27 април: Упадот во Собранието координиран од ВМРО-ДПМНЕ и од УБК


Иницијативата „За заедничка Македонија“ била формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имала фиктивни водачи, а структури на УБК го организирале насилството во Собранието на 27 април 2017 година, сведочеше вчера пред судот Александар Василевски – Нинџа, еден од 33-цата обвинети за настаните во Собранието. Нинџа во сведочењето рече дека дека сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ . Според исказот на Василевски, вистинските водачи на иницијативата „За заедничка Македонија“ биле Спиро Ристовски и Кирил Божиновски, а програмата за секоја нивна активност била пишувана во штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Тој на 27 април влегол во штабот на ВМРО ДПМНЕ околу 18 и 10 и како што рече таму бил ,,командно оперативниот штаб“, на ВМРО ДПМНЕ односно Бришковска, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и Митко Чавков кој тогаш е директор на Бирото за јавна безбедност. Тие гледале директен пренос од протестите и како се доближувала толпата кон Собранието, давале насоки. И адвокатот на Нинџа, Звонко Давидовиќ рече дека по ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето за годишното обраќање на шефот на државата веќе е доставено до Собранието на Република Македонија. Ова ќе биде последно обраќање на Иванов како шеф на државата, бидејќи неговиот мандат истекува на 12 мај наредната година. ФОТО: EPA/NAKE BATEV
| | веќе видена | слични

Известувањето за годишното обраќање на шефот на државата веќе е доставено до Собранието на Република Македонија. Ова ќе биде последно обраќање на Иванов како шеф на државата, бидејќи неговиот мандат истекува на 12 мај наредната година. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, на 28 декември во 12 часот од Собранието ќе го има годишното обраќање. Иванов испратил барање до Собранието за обраќање, откако претходно претседателот Талат Џафери истакна дека Иванов побрзо треба да го испрати барањето затоа што во Парламентот има многу работа. Ова ќе биде последно годишно обраќање на Иванов како претседател на државата. Неговиот мандат истекува на 2 мај наредната година, а претседателските избори ќе бидат распишани најверојатно на крајот на јануари или почетокот на февруари.
| | веќе видена | слични

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во петочното обраќање до граѓаните на Република Македонија излегол „со еден спектакуларен став што до сега не сме го чуле”, а се однесува на состојбите во УБК, остро реагираме дека се работи за лага, која е во функција на обид за наметнување на одговорност на претседателот Иванов за настаните од 27 април 2017 година. Кабинетот на Претседателот на Република Македонија смета дека е повеќе од тенденциозно што посочениот автор во две колумни за три дена, креира тези врз основа на лаги. Лажни тези, кои понатаму авторот ги анализира и ги сервира на читателите без никакви агрументи и факти. Со цел правилно информирање на јавноста, укажуваме дека претседателот Иванов во Годишното обраќање на 26 декември 2017 година посочи на УБК како заеднички именител на политичките и безбедносните кризи во земјата „Последнава политичка криза беше можност тој ...
| | веќе видена | слични

Е те до каде стигна Македонија: Иванов да мора да свикува вонредна прес-конференција за да се дообјаснува (и, замислете, да прифати да одговара на новинарски прашања!!!) по сведочењата на некаков ноторен, но детален Нинџа, алиас „Самурај“, алиас битанга од висока државна безбедносна доверба, за настаните од 27 април! Што е уште потрагично, јавноста е поделена околу кредибилитетот на изјавите на Нинџа и на Иванов… Туго, мори, на кого да му се верува?! Тоа, само по себе, е тотален пораз за човекот кој се обраќа од говорницата на вилата на Претседателот на Република Македонија. И двајцата, секој на свој начин, се очајници, недвосмислено вмешани во настаните од 27 април. И двајцата, секој на свој начин, направија кариери за кои не можеле ни да сонуваат во своите објективни, граѓански „изданија“. И двајцата се на залезот од тие кариери, со компликации кои се предмет на обвинителски истраги. Сепак, Иванов во своето обраќање до јавноста излезе со еден спектакуларен став што до сега не сме го чуле: „Како претседател ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на државата Ѓорге Иванов упатил барање до претседателот на Собранието Талат Џафери годишното обраќање пред пратениците да биде на 28 декември. -Почитуван господине Џаефери во согласност со член 45, став 1 од Уставот на Република Македонија, би сакал да се обратам пред пратениците на Собранието на Република Македонија и да ги известам за одредени прашања од моја надлежност. Ве молам тоа да ми се овозможи на 28 декември 2018 година, петок во 12 часот, пишува во барањето кое Иванов го испратил до Џафери. Џафери веќе ја закажал пленарната седница за обраќањето на шефот на државата на 28 декември. Претседателот на Собранието на последниот брифинг со новинарите рече дека Иванов ако не закаже термин можно е да не се обрати во Собранието, бидејќи веќе се планирани неколку пленарни седници до крајот на годината. Ова обраќање на Иванов, може да биде последно обраќање на Претседател на Република Македонија во Собранието. Со уставните измени, кои се очекува да стапат на сила на почетокот на 2019, државата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иванов ќе се обрати во Собранието на 28 декември Собранискиот спикер Талат Џафери веќе ја закажал 73. седница откако го добил барањето од Иванов за овој термин. Ова ќе биде последно годишно обраќање на Иванов како претседател на државата.
| | веќе видена | слични

Откако претседателот Ѓорге Иванов призна дека генералниот секретар на неговиот кабинет, Борис Јосифовски бил во седиштето на ВМРО ДПМНЕ на 27 април, кога се случи упадот во Собранието, од партијата велат дека како нивен член Јосифовски е секогаш добредојден. -Лично јас Борис Јосифовски не сум го видел тогаш во седиштето на ВМРО ДПМНЕ, меѓутоа можам да потврдам дека Борис Јосифовски е долгогодишен член на ВМРО ДПМНЕ уште од структурите на Унијата на млади сили како нејзин генерален секретар, можеби пред повеќе од 15-тина години, така што не гледам причина зошто не би можел кога сака да дојде во неговата матична партија, рече Димче Арсовски – ВМРО ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Шефот на државата Ѓорѓе Иванов, кој се доведе во ситуација на прес конференција да ги демантира судските сведочења на лица обвинети за 27 април, прстот го впери кон УБК. Обвини дека токму оваа институција е жариште на политичките и безбедносните кризи во земјава. На изненадување на јавноста и присутните новинари, Претседателот Иванов се одважи да одговара на прашања. При тоа призна дека еден од неговите советници кобната вечер бил во партиското седиште на ВМРО- ДПМНЕ, од каде според судските сведочења се координирал собранискиот упад. Токму на оваа контрадикторност во неговата изјава посочи и СДСМ. Од владеачката партија дополнително регираат дека судот ќе докаже кој се бил инволвиран во настаните од 27 април, а не Иванов со нарушениот кредибилитет. „Од една страна тврди дека исказите во судската постапка за насилството од 27 април се невистинити а од друга ги потврдува, конкретно, Иванов потврди дека член од неговиот кабинет, Борис Јосифовски, бил во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ тој ден. Иванов потврди ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 341 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 139 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 214 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 154 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 169 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

27 април: Упадот во Собранието координиран од ВМРО-ДПМНЕ и од УБК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: