Бевме изненадени од експлозијата и од глетката. Молевме бога да нема жртви и да бидат што помалку деца повредени“, раскажува Муарем. Страв и вознемиреност владее во ромското мааало по експлозијата која се случи вчера, кога при играње на улицата, беа повредени пет деца на возраст од 10 до 14 години. Трагите на местото на експлозијата сведочеа за немилиот настан кој го ...
| | веќе видена | слични

Состојбата на двете тешко повредени девојчиња се уште е критична Тетовската полиција вчера ги приведе Н.К. (46), неговиот син Н.К. (28) и малолетник кои се осомничени дека директно или индиректно се виновни за експлозијата во која беа повредени пет деца на возраст од 10 до 14 години. Од полицијата засега немаат прецизна информација како се нашла бомбата на улица, и дали се работи за рачна бомба "кашикара". Засега состојбата на двете тешко повредени девојчиња е непроменета и тие се под постојан надзор на лекарскиот тим. - СВР Тетово во координација со Јавниот обвинител (ЈО) ги приведе и задржа 46-годишниот тетовец Н.К., а подоцна и 28-годишниот Н.К. негов син додека завчера претпладне беше повикан и 15-годишниот малолетник во присуство на родител. Лицата беа посочени од сведоци и се сомничат дека на посреден или непосреден начин биле инволвирани во активирањето на експлозивната направа на улица "29 Ноември" во Тетово каде пет лица од 10 до 14 години беа повредени. Факт е дека експлозивната направа била ...
| | веќе видена | слични

Тетовската полиција ги приведе Н.К. (46), неговиот син Н.К. (28) и малолетник кои се осомничени дека директно или индиректно се виновни за експлозијата во која беа повредени пет деца на возраст од 10 до 14 години. Од полицијата засега немаат прецизна информација како се нашла бомбата на улица, и дали се работи за рачна бомба "кашикара". Засега состојбата на двете тешко повредени девојчиња е непроменета и тие се под постојан надзор на лекарскиот тим. - СВР Тетово во координација со Јавниот обвинител (ЈО) ги приведе и задржа 46-годишниот тетовец Н.К., а подоцна и 28-годишниот Н.К. негов син додека завчера претпладне беше повикан и 15-годишниот малолетник во присуство на родител. Лицата беа посочени од сведоци и се сомничат дека на посреден или непосреден начин биле инволвирани во активирањето на експлозивната направа на улица "29 Ноември" во Тетово каде пет лица од 10 до 14 години беа повредени. Факт е дека експлозивната направа била фрлена, но приведените меѓусебно си ја префрлаат вината. Се преземаат ...
| | веќе видена | слични

Против нив од страна на полицијата биле поднесени  кривични пријави и тоа за таткото за недозволено изработување, држење и продажба на оружје и распрскувачи материјали додека синот покрај пријава за истото дело се товари и за предизвикување општа опасност. Двајцата уште синоќа беа приведени и задржани од полицијата откако при претресот во нивната куќа во населбата  беше пронајдена граната за рачен ракетен фрлач со калибар од 40 милиметри. Покрај нив, утрово на разговор во полиција било повикано уште едно 15-годишно лице поврзано со случајот но од обвинителството информираа дека утре ќе биде разговарано со него во присуство на неговата мајка и претставници од Центарот за социјални грижи по што ќе се знае дали и со каква пријава ќе се соочи. Во вчерашната експлозијата беа повредени пет деца на возраст од 10 до 14 години кои играле на улицата, при што две девојчиња на возраст од 11 и 14 години по укажаната помош во тетовската клиничка болница со сериозни повреди по телото и нозете но во стабилна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата приведе тројца осомничени за експлозијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: