Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата


Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во македонското Собрание, која изрази задоволство што опозицијата се врати во законодавнотот тело. – Вие ја споделувате обврската за иднината на своите граѓани. Владата има одговорност да и отвори простор на опозицијата за целокупна вклученост, а опозицијата има одговорност да се вклучи во целата оваа работа. Имате одговорност да ги идентификувате националните интереси и приоритети на вашата земја, имате колективна одговорност да соработувате во институциите за да постигнете резултати во националните приоритети, им порача Могерини на македонските пратеници. Додаде дека Македонија се вратила патот кон Европската унија и тоа е местото на кое земјата треба да се наоѓа. – Кога ќе се сетам што се случувше тука, во Собранието пред една година и што се случува сега можам да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Денешниот договор отвора една нова врата за можности, отвора можности за нова соработка со Европа и во неа, меѓутоа сега доаѓа тешката работа. Ние сме тука да ви помогнеме во вашите напори, иднината е во ваши раце и во рацете на сите граѓани на Република Македонија. Добре дојдовте во нашето проширено семејство“. Ова не е извадок од говорот на високата претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика Федерика Могерини во Собранието на Македонија од 19 април 2018 година, пишува Горан Михајловски во последната колумна за порталот „Сакам да кажам“ насловена како „Кружна Фантазија. Во продолжение Михајловски вели: „Ова е изјава стара само 17 години. На 9 април 2001 година ја дала шведската министерка за надворешни работи Ана Линд. Таа, како претставник на Шведска која тогаш била претседавач на ЕУ со Унијата, ја потпиша Спогодбата за асоцијација и стабилизација со тогашниот македонски премиер Љубчо Георгиевски во Луксембург. Кога премиер на Луксембург беше Жан Клод Јункер, сегашниот претседател на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и неговиот претходник Бранко Црвенковски не присуствуваа на денешното обраќање во Собрание на висока претставничка на Европска унија за надворешни политика и за безбедност, Федерика Могерини, иако биле уредно поканети, јави порталот на албански јазик „Порталб“. Говорот на шефицата на европската дипломатија го следеа пратениците и од власта на чело со премиерот Зоран Заев, и од опозицијата, претставници на судството и на верските организации, голем број медиуми од Македонија и од регионот. Во галеријата беа присутни и многу претставници на дипломатскиот кор, меѓу кои и американскиот амбасадор, Џес Бејли. Ова беше прво обраќање на Могерини во македонското Собрание откога е на оваа функција од ноември 2014 година.
| | веќе видена | слични
4 копии

По добивањето на чистата препорака од ЕК за отворање на пристапните преговори важно е продолжување и продлабочување на реформите на патот кон ЕУ. Власта и опозицијата ја споделуваат одговорноста за иднината на земјата, порача вчера во својот годор пред македомнскиот Парламент високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини. – Вие ја споделувате обврската за иднината на своите граѓани. Владата има одговорност да и отвори простор на опозицијата за целокупна вклученост, а опозицијата има одговорност да се вклучи во целата оваа работа. Имате одговорност да ги идентификувате националните интереси и приоритети на вашата земја, имате колективна одговорност да соработувате во институциите за да постигнете резултати во националните приоритети, им порача Могерини на македонските пратеници. Додаде дека Македонија се вратила на патот кон Европската унија и тоа е местото на кое земјата треба да се наоѓа. – Кога ќе се сетам што се случуваше тука, во Собранието, пред една година и што се ...
| | веќе видена | слични

Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, ги повика вчера политичките лидери во Македонија да бидат горди што земјата се врати на патот каде што припаѓа и да не заборават како дојде до тука, по најтешката политичка криза досега. - Ова е местото каде што треба да бидете, со јасна неусловена препорака за влез во нашата Унија. Ова е признание за она што го завршивте - рече Могерини и повтори дека постигнатото е подеднаков резултат и за власта и за опозицијата. - Повеќе единство и заложби ќе бидат потребни понатаму. Ова се заеднички резултати и за Владата и за опозицијата, кои имаат одговорност да ги обединат силите за следните чекори. Вие ја споделувате обврската кон своите граѓани и државата - истакна Могерини во обраќањето. Таа направи споредба со она што го видела за време на посетата пред една година и сега. - Кога ќе помислам на ситуацијата пред една година и каде сте денес, поминавте долг пат. Добрите вести се дека сте назад на патот, ги минавте најлошата политика и институционална криза со кои ...
| | веќе видена | слични

- Вие ја споделувате обврската за иднината на своите граѓани. Владата има одговорност да и отвори простор на опозицијата за целокупна вклученост, а опозицијата има одговорност да се вклучи во целата оваа работа. Имате одговорност да ги идентификувате националните интереси и приоритети на вашата земја, имате колективна одговорност да соработувате во институциите за да постигнете резултати во националните приоритети, им порача Могерини на македонските пратеници. Додаде дека Македонија се вратила на патот кон Европската унија и тоа е местото на кое земјата треба да се наоѓа. - Кога ќе се сетам што се случуваше тука, во Собранието, пред една година и што се случува сега, можам да кажам дека поминавте долг пат. Добрите вести се дека се вративте назад на патот, ја надминавте најлошата политичка и институционална криза, со која некогаш сте се соочиле. Ова е големо достигнување за сите во земјата и таа е, пред се, достигнување кое се постигна благодарение на Владата, Парламентот, различните политички партии, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, денеска попладне се сретна со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и заменик претседателка на ЕК, Федерика Могерини, придужувана од амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар. Високата претставничка на ЕУ, Могерини, на средбата рече дека главната порака што ја носи се честитки, до премиерот Заев лично, до Владата, до опозицијата, до Парламентот и до граѓаните, за добиената чиста препораката за почеток на преговори на Македонија за членство во ЕУ. Тоа, како што рече високата претставничка Могерини, е резултат на добро завршената работа во надминувањето на политичката криза, постигнатото во реформскиот процес, конструктивните политики со сите ...
| | веќе видена | слични

Извештајот за напредокот кон ЕУ, посетата на Могерини и Хан и нивните пораки, како и Дигиталниот самит се темите за кои пишуваат медиумите. Веста на денот, веројатно и на неделата, зазеде прво место во речиси сите онлајн изданија на дневниот печат. Нова Македонија наслови: „Зелено светло за Македонија од Брисел – ЕК препорача почнување на преговорите за членство во Унијата. Одлучувачки ќе бидат задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски чекори за итните реформски приоритети“. Исто така, речиси сите електронски изданија на весниците ги објавија и зборовите на Могерини: „ Можете да славите, и потоа да се вратите на работа “, ја цитира Нова Македонија високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини од заедничката прес-конференција со премиерот Заев. Вечер ја објави реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ: „ Позитивен извештај од ЕК не е новина “, а во друг наслов го цитира потпретседателот на партијата, Александар Николовски: „Петките со кои Заев сака да се пофали во јавноста, ...
| | веќе видена | слични

„Дозволете ми да кажам дека до сега само изгубивме време. Прашањето е дали политичкото раководство на оваа земја е подготвено и натаму да губи време или сакаме да се движиме напред“, истакна Федерика Могерини. „Морам да кажам дека работата што ја сработивте оваа година, е невообичаена“, додаде Могерини. Високата претставничка на Европската унија Федерика Могерини, се обрати до државниот врв порачувајќи дека треба да се гордеат со сработеното во последнава година, имајќи ја предвид ситуацијата во која се наоѓаше земјава. Таа изрази задоволство што се обраќа и пред претставниците на опозицијата кои се вратија во Собранието, а ја потсети власта дека треба да и обезбеди услови на опозицијата за работа. Могерини рече дека доаѓа време кога веќе нема да се зборува за патот на Македонија кон ЕУ, туку за соработка и нови предизвици. Таа додаде дека позитивната атмосфера во земјава е забележана од Брисел, но и од другите земји членки на Унијата. Сега упати апел реформите да се спроведат и во пракса, потсетувајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Пред целосно неисполнета сала, високата представничка за надворешна политика на Европската унија Федерика Могерини им порача на пратениците да продолжат со реформите, законите само да не се носат, туку и да се спроведуваат и кажа дека унијата е задоволна што земјата излегла од најголемата институционална криза во своето постоење. „Знам дека процесот на интеграција во ЕУ е исполнет со многу процедури, постапки и услови што треба да се исполнат, но на крај се сведува на трансформација на општетството и на стандардите кои вашите граѓани сакаат да ги видат “, вели Федерика Могерини - висока представничка за надворешна политика на унијата Могерини кажа дека договорот со Бугарија решил еден соседски проблем, и порача дека сега за Македонија е време да се трча заедно со унијата, заедно со соседите за побрзо да се стигне до целта, полноправното членство. „Уверена сум дека разговорите со Грција ќе доведат до решение кое ќе ги задоволи двете страни и уверена сум дека ова ќе прерасне во идна обединетост на европскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 445 | | | веќе видена

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде ...
сите 147 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Могерини: Чистата препорака резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: