Шкендија по втор пат во својата историја е шампион на Македонија


Шкендија дојде до својата втора шампионска титула во историјата, откако денеска и математички го обезбеди првото место на дури седум кола до крајот на првенството. Тетовци денеска го совладаа Шкупи на свој терен со 2-0 благодарение на головите на Марјан Радески и Бесарт Ибраими постигнати во вториот дел. Шкендија сега има неверојатни 26 бодови предност Вардар, кој денеска повторно разочара. Најтрофејниот македонски тим ниту со новиот тренер Бобан Бабунски никако да излезе од очајната форма. Денеска беше повторно поразен и тоа од Победа со 2-0 на натпревар што се одигра во Струмица на стадионот „Младост“. Благојче Гешовски и Зоран Даноски беа стрелци на головите за прилепчани. Работнички го прегази Пелистер и тоа за само 16 минути во второто полувреме. Виктор Ангелов го скрши отпорот на битолчани во 54-тата минута, а потоа веќе беше полесно, бидејќи Кире Маркоски погоди уште два пати во мрежата на гостите, а точка на убедливата победа стави Чарлс Џофри Чинеду во 70-тата минута. Скопје на домашен натпревар ...
| | веќе видена | слични

Во директната пресметка за второто место на табелата, Вардар ова попладне успеа да покаже дека е подобар тим од Силакс, победувајќи на незгодното гостување во ...
| | веќе видена | слични

Откако титулата заврши во рацете на Шкендија, најинтересниот момент во Првата македонска фудбалска лига е борбата на опстанок на трите најзагрозени клубови – ...
| | веќе видена | слични

Во четвртото коло од плејофот на првенството на Македонија, во Автокоманда Металург ја нагости екипата на Пелистер. Металург ја имаше улогата на фаворит на оваа средба, но до бодовите стигна по навистина голема борба, благодарејќи на идеалните 13 минути на крајот од второто полувреме. Имено, во 47. минута се уште беше 22:22, а крајот од средбата „сино-белите“ го дочекаа со предност од дури десет голови, 34:24 (16:16). Битолскиот клуб пружи силен отпор и беше рамноправен противник, а на моменти и подобар во две третини од денешниот натпревар. Битолчани водеа во најголемиот дел од првото полувреме, во еден момент и со високи +4, 8:12, додека Металург конечно се созеде на самиот крај од првиот дел, кога за првпат стекна минимално водство. Првите 30 минути завршија со израмнети 16:16. Слично се играше и во првите десет минути од второто полувреме, кога Пелистер повторно имаше водство од еден до два гола, но веќе се чувствуваше дека Металург конечно ја среди својата одбрана, а се подобро играше и во нападот. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шкендија по втор пат во својата историја е шампион на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: