Сакал да се качи на авион со 247 животни

Чешки државјанин бил уапсен во Аргентина откако се обидел да се качи на авион за Мадрид со поголем куфер во кој имало 247 животни, повеќето влекачи. 51 годишниот Карел Абеловски бил уапсен откако властите на аердромот во Буенос Аирес останале вчудоневидени за време на рентгенската проверка на неговиот багаж, кога забележале “како се движат органски материи“. Во куферот биле пронајдени 247 животни, повеќето рептили и мекотелци, меѓу кои и девет видови отровни змии и неколку млади змии од видот Боа. Две од животните веќе угинале поради недостаток на кислород, а се претпоставува дека истото ќе им се случело и на повеќето други „слепи патници“, ако Чехот некако успеал да ја помине царинската контрола. Некои од животинските видови кои Абеловски сакал да ги пренесе во Шпанија се ектремно загрозени и заштитени со меѓународни конвенции. Ако биде прогласен за виновен би можел да добие до 10 години затворска казна.
| | веќе видена | слични

Чехот Карел Абеловски (51) бил уапсен во Аргентина кога се обидел да се качи на летот од Буенос Аирес за Мадрид со багаж во кој имало 274 живи животни. Вработените на аеродромот во Езеизе биле шокирани кога на X-зраците виделе "органски супстанции кои се движат", пренесуваат локалните медиуми. Кога тие ги отвориле торбите, пронашле повеќе од 200 влекачи и мекотели, а помеѓу нив имало девет видови на отровни змии спакувани во пластична амбалажа. Биле пронајдени вкупно 15 змии отровници вклучувајќи и боа. Некои од пронајдените животни се исклучително ретки и заштитени со Конвенцијата за заштита на загрозени животни. Две од животните починале, а и останатите можеле да умрат поради недостаток на кислород доколку куферите биле сместени во делот за багаж во авионот. Инцинентот се случи на седми декември, но веста во јавноста се "појави" дури сега. Доколку Абеловски го осудат, тој може да добие и до десет години затворска казна.
| | веќе видена | слични

Карел Абеловски е уапсен во Аргентина кога се обидел да се качи на лет од Буенос Ариес за Мадрид, со багаж во кој носел 247 живи животни, меѓу кои и смртоносно отровни змии и загрозени видови на рептили. При проверка на аеродромскиот скенер, во багажот на 51-годишниот човек, обезбедувањето ги забележало „органските супстанции кои се движат“, пренесува AFP. Кога шокираните вработени ги отвориле торбите, пронашле повеќе од 200 рептили и мекотелни животни, а меѓу нив девет видови отровни змии спакувани во пластична амбалажа. Вкупно биле пронајдени 15 змии во багажникот, вклучувајќи и боа. Некои од пронајдените животни се толку ретки, што се заштитени со Конвенција за заштита на загрозените животни. Две животни загинале во процесот на пренесување, а останатите можеле да умрат поради недостиг на кислород во товарниот дел на авионот. Овој настан се случил на седми декември, но веста за тоа во јавноста стигна дури сега. Се верува дека Чехот е дел од група која се бави со криумчарење на егзотични животни. Доколку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 203 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сакал да се качи на авион со 247 животни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: