Македонија одбележува 27 години независност - кои пет настани останаа врежани во меморијата

Скопје, пред 27 години, престеаддтелот Киро Глигоров од плоштадот Македонија прогласи успешен референдум и независна држава. „Дозволете вечерва да им честитам на сите граѓани. Слободна, суверена и самостојна Македонија“ . На референдумот во 1991 година излегоа 72 проценти од граганите, а 95 отсто од нив позитивно одговорија на прашањето „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“. 4 години подоцна на трети октомври беше извршен обид за атентат со автомобил бомба врз првиот македонски претседател. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот на главата. И после 23 години не се познати ниту нарачателите ниту извршителите на атентатот. Истрагата само успеа да утврди дека атентатот бил добро подготвен и организиран и оти само среќна околност е што претседателот Глигоров останал жив. Во јануари 2001-ва се случи воениот конфликт во Македонија, Траеше 11 месеци. Започна со тероростички напад на албанската паравоена формација ОНА врз ...
| | веќе видена | слични

Во август 1991, еден месец пред историскиот Референдум за самостојност на Македонија, со колешката Валентина Велевска го тестиравме референдумското прашање во можеби единствените истражувања на јавното мислење во тоа време. Бевме тазе вработени новинарки во весникот „Вечер“ и тазе вратени од постдипломските студии по комуникологија во Љубљана, а анкетите за референдумот беа најголемиот предизвик по серијата анкети на други теми што ги изведовме претходните 6 месеци. Факсимил од првата анкета за референдумот што ја објавивме во „Вечер“ на 10 август 1991, непосредно откако беше објавено референдумското прашање: „Дали сте за самостојна и независна држава Македонија со право на стапување во иден сојуз на суверени држави на Југославија?“. Со „да“ одговорија 78,5 отсто од испитаниците Првата анкета за референдумот ја објавивме во „Вечер“ на 10 август 1991, непосредно откако беше објавено референдумското прашање: „Дали сте за самостојна и независна држава Македонија со право на стапување во иден сојуз на суверени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во овие моменти за добивање преговори со Европската Унија, Обединети за Македонија ги повикува сите политички партии и организации да не ја злоупотребуваат ...
сите 480 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Ќе остварите значително подобрување на полето на финансиите. Многу сте задоволни од деловните случувања. Сакате да остварите стабилен ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија одбележува 27 години независност - кои пет настани останаа врежани во меморијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: