Kина има повеќе капацитети за зелена струја од која било земја во светот


Битката на Kина да го ограничи загадувањето ја направи земја светски лидер во развојот на обновливи извори на енергија. Сепак с` поголеми количества од таа „зелена“ струја останува неискористена во услови на напорите на Пекинг да ги интегрира ветерот и сончевата енергија во застоената и фрагментирана електрична мрежа, во која доминира производството од јаглен. Проблемот се заканува да го забави напредокот на Kина во борбата со загадувањето на воздухот и контрола на емисиите на стакленички гасови што го прават водечки учесник во климатските промени. -Тие премногу брзо инсталираа премногу. Еден реален пазар би требало да овозможува струјата да тече меѓу две провинции. Во моментов тоа недостига, коментира Чао Лиминг, директор за Kина во Глобалниот совет за ветерна енергија. Преголемо производство Илјадници нови турбини и соларни панели беа инсталирани во оддалечените провинции на Kина во последните неколку години како дел од обидите на лидерите во земјата да го намалат загадувањето со градски смог без да го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По завршување на интервенциите ќе биде нормализирано снабдувањето со електрична енергија во општината.Поради оперативни активности од страна на АД МЕПСО во ТС Ресен 110/20/10 кВ на 20 јуни 2016 во периодот од 05:00 до 08:30 без напојување со електрична енергија ќе бидат корисниците во градот Ресен и сите населени места во Општина Ресен.По завршување на интервенциите ќе биде нормализирано снабдувањето со електрична енергија во општината.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рано утрово снемало електрична енергија на аеродромот во Брисел, поради што повеќе од десетина летови се откажани, а стотина луѓе останаат пред терминалите. Рано утрово снемало електрична енергија на аеродромот во Брисел, поради што повеќе од десетина летови се откажани, а стотина луѓе останаат пред терминалите.Флоренс Мулс од бриселскиот аеродром изјави дека поради немање на електрична енергија особено се погодени системите за разладување на уредите и багажот.Патниците кои планираа да заминат рано наутро, останаа на терминалите.Мулс вели дека снабдувањето со електрична енергија сега е поправено, па луѓето полека се враќаат во зградата.
| | веќе видена | слични

Најнаселената држава истовремено е и најголемиот загадувач на планетата, но таа се врти кон заштита на животната средина. Во Кина во погон е пуштена најголемата лебдечка плантажа која црпи соларна енергија, а потоа ја преработува во електрична, пренесува New York Times. Плантажата се состои од 160 илјади соларни панели и се наоѓа на езерото кое настана од наводнувањето на напуштените рудници во покраината Анхуи, на источниот дел од државата. Плантажата може да произведе доволно електрична енергија за целосно да го снебди со неа околниот град Хуаинан кој има отприлика два милиони жители. Кинеската влада планира да отвори уште десетина вакви плантажи кои би можеле да прозиведуваат подеднаква количина на електрична енергија како и нуклеарен реактор. Кина е најнаселената земја на светот, но воедно и најголемиот загадувач. Во последните неколку години сериозно се работи на намалување на загадувањето на животната средина и развојот на чиста, обновлива енергија. Кина е најголемиот загадувач на светот Иако таа е ...
| | веќе видена | слични

Над 50 отсто пониски сметки за струја по вградувањето на сончевите колектори. Намалувањето на цената на електрична енергија според корисниците е главниот мотив за зголемениот интерес. Поради континуираниот раст цената на струјата, граѓаните се сè повеќе заинтересирани за користење на системи за соларна енергија. Сонцето претставува извор на енергија достапен насекаде. Сончевата енергија може да се користи за загревање и осветлување на домот, затоплување на водата за потрошувачка, како и за директно производство на електрична енергија. Соларните системи кои се користат за греење и потрошувачка на топла вода како основен извор на енергија ja употребуваат сончевата енергија. Овие системи во најголем број на случаи се користат како дополнителни извори на топлина, а како основни се користат електрични или плински котли. Имено, нивната употреба во вид на примарни енергетски извори е ретка поради потребата од доволно количество на сончево зрачење преку целата година.
| | веќе видена | слични

Кина постави огромно поле од соларни панели да плови над едно вештачки настанато езеро. Езерото настаналос со потопувањето на напуштен рудници за јаглен. Најголемиот пловечки соларен проект е способно да го напојува најблискиот град во провинцијата Анхуи каде се наоѓа езерото. Локалната влада има во план да го прошири проектот на повеќе локации со што би постигнала сосдавање на електрична енергија колке еден цел нуклеарен реактор, изјави New York Times. Кинеската влада со овој и низа поврзани проекти си зададе цел да стане лидер во снабдувањето со чиста енергија и борбата против климатските промени.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Одборот на директори на Електропривреда на Црна Гора (ЕПЦГ), Црногорскиот оператор на пазарот на електрична енергија (ЦОПЕЕ) и Црногорскиот електропреносен систем (ЦГЕС) донесоа одлука со којашто го одобруваат договор за основање и статутот на Берзата за електрична енергија, пишува РТЦГ Од тамошното Министерство за економија соопштуваат дека следен чекор е потпишување на договор за основање меѓу трите договорни страни, по што ќе започне процедура на регистрација на компанијата во Централниот регистар. “Според одредбите од договорот за основање и статутот, компанијата Берза на електрична енергија се основа со цел обезбедување на неопходната правна, организациска, оперативна и техничка рамка за формирање и работа на берзата за електрична енергија, трговија со електрична енергија и посредување во трговијата со струја“, пренесува РТЦГ. Создавањето на берзата за електрична енергија, како што се наведува, е чекор кон формирање на слободен пазар на големо на електрична енергија, што ќе обезбеди ...
| | веќе видена | слични

Обновливите извори на енергија во Велика Британија првпат имаат повеќе генерирана електрична енергија од произведеното од јаглен и гас, пишува Би-би-си. Од националната електрична мрежа соопштија дека во средата околу пладне енергијата генерирана од ветер, сонце, вода и дрвени пелети обезбедила 50,7 отсто од британската електрична енергија. Ако се додаде и нуклеарната енергија, тогаш овој резултат ќе достигне 72,1 отсто. Главна причина биле одличните временски услови во средата - сончево и ветровито. Во цела Северна Европа се забележани рекорди на енергија од ветер. Во вторникот една десетина од британската електрична енергија доаѓало од крајбрежни фарми со ветерници, кои се релативно нови на енергетската сцена, но чии трошоци се намалуваат побрзо од очекувањата. Всушност, толку многу електрична енергија била генерирана од ветерни турбини што цените се намалиле до една десетина од нормалното ниво. Еколозите сигурно ќе го прослават овој нов рекорд како пресвртница во преминот кон нискојаглеродна економија. ...
| | веќе видена | слични

Од ЕВН Македонија информираат дека денес, 9-ти мај, од 11 до 12 часот ќе има прекин во снабдувањето со електрична енергија на дел од улица „Бистрица“. Од 9.30 до 11 часот ќе има прекин во снабдувањето со електрична енергија на објектите од мостот на реката Сушица во Велгошти кон улица 1 и околината. Од ЕВН Македонија информираат дека прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се ...
сите 84 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kина има повеќе капацитети за зелена струја од која било земја во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: