Два брода се судрија во Црно Море во близина на Истанбул

6 копии

Руски воен брод се судри денеска попладне со товарен брод, кој пловел под знамето на Того, во Црно Море, во близина на градот Килос, во округот Истанбул. По инцидентот рускиот воен брод почнал да тоне. Турската крајбрежна стража соопшти дека сите 78 руски војници на бродот се евакуирани. Според турските медиуми, на товарниот брод имало 17 членови на екипажот и сите се во добра состојба. Во бродот кој пловел од Романија за Јордан имало 8.800 овци.
| | веќе видена | слични
3 копии

– Руските експерти почнаа да ја демонтираат и истражуваат апаратурата на потонатиот брод „Лиман“ на руската воена флота во турски територијални води. На местото на потoнување на рускиот брод работат два руски бродови кои треба да ја вратат апаратурата во Севастопол. „Лиман“ потона поради што на 27 април на околу 40 километри од Босфор, во Црно Море, се судри со товарен брод, што пловеше под знаме на Того. Руското Министерство за одбрана соопшти дека сите членови на екипажот, специјалната опрема, документација и оружје се евакуирани од потонатиот брод и одведени во Црноморската флота во Крим.
| | веќе видена | слични

Деветнаесет годишниот Х.Т. од Македонски Брод загинал кога со моторот што го управувал се судрил со комбе што го управувал малолетен возач, завчера во близина на Македонски Брод. Според полицијата, двајцата возачи немале положено возачки испит. Сообраќајната несреќа се случила околу 14.15 часот на локалниот пат од селото Сланско кон селото Дреново кај месноста Присој. Kомбе „фиат добло“, што го управувал 17-годишник од Македонски Брод, се судрил со мотоцикл без регистарски ознаки управуван од Х.Т. Од ударот тешки повреди добил Х.Т., кој по несреќата веднаш бил однесен во болницата во Kичево, но поради сериозноста на повредите, бил донесен во Kлинички центар во Скопје. Мотоциклистот околу 18 часот им подлегнал на повредите. Увид на местото на настанот извршила екипа од ПС Македонски Брод, а по наредба на јавен обвинител телото било дадено за обдукција.
| | веќе видена | слични
4 копии

Возило управувано од малолетник се судрило со мотоцикл Вчера во 14:15 часот во Македонски Брод, на локалниот пат од с. Сланско кон с. Дреново, на м.в. Присој, се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „фиат добло“, со регистарски ознаки од Македонски Брод, управувано од 17-годишник од Македонски Брод и мотоцикл без регистарски ознаки , управуван од Х.Т.
| | веќе видена | слични
4 копии

Поради тешките повреди, од кичевската болница итно кон скопските клиники бил пренесен Х.Т. кој околу 18 часот починал. Вчера околу 14.15 часот на локалниот пат помеѓу селата Дреново и Сланско (општин Македонски Брод) се случила сообрќајка во која загина Х.Т. (1998) од Македонски Брод. Загинатиот возел мотоцикл, а од засега непознти причини се судрил со возило „фиат добло“ управувано од Б.Т. (2000) исто така од Македонски Брод. Поради тешките повреди, од кичевската болница итно кон скопските клиники бил пренесен Х.Т. кој вчера околу 18 часот починал. МВР извести дека двајцата возачи немале положено за возачка дозвола.
| | веќе видена | слични
9 копии

Вчера околу 14.15 часот на локалниот пат помеѓу селата Дреново и Сланско (општин Македонски Брод) се случила сообрќајка во која загина Х.Т. (1998) од Македонски Брод. Загинатиот возел мотоцикл, а од засега непознти причини се судрил со возило „фиат добло“ управувано од Б.Т. (2000) исто така од Македонски Брод. Поради тешките повреди, од кичевската болница итно кон скопските клиники бил пренесен Х.Т. кој околу 18 часот починал. МВР извести дека двајцата возачи немале положено за возачка дозвола.
| | веќе видена | слични

Х.Т. (19) од Македонски Брод загина денеска во сообраќајна несреќа на патот меѓу селата Дреново и Сланско, Македонски Брод.Х.Т. возел мотоцикл и се судрил со возило „фиат добло“ управувано од Б.Т. (17) исто така од Македонски Брод.Според МВР двајцата возачи немале возачка дозвола.
| | веќе видена | слични

Околу 14,15 часот на локалниот пат помеѓу с.Дреново и с.Сланско (М.Брод) помеѓу ПМВ „Фиат Добло“ управувано од Бојан Талевски (2000) и моторцикл (скутер) управуван од Христијан Танески (1998) и двајцата од М.Брод и без воз.дозволи, во која со ТТП се стекнал Христијан, кој од ОБ Кичево е пренесен во КЦ Скопје, каде околу 18,00 часот починал.
| | веќе видена | слични

Норвежанец мислел дека бродот го продал, а тој бил закотвен во едно шведско пристаниште. Потоа полицијата одлучила да објави фотографија на бродот на Фејсбук, тоа го видел сопственикот и си го нашол бродот. Полицијата вчера дојде до сознание дека бројот во едно шведско пристаниште му припаѓа на Норвежанец, кој заборавил дека воопшто го поседува, пишува The Local. – Беше многу изненаден. Мислеше дека бродот го продал, изјави Томас Андерсон од готхенбуршката полиција. Бродот, кој од САД е увезен пред десет години, речиси две години се наоѓал во близина на полициската станица во местото Стромстад. Полицајците фотографијата од таинствениот брод во понеделникот ја објавија на Фејсбук. За мистеријата известуваа норвешките медиуми, а објавата ја видел сопственикот. – Мислам дека ова покажува дека луѓето имаат различни очекувања кога станува збор за економијата. Ова не е обичен брод, неверојатно е убав, рече Андерсон. И навистина, неговата вредност е проценета на 108 илјади долари. Норвежанецот кој го поседува ...
| | веќе видена | слични

78 војници кои во тој момент се наоѓале во пловилото, биле евакуирани. Судирот се случил на околу 25 километри од брегот на Црното море, по што рускиот брод почнал да тоне. Руското министерство за одбрана соопшти дека никој од членовите на екипажот не настрадал на бродот „лиман“.сеуште не се познати причините за несреќата. Турскиот премиер Бинали Јилдирим изразил жалење за судирот на рускиот колега Дмитриј Медведев.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Два брода се судрија во Црно Море во близина на Истанбул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: