Декларацијата ќе се чува во Музејот „Македонска борба“

5 копии

Дел од свечената сценографија на одбележувањето 20 години самостојна Република Македонија беше и Музејот „Македонска борба“ изграден на левиот брег на Вардар во Скопје. Во него синоќа беше биде внесена Декларацијата за независност од 1991, која во новиот музејски објект ја положи претседателот Ѓорге Иванов. Камен-темелникот на Музејот е поставен во јуни 2008 година, а објектот го градеше „Бетон“ од Штип, според проектот на архитектот Зоран Јордановски. Изградбата на музејскиот комплекс „Македонска борба“, кој ги обединува Музејот на ВМРО и Музејот на жртвите од комунизмот, е мотивирана од грижата за историјата и од идејата да биде мост меѓу минатото и иднината на Македонија. Ќе има постојани изложбени поставки кои ќе го раскажуваат создавањето на независна, самостојна и демократска држава - експонати, фотографии, акти и документи, восочни фигури на историски личности и уметнички слики за важни настани - сето тоа за да ги прикаже сите кризи во револуционерното и политичкото минато на Македонија и нејзиниот ...
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани дојдоа на прославата за 20-годишнината од независноста на Македонија во центарот на Скопје. Првиот парламентарец, Трајко Вељаноски ја изнесе оригиналната декларација за независност од 1991 година. Документот е преземен од страна на Гардата на АРМ и е пренесен до Музејот на македонската борба. - Во името на идните генерации и аманетот кој ни го оставија сите оние, кои ги положија животите за денешна Македонија, да ја направиме нашата библиска земја уште подостојна за нивните жртви, уште повековита од нивните надежи и уште поубава од нивните соништа - рече Вељаноски во обраќањето пред присутните граѓани. Низ портата „Македонија", помина 1.000 деца, како симбол за иднината на Македонија. Премиерот Никола Груевски во својот педесет минутен говор на централната прослава по повод 20-годишнината од независноста на Македонија повика на национално обединување со цел просперитет на државата. - Во овие 20 години создадовме независна македонска држава. Поминавме и добро и лошо, конфликти и ...
| | веќе видена | слични

Декларацијата за независност на Македонија од вечерва е поставена во новиот Музеј на револуционерна борба. Ковчежето со Декларацијата го пречека претседателот Ѓорге Иванов. По тој повод во својот говор Иванов најмногу се осврна на личности... Декларацијата за независност на Македонија од вечерва е поставена во новиот Музеј на револуционерна борба. Ковчежето со Декларацијата го пречека претседателот Ѓорге Иванов. По тој повод во својот говор Иванов најмногу се осврна на личности од историјата блиски, според идеологијата, на ВМРО-ДПМНЕ, а притоа го критикуваше времето на социјализмот. Декларацијата до Музејот ја донесе Гардата, зад која одеше државниот врв, а сите поминаа низ Порта Македонија.
| | веќе видена | слични

Од Собранието преку триумфалната порта и Камениот мост, Декларацијата за независност е депонирана во Музејот на ВМРО и жртвите од комунизмот. Во новиот музеј ја положи претседателот Ѓорге Иванов. Историскиот документ го носеше Гардата. Ним од пред Собранието им го предаде спикерот Трајко Вељаноски. Претходно, во говорот пред Парламентот Вењаноски му порача на насобраниот народ дека европската интеграција е приоритет на државава. Триумфалната порта цело време ја прелетуваа авиони и хеликоптери. Покрај собранието,пред државниот, врв маршираа полициски и борбени единици. Дефилираа илјадници деца облечени во маички со боите на знамето. Во Музејот на револуционерната борба , Декларацијата на независноста е сместена заедно со восочни фигури и портрети на личности од македонската историја..
| | веќе видена | слични
3 копии

Повикувајќи на единство и нарекувајќи го Музејот на македонската борба за државност и самостојност како Музеј на слободата, претседателот Ѓорге Иванов ја положи оригиналната Декларација за независност во новоотворениот објект. Порача дека во Музејот се претставени и херои и луѓе кои застраниле од идеологијата. Според него, со неговото отварање се осветлуваат скриените делови од македонската историја и поради тоа е оправдано положувањето на декларацијата во него. „Сакам да порачам дека ова не е Музеј на една идеологија. Сите идеолошки правци на Македонија произлегоа од револуционерното движење, од Внатрешната македонска револуционерна организација“ рече Иванов. Истовремено повика на заедничка балканска интеграција во Европската унија бидејќи како што рече, без мир на Балканот, нема да има мир во Европа. „Никогаш во историјата не се случило назадна политика да победи напредна политика. Концептот на хомогена држава, нација, не може да победи концепт за мултиетничка демократија“ рече Иванов. По положувањето на ...
| | веќе видена | слични

Вечерва во Скопје беше свечено пуштена во употреба фонтаната Воин на коњ. Фонтаната е направена во Фиренца заедно со споменикот на Александар Велики. Пред тоа по повод независноста на Македонија - дваесет години подоцна, се обратија Претседателот и Премиерот на Република Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Овој музеј повикува на историско помирување и ни говори да паметиме за да не ги повториме старите грешки. Овој Музеј е споменик на нескротливиот марш кон слободата, за време на Крушевската Република во чија влада покрај Македонци, имаше и Власи, и Албанци. Ниту еден сонародник од друга националност нема пострадано од рацете на илинденците. Ова е Музеј на слободата за сите и за секој што ја сака слободата. Ова е пораката што ја упати претседателот на државата Ѓорге Иванов вечерва од пред Музејот на македонската борба, каде беше донесена Декларацијата за независноста, во рамки на прославата на 20 годишнината од независноста на Република Македононија. Музејот, потенцира Иванов, ги поврзува првиот и вториот Илинден, особено низ феноменот на жртвите. - Сигурен сум дека сите ние сме слушнале дека вториот Илинден е континуитет и историско продолжение на првиот Илинден. Но колкумина од нас застанале да размислат околу вистинската тежина на овие зборови. НОБ беше борба за самостојна Македонија, а првенците на ...
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани се собрани во центарот на Скопје на големата пролава на 20 години независна Македонија. Небото го „шараат“ воени хеликоптери и авиони, зад кои се вее македонското знаме. Дефилира Гардата, специјалните единици на АРМ,... Илјадници граѓани се собрани во центарот на Скопје на големата пролава на 20 години независна Македонија. Небото го „шараат“ воени хеликоптери и авиони, зад кои се вее македонското знаме. Дефилира Гардата, специјалните единици на АРМ, на полицијата, деца, младиниц. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски се обрати пред насобраните и ја предаде Декларацијата за независнота на Гардата, која минувајќи низ Портата Македонија тргна кон Музејот на македонската борба каде Декларацијата ќе ја прифати претседателот Иванов, а потоа ќе ја положи во објектот. Финалето на Прославата ќе биде на плоштадот Македонија каде ќе биде официјално отворен споменикот Воинот на коњ, а потоа ќе се обрати и Премиерот Груевски. Инаку, и победата на македонската кошаркарска репрезентаација најде ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија ја внесе Декларацијата за независност во Музејот на македонската борба. Декларацијата за независниот на Република Македонија од денеска е сместена во Музејот на македонската борба. Шефот на државата Ѓорге Иванов ја презема од гардата, која Декларацијата ја пренесе од Собранието низ плоштадот „Македонија“, преку „Камениот мост“ и ја постави на централното место во новоизградениот музеј. „Денес мечтите и стремежите на оние кои се бореа за независноста на Македонија станаа реалност. Дојде темелот на темел, дојде своето на свое“, рече шефот на државата пред чинот на внесување на Декларацијата за независност во Музејот на македонската борба. Веднаш по внесувањето на декларацијата, од скопското Кале имаше почесна стрелба со која им беше оддадена почит на сите загинати херои во борбата за слободна и независна Македонија. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Со свечено обраќање на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов и положување на декларацијата за независност на Република Македонија, вечерва беше отворен Музејскиот комплекс – Музеј на македонската борба за државност и самостојност – Музејот на ВМРО и Музеј на жртвите на комунистичкиот режим. Културната установа се простира на површина од 2500 метри квадратни, од кои 800 метри квадратни му се отстапени на Музејот на жртвите на комунистичкиот режим. Комплексот е поделен на 16 одделенија, мултимедијален простор наменет за семинари и конференции, библиотека и интернет – кафе. Во рамките на објектот се поставени 109 восочни фигури на историски личности, 16 портрети во масло на платно и 21 сцена од историски настани. Програмската содржина на истиот ја изработи директорот на Архивот на Македонија Зоран Тодоровски. Музејскиот комплекс, како сегмент од „Скопје 2014“, го изгради компанијата „Бетон“ од Штип, а надзорот на изградбата го вршеше „АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор“. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Декларацијата ќе се чува во Музејот „Македонска борба“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: