Могерини: Следното ниво од играта е одржување и имплементација на реформите


Со идентична порака која jа упати вчера, дека Македонија заврши едно ниво од играта и дека сега треба да се освои следното, а тоа е одржување и продлабочување на реформите кои ја вратија земјата на европскиот пат, Високата претставничка за надворшена политика Федерика Могерини им се обрати денеска и на пратениците. Могерини притоа потенцираше дека сега не е доволно само да се носат закони, туку тие и да се спроведуваат. Рече играта не е завршена и има многу работи кои се уште не се завршени. „Следното ниво од видео-играта е спроведување на реформите кои што започнавте да ги усвојувате. Постојата два магични збора во препораката која ја усвоивме во Стразбур: одржување и продлабочување на реформите кои што почнавте да ги усвојувате. Што значи дека одличен е текот на дејствување, продолжете, одржете ги и продлабочете ги реформите, не само преку законодавтство, туку и преку спроведување“,изјава Могерини. Могерини заслугата за постигнатото ја подели меѓу власта и опозицијата. Могерини на пратениците и од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Денешниот договор отвора една нова врата за можности, отвора можности за нова соработка со Европа и во неа, меѓутоа сега доаѓа тешката работа. Ние сме тука да ви помогнеме во вашите напори, иднината е во ваши раце и во рацете на сите граѓани на Република Македонија. Добре дојдовте во нашето проширено семејство“. Ова не е извадок од говорот на високата претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика Федерика Могерини во Собранието на Македонија од 19 април 2018 година, пишува Горан Михајловски во последната колумна за порталот „Сакам да кажам“ насловена како „Кружна Фантазија. Во продолжение Михајловски вели: „Ова е изјава стара само 17 години. На 9 април 2001 година ја дала шведската министерка за надворешни работи Ана Линд. Таа, како претставник на Шведска која тогаш била претседавач на ЕУ со Унијата, ја потпиша Спогодбата за асоцијација и стабилизација со тогашниот македонски премиер Љубчо Георгиевски во Луксембург. Кога премиер на Луксембург беше Жан Клод Јункер, сегашниот претседател на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова беше возбудлива недела за регионот. А за Македонија посебно. За пофалбите да не се претворат во заблуда потребна е работа, вистинска работа пишува колумнистот Љупчо Поповски за Дојче Веле Не знаеме дали европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, е страствен поклоник на легендарната американска рок група „Бич бојс“, но неговото споменување на „добрите вибрации“, кога лично на премиерот Зоран Заев му го предаде извештајот на Европската комисија како да даде асоцијативен призвук на една од најважните песни на калифорниските рокенролери – „Good Vibrations”. Синтагмата за „добрите вибрации“ стана дел од алтернативната, а потоа и од мејнстрим културата откако Брајан Вилсон и другарите во октомври 1966 година го издадоа синглот кој во истиот момент стана хит и кај публиката и кај критичарите и до ден-денес остана забележан како една од најважните песни во историјата на популарната музика. Таа со својата психоделична и прогресивна структура и со експериментирањето со самото судио за снимање како инструмент ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и неговиот претходник Бранко Црвенковски не присуствуваа на денешното обраќање во Собрание на висока претставничка на Европска унија за надворешни политика и за безбедност, Федерика Могерини, иако биле уредно поканети, јави порталот на албански јазик „Порталб“. Говорот на шефицата на европската дипломатија го следеа пратениците и од власта на чело со премиерот Зоран Заев, и од опозицијата, претставници на судството и на верските организации, голем број медиуми од Македонија и од регионот. Во галеријата беа присутни и многу претставници на дипломатскиот кор, меѓу кои и американскиот амбасадор, Џес Бејли. Ова беше прво обраќање на Могерини во македонското Собрание откога е на оваа функција од ноември 2014 година.
| | веќе видена | слични
4 копии

По добивањето на чистата препорака од ЕК за отворање на пристапните преговори важно е продолжување и продлабочување на реформите на патот кон ЕУ. Власта и опозицијата ја споделуваат одговорноста за иднината на земјата, порача вчера во својот годор пред македомнскиот Парламент високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини. – Вие ја споделувате обврската за иднината на своите граѓани. Владата има одговорност да и отвори простор на опозицијата за целокупна вклученост, а опозицијата има одговорност да се вклучи во целата оваа работа. Имате одговорност да ги идентификувате националните интереси и приоритети на вашата земја, имате колективна одговорност да соработувате во институциите за да постигнете резултати во националните приоритети, им порача Могерини на македонските пратеници. Додаде дека Македонија се вратила на патот кон Европската унија и тоа е местото на кое земјата треба да се наоѓа. – Кога ќе се сетам што се случуваше тука, во Собранието, пред една година и што се ...
| | веќе видена | слични

Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, ги повика вчера политичките лидери во Македонија да бидат горди што земјата се врати на патот каде што припаѓа и да не заборават како дојде до тука, по најтешката политичка криза досега. - Ова е местото каде што треба да бидете, со јасна неусловена препорака за влез во нашата Унија. Ова е признание за она што го завршивте - рече Могерини и повтори дека постигнатото е подеднаков резултат и за власта и за опозицијата. - Повеќе единство и заложби ќе бидат потребни понатаму. Ова се заеднички резултати и за Владата и за опозицијата, кои имаат одговорност да ги обединат силите за следните чекори. Вие ја споделувате обврската кон своите граѓани и државата - истакна Могерини во обраќањето. Таа направи споредба со она што го видела за време на посетата пред една година и сега. - Кога ќе помислам на ситуацијата пред една година и каде сте денес, поминавте долг пат. Добрите вести се дека сте назад на патот, ги минавте најлошата политика и институционална криза со кои ...
| | веќе видена | слични

- Вие ја споделувате обврската за иднината на своите граѓани. Владата има одговорност да и отвори простор на опозицијата за целокупна вклученост, а опозицијата има одговорност да се вклучи во целата оваа работа. Имате одговорност да ги идентификувате националните интереси и приоритети на вашата земја, имате колективна одговорност да соработувате во институциите за да постигнете резултати во националните приоритети, им порача Могерини на македонските пратеници. Додаде дека Македонија се вратила на патот кон Европската унија и тоа е местото на кое земјата треба да се наоѓа. - Кога ќе се сетам што се случуваше тука, во Собранието, пред една година и што се случува сега, можам да кажам дека поминавте долг пат. Добрите вести се дека се вративте назад на патот, ја надминавте најлошата политичка и институционална криза, со која некогаш сте се соочиле. Ова е големо достигнување за сите во земјата и таа е, пред се, достигнување кое се постигна благодарение на Владата, Парламентот, различните политички партии, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. На средбата се разговараше за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци. Претседателот Мицкоски истакна дека Европската Унија и е потребна на Република Македонија како начин за подигнување на стандард на граѓаните, повисок квалитет на живеење и споделување на заедничките вредности. На тој план ВМРО-ДПМНЕ даде свој придонес давајќи суштински забелешки кои беа инкорпорирани во реформските закони кои беа донесени, со што партијата се вoдеше од државните интереси и интересите на граѓаните кои за ВМРО-ДПМНЕ се на прво место. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски изрази загриженост за економската стагнација во државата, корупцијата која е широко распространета и случаите кои отвараат сериозен сомнеж за криминал во кој се вмешани највисоки преставници на власта. ...
| | веќе видена | слични

„Дозволете ми да кажам дека до сега само изгубивме време. Прашањето е дали политичкото раководство на оваа земја е подготвено и натаму да губи време или сакаме да се движиме напред“, истакна Федерика Могерини. „Морам да кажам дека работата што ја сработивте оваа година, е невообичаена“, додаде Могерини. Високата претставничка на Европската унија Федерика Могерини, се обрати до државниот врв порачувајќи дека треба да се гордеат со сработеното во последнава година, имајќи ја предвид ситуацијата во која се наоѓаше земјава. Таа изрази задоволство што се обраќа и пред претставниците на опозицијата кои се вратија во Собранието, а ја потсети власта дека треба да и обезбеди услови на опозицијата за работа. Могерини рече дека доаѓа време кога веќе нема да се зборува за патот на Македонија кон ЕУ, туку за соработка и нови предизвици. Таа додаде дека позитивната атмосфера во земјава е забележана од Брисел, но и од другите земји членки на Унијата. Сега упати апел реформите да се спроведат и во пракса, потсетувајќи дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Време е да трчаме заедно, време е да трчате едно со друг, заедно со вашите соседи, сигурна сум дека така ќе стигнете далеку. Вака високата претставничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини го заврши своето обраќање пред пратениците во македонското Собрание по повод препораката за почеток на преговори со ЕУ. Таа рече дека земјата изодела многу од европскиот пат изминативе 10 месеци, но и дека во препорката има два магични збора, а тоа е да одржат реформите и да се продлабочат. Тоа значи, рече Могерини, реформите кои ги донесовте сега и да ги имплементирате. Таа го поздрави тоа што до позитивната препорака е дојдено заеднички и со напорите на Владата, но и со контруктивноста на опозицијата. Обраќањето на Могерини го проследија гости од дипломатскиот кор, првите луѓе во правосудството, верските заедници, премиерот и министрите. Иако поканет не присуствуваше претседателот Иванов. За владејчката СДСМ говорот и Могерини и позитивната препорака се признание за досегашната работа, но и мотив да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Могерини: Следното ниво од играта е одржување и имплементација на реформите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: