За една година со картички сме потрошиле 3,1 милијарди евра

Над 3,1 милијарди евра потрошиле граѓаните со платежните картички кои ги поседуваат за цела мината година. Толкав е всушност вкупниот промет кој е остварен во државата со кредитните или со дебитните картички на граѓаните и на фирмите. Според годишната статистика на Народната банка (НБМ), со пластични пари лани биле направени 69 милиони трансакции. Од сите пари кои се свртени со картичките најголем дел или 94 проценти се во трансакции во земјата, другите или само шест отсто се на уреди во странство. Сепак статистиката на НБМ потврдува дека и покрај тоа што ги поседуваат граѓаните картичките најмалку ги користат за пазарење – многу повеќе само за повлекување готовина од банкомат. Имено дури две третини од користењето на картичките, тие биле вметнати за вадење кеш од банкомат, додека вредноста на трансакциите во кои е пазарено нешто во трговијата е 23 отсто од вкупниот промет. Практично ако се преслика оваа сума во сиот промет и кон сите иматели нас метки испаѓа дека просечната вредност на трансакцијата на ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Вкупните девизни резерви заклучно со 31-ви март оваа година достигнаа вредност од 2.534.411.000 евра или 28,6 милиони евра помалку во однос на претходниот месец (2.563.030.000 евра), покажуваат податоците на Народната банка на Република Македонија. Најголем дел од вкупните државни резерви зафаќаат хартии од вредност, чие салдо на крајот на март оваа година беше 1.816.140.000 евра, што е за 344,8 милиони евра помалку во однос на претходниот месец, а 84,7 милиони евра повеќе во однос на март 2016 година. Вкупните валути и депозити во март оваа година изнесуваа 457.820.000 евра, т.е. 322 милиони евра повеќе во однос на февруари 2017 година и 166 милиони евра повеќе во споредба со март минатата година. Државното монетарно злато заклучно со 31-ви март оваа година имаше вредност од 255.770.000 евра, што е 5,7 милиони евра помалку одошто во февруари (261.520.000 евра), а 1,7 милиони евра повеќе за разлика од вредноста на монетарното злато во март лани.
| | веќе видена | слични

Над 19 милиони евра се вкупните странски директни инвестиции во февруари годинава, објави Народната банка. Февруарските податоци за вложениот капитал во вториот месец споредени се тие во јануари се далеку подобри. Годината почна со одлив на капитал од земјава, а во првиот месец салдото на странски директни инвестиции беше во минус од безмалку 32 милиона евра. Инаку, експертите од поодамна стравуваат дека во услови на долготрајна политичка криза нивото на влез на странски капитал во земјава драстично ќе се намалува. Сепак, неизвесната 2016 година заврши со вложен странски капитал вреден над 358 милиони евра. Во 2015 година сумата изнесуваше 217 милиони евра, а во 2014 година с` уште помалку, односно инвестициите во таа година изнесуваат 205 милиони евра. Во време на финансиската криза во светот, односно во 2012 година, сумата на странски директни инвестиции во земјата изнесуваше само 111 милиони евра. Сепак, во 2011 година сумата на вложен капитал од странство изнесува 344 милиони евра. Рекордна е 2007 година ...
| | веќе видена | слични

Македонија лани од домашниот ум оствари чиста заработка од 76 милиони евра. Толку изнесува позитивата на надворешно-трговското салдо што македонските фирми за информатички, компјутерски и телекомуникациски услуги ја остварија во текот на 2016 година. Според податоците од платниот биланс на Народната банка на Македонија, овие фирми на светскиот пазар извезоа услуги вредни 150,5 милиони евра, а вредноста на увозот на вакви услуги на македонскиот пазар изнесуваше 74,8 милиони евра, што значи дека во овој сектор е оставена добивка од 76 милиони евра. Извозот постојано расте Kомпаниите од секторот за информатичко-комуникациски технологии веќе неколку години по ред покажуваат одлични резултати со тенденција еден ден да бидат меѓу главните извозни ставки на македонското стопанство. Нивните производи и услуги веќе имаат поголем придонес за македонскиот извоз од некои сектори што се сметаа за клучни за домашното стопанство. Иако Македонија вообичаено се смета за земјоделска земја и за оваа намена се доделуваат ...
| | веќе видена | слични

Март заврши со суфицит од 1,7 милиони евра во буџетската каса покажуваат последните податоци на министертсвото за финасии. Владата во теретиот месец од годинава собрала вкупно 273,8 милиони евра, а потрошила 272 милиони евра. Помалку пари во споредба со претходниот месец се потрошиле за плати и надоместоци или за оваа намена биле исплатени скоро 36 милиони евра . Но помалку пари биле исплатени и за пиом и за здравствена заштита. март 2017 Приходи 273,8 милиони евра Расходи 272,0 милиони евра Прокнижениот суфицит за дел од економистите е резултат на политичката криза, а не поради желбата конечо да се консолидираат јавните финансии. „Имајки во предвид дека изборниот законик не дозволува расходи како што се исплата на субвенциите, а и за останатите трошоци потребно е зелено светло од антикорупциската комисија се додека не се формира нова влада, се ова придонесуваа да не се реалзираат јавните расходи. Поради политичката ситација допрва состојбата ќе се влошува. Ќе се намалуваат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Наградниот фонд на годинешниот Ролан Гарос ќе биде зголемен за 12 проценти во однос на лани и ќе изнесува 36 милиони евра. Со тоа се зголемуваат и наградите за победниците во машка и во женска конкуренција кои ќе добијат по 2,1 милион евра. Директорот на вториот гранслем турнир во сезоната, Ги Форже, ја потврди информацијата дека наградниот фонд на годинешниот Ролан Гарос ќе биде за четири милиони евра поголем од лани. Најосетно зголемување на наградите од 16 проценти е за играчите кои ќе бидат елиминирани меѓу првото коло и четвртфиналето. Со новиот буџет, победниците во двете конкуренции ќе добијат по 2,1 милион евра што е 100.000 евра повеќе во однос на минатата година. Гранслем турнирот на Ролан Гарос почнуваа на 22 мај, а титулата на парискиот турнир ќе ја бранат Новак Ѓоковиќ и Гарбине Магуруза.
| | веќе видена | слични
6 копии

Наградниот фонд на овогодишниот Ролан Гарос ќе биде зголемен за 12 отсто на 36 милиони евра, со што победниците во машка и женска конкуренција ќе добијат по 2,1 милион. Вкупниот фонд од 36 милиони евра е поголем за четири милиони во однос на минатата година. Најголемо зголемување од 16 отсто е за играчите кои ќе ги загубат натпреварите меѓу првото коло и четвртфиналето. Победниците во двете конкуренции ќе добијат по 2,1 милион евра, што е за 100 илјади повеќе во однос на лани. Натпреварите почнуваат на 22 мај, а тутули бранат Шпанката, Гарбиње Мугуруза и Новак Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Вкупниот фонд од 36 милиони евра е поголем за четири милиони во однос на минатата година. Најголемо зголемување од 16 отсто е за играчите кои ќе ги загубат натпреварите меѓу првото коло и четвртфиналето. Победниците во двете конкуренции ќе добијат по 2,1 милион евра, што е за 100 илјади повеќе во однос на лани. Натпреварите почнуваат на 22 мај, а тутули бранат Шпанката, Гарбиње Мугуруза и Новак Ѓоковиќ. 
| | веќе видена | слични
7 копии

Наградниот фонд на овогодишното издание на Ролан Гарос ќе биде зголемен за 12 часот и ќе изнесува 36 милиони евра. Директорот на тенискиот гренд слем Ролан Гарос, Ги Форже, во средата изјавил дека вкупниот награден фонд во однос на минатата година е зголемен за четири милиони евра. Најмногу пари, со зголемениот награден фонд, ќе бидат издвоени за играчите кои настапот ќе го завршат помеѓу првото коло и четвртфиналето (16 отсто). Победниците во сингл, во машка и во женска конкуренција ќе добијат по 2,1 милиони евра, што е за 100.000 евра повеќе од лани. Тенискиот гренд слем Ролан Гарос, ќе почне на 22 мај, а титулите во сингл ќе ги бранат Гарбиње Мугуруса во женска и Новак Ѓоковиќ во машка конкуренција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Победниците на годинешното издание на Ролан Гарос во машка и женска конкуренција за освојување на турнирот ќе добијат 2,1 милиони евра, што е 100.000 евра повеќе од минатата година соопшти француската тениска федерација. Вкупниот фонд за награди е зголемен за 4 милиони евра ,12% во однос на претходната сезона и сега изнесува 36 милиони евра. Вториот Герн слем турнир оваа сезона е закажан за периодот од 28 мај до 11 јуни, а титулата од минатата година ја бранат Новак Ѓоковиќ и Габриње Мугуруза.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 224 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За една година со картички сме потрошиле 3,1 милијарди евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: