СЕДМО ИЗДАНИЕ НА „ЗДРАВО МЛАДИ“: На две бини ќе настапат 10 изведувачи

Билети за фестивалот се продаваат преку МК тикетс, Купи карти за сѐ и на билетарницата на МКЦ. До петок (9 јуни) до 21 чинат 600 денари, а на ден на фестивалот (10 јуни) билетите ќе чинат 800 денари Седмото издание на фестивалот за нова музика „Здраво млади“ ќе се одржи на 10 јуни, сабота, во и пред Младинскиот културен центар. Годинава на две бини ќе настапат 10 изведувачи од шест различни држави. Како главни ѕвезди на фестивалот настапуваат членовите на „Слоудајв“ (Slowdive) од Англија, кои се вистински легенди за генерациите што растеа со инди-музика на крајот на 80-тите и во 90-тите. Бенд кој со сета своја раскошност е вграден во темелите на она што подоцна ќе стане популарно како шугејз. Потоа, доаѓаат „Кинг Кан и Шринс“ (King Khan & The Shrines) хиперсексуален гараж-панк од Канада виа Берлин. На едната сцена од фестивалот ќе настапи и „Ките Бејс“ (Kite Base) од Англија, класичен инди-став и песна врз електронски ритам, кој е сајд-проект на басистката на „Саваџис“ (Savages). На бината надвор пред МКЦ ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Оваа година филмскиот фестивал за музички документарни филмови “Скопје синема сити” во организација на граѓанското здружение “Номад-арт” му оддава почест на германскиот бенд Крафтверк, пионерите на електронската музика. За време на фестивалот ќе можат да се видат музичките филмови од светот на џез, поп, рок, електронската и класичната музика. Така на репертоарот се британскиот филм “1959 година која го променила џезот” посветена на изданијата на Мајлс Дејвис, “Кралиците на џезот: Радоста и болката на џез-дивите”, приказна за животите на едни од најголемите џез-пејачки во изминатиот век Били Холидеј, Ела Фицџералд, Нина Симон, Пеги Ли, Сара Вон и Ени Рос. Цените на картите се разликуваат од денот. За првиот ден, цените на билетите беа 150 денари од проекција. Останатите денови се по 100 ден, а некои проекции, како блокот кратки филмови на 17.06 со почеток од 19 часот (од Ејми Вајнхаус: Со свои зборови до филмот Румофил) и концертниот филм Дерек Меј и Џијан Емин, на 18.06. се бесплатни, но сепак ...
| | веќе видена | слични

Третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови “Skopje Cinema City” од 15-ти до 19-ти јуни, во киносалата на Кинотека на Македонија. Фестивал чија главна тема е музиката прикажана низ филм, каде без оглед на жанрот или годината на продукција, целта е да се создаде музичко искуство и патешествие, низ приказ на богатството на музичкиот свет. Оваа година фестивалот му оддава почест на германскиот бенд Крафтверк, пионерите на електронската музика, со чијшто документарен филм „Поп Арт“ на режисерите Ханс Росашер и Симон Витер ќе се отвори Скопје Синема Сити. Тоа што ќе следи во петте дена на фестивалот се музички филмови од светот на џез, поп, рок, електронската и класичната музика. На изми натите изданија Фестивалот започна соработка со британскиот национален сервис BBC, a оваа година таа соработка продолжува и понатаму, со нови филмови, а се отпочна соработка и со американскиот национален сервис PBS се со цел за поразновидна и поквалитетна понуда. Сите оние кои што се поврзани со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од денеска до 19 јуни 2017 во Кинотека на Македонија ќе се одржува третиот Филмски фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, кој ќе биде отворен со филм за Крафтверк. – Фестивалот пред сѐ сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет и затоа програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика. Па така, покрај Крафтверк, во истата вечер следува и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика“, соопшти организаторот на фестивалот. Во наредните денови ќе бидат прикажани филмови за џез и боса нова музиката: „1959 – годината која го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“, потоа за џез-дивите Били Холидеј, Нина Симон, Ела Фицџералд, Пеги Ли, Сара Вон, серијал филмови за класична музика: „Задоволството наречено Моцарт,“ филм за авангардната класична музика на Франк Запа – „Современиот композитор одбива да умре“, проекција на концертниот филм „Дерек Меј и Џијан Емин“. Фестивалот ќе заврши со портрет на ...
| | веќе видена | слични

- Фестивалот пред сѐ сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет и затоа програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика. Па така, покрај Крафтверк, во истата вечер следува и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика“, соопшти организаторот на фестивалот. Во наредните денови ќе бидат прикажани филмови за џез и боса нова музиката: „1959 - годината која го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“, потоа за џез-дивите Били Холидеј, Нина Симон, Ела Фицџералд, Пеги Ли, Сара Вон, серијал филмови за класична музика: „Задоволството наречено Моцарт,“ филм за авангардната класична музика на Франк Запа – „Современиот композитор одбива да умре“, проекција на концертниот филм „Дерек Меј и Џијан Емин“... Фестивалот ќе заврши со портрет на Дејвид Боуви, преку неговите интервјуа и снимки за Би-Би-Си, вклучувајќи и негови настапи снимени во разни периоди од неговата кариера за овој национален сервис. Информации за програмата ...
| | веќе видена | слични

За време на фестивалот ќе можат да се видат музичките филмови од светот на џез, поп, рок, електронската и класичната музика. Меѓу музичките филмови се и оние за Ејми Ванхаус, Дејвид Боуви, Били Холидеј, Ема Фицџералд...Во Кинотека на Македонија од 15 до 19 јуни, ќе се одржи третото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови "Скопје синема сити" во организација на граѓанското здружение "Номад-арт".Оваа година Фестивалот му оддава почест на германскиот бенд Крафтверк, пионерите на електронската музика, со чијшто документарен филм "Поп Арт" на режисерите Ханс Росашер и Симон Витер (20 часот) ќе започне Скопје синема сити. Во 21 часот, пак, ќе биде прикажан филмот "Патешествие на електронската музика" посветен на Жан Мишел Жар, еден од најуспешните композитори на електронската музика во изминатиот век.За време на фестивалот ќе можат да се видат музичките филмови од светот на џез, поп, рок, електронската и класичната музика.Така пред присутните ќе бидат прикажани и британскиот филм "1959 година ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот на нова и независна музика „Здраво млади“, во петокот го доживеа своето седмо издание, кој и овој пат понуди програма со изведувачи чија музика е во рамките на неконвенцијалниот, новиот и модерен звук. Со тоа фестивалот ја продолжува својата традиција на скопјани да им овозможи да проследат концерти на групи какви што ретко можеме да видиме и чуеме. Годинава на „Здраво млади“, настапија повеќе бендови од странство, но и некои од регионалната и од домашната сцена, кои имаат храбри и авангардни музички идеи.Фестивалот се одржуваше во Младинскиот културен центар во Скопје, и тоа на две сцени, надвор, на платото како и во холот на МКЦ. Иако овој пат временските услови не беа погодени за концерт под отворено небо, сепак силниот дожд не ги спречи ниту групите ниту посетителите да уживаат во едно од најдобрите концерти на „Здраво млади“. Невремето беше во моментот кога настапуваше главната ѕвезда на фестивалот, англиската група „Слоудајв“, кој во својот 60-минутен настап, покажа дека како треба да ...
| | веќе видена | слични

Дождот подрани, па и со промената во лајн-апот не можеше да се избегне, заврна токму додека инди-англичаните беа на сцена, но тоа воопшто не влијаеше на публиката. Напротив, врнежливата вечер како планирана сценографија, допринесе само за продлабочување на емоциите, втемелување на еден инди-момент со безвременските „Слоудајв“ Фестивалот за нова музика „Здраво млади“ синоќа во и пред Младинскиот културен центар во Скопје го доживеа своето седмо издание, а како главни ѕвезди настапија англичаните „Слоудајв“. Легендарниот бенд е препознатлив за многумина кои растеа со инди музиката, а во текот на нивниот настапн вчера го промовираа и својот последен албум насловен по името на бендот. По цели 22 годони, овој состав го издаде својот четврти студиски аулбум, а водечка е нумерата „Star Roving“, која беше објавена во јануари годинава. „Слоудајв“ се карактеризираат како бенд од дрим поп и шугејз жанрот, зачинети со меланхолија и длабоки емоции. Најавите за дожд во текот на вчерашниот ден доведе до промена на ...
| | веќе видена | слични

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“, кој ќе се одржува од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија, ќе се отвори со филмот „Поп арт“, посветен на легендарниот германски состав „Крафтверк“, односно целиот фестивал е посветен на овој бенд. Бидејќи фестивалот пред сѐ сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај „Крафтверк“, истата вечер ќе следува и филмот за Жан Мишел Жар, „Патешествие низ електронската музика“.Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса нова музиката: „1959 - годината што го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“. Потоа следуваат филмовите „Ејми Вајнхаус: Со свои зборови“, „Кралиците на џезот: радоста и болката на џез-дивите“ во кои се раскажува за Били Холидеј, Нина Симон, Ела Фицџералд, Пеги Ли, Сара Вон, а џез-приказната ќе заврши со филмот за кралицата на џезот, Ела Фицџералд, „Причина за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Десет изведувачи од шест различни држави на две бини ќе настапат на седмото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади“ што вечер ќе се одржи во Младинскиот културен центар во Скопје. На фестивалот ќе настапт англиските бендови „Slowdive“, „Kite Base“ и „The Underground Youth“, гараж-панк бендот „King Khan & The Shrines“ од Канада, како и финската транс-рок-фри џез K-X-P. Програмата курирана од страна на селекторот на Dis-Patch фестивалот од Белград, Реља Бобиќ ја сочинуваат „Kreidler“ од Германија, „Тапан“, „WoO“ и 33.10.3402 од Србија и пост-пост комбо „Демек“ од Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕДМО ИЗДАНИЕ НА „ЗДРАВО МЛАДИ“: На две бини ќе настапат 10 изведувачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: