„Утрински“ веќе не е Весник


Денешниот 5369. број е последно издание во печатена форма, но „Утрински“ ќе продолжи како интернет-портал Соња Маџовска Во најдраматичните денови во македонската историја, кога новинарите треба да ја одиграат клучната улога во информирањето на граѓаните за случувањата во и пред Собранието, „Утрински“ престанува да излегува како весник, но ќе продолжи како интернет-портал. Тоа значи дека верните читатели ќе имаат можност и понатаму навремени и објективни информации да добиваат преку веб-порталот на „Утрински“. Денешниот 5369. број е последно издание во печатена форма. Тоа се 5369 изданија во кои се внесени професионалност, одговорност, посветеност на тимот, кој секојдневно бараше, анализираше и објавуваше објективни информации за читателите. Во градењето на „Утрински“ како бренд учествуваа над 200 новинари, колумнисти, фоторепортери, лектори, преведувачи, техничари. Тимовите успеаја сите овие години да изградат и одржат високо ниво на професионализам. Граѓаните, бизнисмените, а и политичарите знаеја да ни ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и тројца повредени новинари и медиумски работници е билансот од насилството во Собранието. Димитар Тануров од новинската агенција МЕТА е еден од двајцата кои поминале најтешко, со потрес на мозокот, повреди по телото и главата. Немаше никакво обезбедување за преставниците на јавноста за време на инцидентот, сведочеа уште вечерта присутните новинари, сниматели и фоторепортери. Силна осуда за ова доѓа денеска на светскиот ден за слобода на медиумите од шефот на Делегацијата на ЕУ, како и од шефот на делегацијата на ОБСЕ во земјава. Македонија е во земјите во кои не постојат слободни медиуми, пишува и самостојниот Синдикат на новинарите. Според Фридом хаус последна е во регионот. „Не се откажуваме од барањето за пристојни плати, подобри услови за работа, вистински плурализам и заштита на професионалното и човечко достоинство“, велат од ССНМ. Тануров пак смета дека токму тоа што работи за слободен медиум е причина што крвнички го тепале. Денот посветен на слободните медиум во земјава е во момент во кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Весниците „Утрински весник “ и „Вест“ денеска за последен пат излегоа во печатено издание. Овие два медиумски бренда долго време беа значаен дел од секојдневието на граѓаните во независна Македонија. „Утрински весник”згаснува по цели 18 години, а „Вест“ по 17 години постоење на медиумскиот простор во Македонија. На насловната страница на последниот печатен број на „Утрински“ стои „ До наредно гледање“, додека во „Вест“ се одлучија за „Чао“. Новинарите од двата весника вчера преку мирен протестен собир го одбележаа згаснувањето на двата дневни весници кои ги издаваше Медиа Принт Македонија (МПМ). Новинарите добија поддршка од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници на Македонија и од Европската федерација на новинари, чиј генерален секретар, Рикардо Гутиерез, присуствуваше на собирот. Според расположивите информации весниците „Утрински“ и „Вест“ ќе станат веб-портали со по неколку вработени, а останатите новинари ќе останат без работа. Како причина за укинувањето на печатените изданија на ...
| | веќе видена | слични

Згаснувањето на весниците доаѓа по речиси две децении работа. Причината е лошата финансиска состојба на фирмата „Графички центар“, која е сопственик на компанијата „Медиа Принт Македонија“, издавач на Дневник, Утрински весник, Вест, Македонски спорт, Теа модерна и порталот Телеграф. Половина од вработените остануваат без работа. „Затворањето на весниците остава една голема празнина во медиумскиот простор. Сметам дека причините се многу подлабоки и треба да се бараат, пред сè, во лошото менаџирање од страна на менаџерскиот тим“, изјави Сања Наумовска, новинар во „Утрински весник“. Според основачот на „Вест“, Горан Михајловски, приказната со овие весници е завршена пред пет години кога од групацијата МПМ заминаа германските газди и ја купија бизнисмени блиски до владејачката структура. „Едноставно веќе не се разговараше за медиумски бизнис туку се зборуваше за пропаганда. Кога имате пропаганда, а кога немате медиумски бизнис, ова беше неминовен крај на овие весници и мислам дека ова брзо ќе се случи и со ...
| | веќе видена | слични

Госпоѓа Благица Тричковска денеска за последен пат го држи во рака најновото издание на ВЕСТ, весникот со куси информации и забавни содржини, редовно четиво за многу читатели веќе 17 години. Таа вели дека во последно време поретко чита весници, но дека излегла со носталгија да го купи последното печатено издание. По професија и самата е новинарка, и вели дека политиката со години влијае на медиумите, па „занаетот“ не е ист како порано: “Моите колеги каде ќе идат сега, без леб ли ќе останат, тие се писмени луѓе интелегентни образовани, повеќето од нив ги познавам, и ми е жал. Просто немам зборови со кои можам да ви кажам, еве како што врне така ми врне во душата. Многу вредности се изменија, воопшто во космичка смисла”, изјави Благица Тричковска. Утрински весник и Вест од денеска ќе продолжат само како веб-портали, со многу помалку вработени. По скоро две децении, овие два медиуми, некогаш тиражни и влијателни, дел од групацијата „Медиа Принт Македонија“ одат во историјата. Поранешната уредничка на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Утрински весник и Вест денеска се излегоа во трафиките за последен пат. На насловните страни стои „Чао“ и „До наредното гледање“. По речиси две децении овие два медиуми, кои беа дел од групацијата на Медиа Принт Македонија (МПМ) веќе не постојат. Она што е познато е дека планот на менаџментот на МПМ е „Утрински весник“ и „Вест“ да станат портали со по неколку вработени, а „Дневник“и понатаму ќе излегува во печатено издание. Причина за затворањето на медиумите е лошата финансиска состојба на компанијата, фирмата „Графички центар“, која е сопственик на МПМ. Во Централниот регистер беше објавено дека „ Графички центар“ ќе оди во стечај и дека во Основниот суд Скопје 2 за 10-ти мај е закажано рочиште. Имотот на фирмата е замрзнат и е во рацете на привремен стечаен управник. Пред да почне претстечајната постапка, во февруари годинава, отворена беше нова фирма, со слично име, Медиа Принт ДООЕЛ, која објави неколку огласи за вработувања на новинари и уредници. Новата фирма близначка е во сопственост на човек од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска излегува последното издание на дневните весници „Утрински весник“ и „Вест“. Двата весника од МПМ ќе станат веб-портали со по неколку вработени, а останатите ќе останат без работа. Новинарите на „Утрински весник“ и на „Вест“ вчера преку мирен протестен собир со пари во шише го одбележаа згаснувањето на двата дневни весници, кои 18 години излегуваа и ја обележаа медиумската сцена. Новинарите добија поддршка од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници на Македонија и од Европската федерација на новинари, чиј генерален секретар, Рикардо Гутиерез, присуствуваше на собирот. Поседните месеци овие весници се соочува со серозни финансиски проблеми, на вработените со месеци им доцнеа платите, поради што и штрајкуваа. Во меѓувремее, беше отворена нова фирма, со слично име, Медиа Принт ДООЕЛ, кој објави огласи за вработувања на новинари и уредници. Плусинфо
| | веќе видена | слични

Денеска е последниот ден на весниците „Утрински весник “ и „Вест“. „Утрински весник“ згаснува по цели 18 години, а „Вест“ по 17 години. „Со пари во шише“, така новинарите од двата весника, симболично на мирен собир го одбележаа затворањето на весниците, алудирајќи на аферата со 750-те илјади евра во шише најдени кај шоферот на Срѓан Керим на унгарската граница. Според новинарите вината е кај лошите манаџирања на Срѓан Керим и на уредничкиот тим на „Вест“, предводен од Горан Петрески. „Медиа принт ДООЕЛ“ – фирма ќерка на „Медиа принт Македонија“ објави огласи за вработување на 55 новинари. Според досегашните информации весниците „Утрински“ и „Вест“ ќе станат веб-портали со по неколку вработени, а останатите ќе останат без работа. Фирмата МПМ ќе оди под стечај. Во моментов има вкупно 230 вработени новинари, новинарски работници, технички служби. Од нив во новата фирма ќе одат само 113 вработени.
| | веќе видена | слични
5 копии

„Утрински весник “ и „Вест„ денеска за последен пат излегуваат. Тие беа дел од ова наше секојдневие. „Утрински весник“ згаснува по цели 18 години, а „Вест“ по цели 17 години. Дали згаснаа поради лошото менаџирање или погрешна уредувачка политика? Одговорот е јасен. На улица остануваат повеќе професионални новинари. Новинарите од двата весника, за последен пат, макар и симболично со „шише со пари„ на мирен собир го одбележаа затворањето на весниците. „Медиа принт ДООЕЛ“ – фирма ќерка на „Медиа принт Македонија“ објави огласи за вработување на 55 новинари. Се лиферувани информации дека весниците „Утрински“ и „Вест“ ќе станат веб-портали со по неколку вработени, а останатите ќе останат без работа. Фирмата МПМ ќе оди под стечај. Во моментов има вкупно 230 вработени новинари, новинарски работници, технички служби. Од нив во новата фирма ќе одат само 113 вработени.
| | веќе видена | слични

Денеска за последен пат во печатено издание излегуваат „Утрински весник“ и „Вест“ кои 18 години опстојуваа на медиумската сцена. Овие два весника од МПМ ќе станат веб-портали со по неколку вработени, а останатите ќе останат без работа. Единствено весникот „Дневник“ продолжува со работа. Причина за затворањето на медиумите е лошата финансиска состојба на компанијата. Фирмата „Графички центар“, која е сопственик на „Медиа принт Македонија“, издавач на весниците „Дневник“, „Утрински весник“, „Вест“, „Македонски спорт“, „Теа модерна“ и порталот „Телеграф“, во Основниот суд Скопје 2 почна претстечајна постапка. Од 230 вработени во сите медиуми и во администрацијата, во новата фирма ќе останат 113 вработени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Утрински“ веќе не е Весник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: