Во Кавадарци пред 88 години се одржувал избор за убавица - најубавата добивала сервис за ручање


Кавадарчаниуште пред многу години организирале интересни настани за забава во градот, а на денешен ден пред 88 години бил организиран и првот натпревар за женска убавина во Тиквешијата. Кавадарчаниуште пред многу години организирале интересни настани за забава во градот, а на денешен ден пред 88 години бил организиран и првот натпревар за женска убавина во Тиквешијата.Вака денеска за МИА потсети историчарот Петре Камчевски, кустос советник и поранешен директор на музејот во Кавадарци, сега во пензија.Мистериозната убавица која пред скоро 9 децении била прогласена за мис сѐ уште не е открина, но познати се детали за сензационалниот настан.За изборот на мис Kавадарци за 1930 година постои пишан документ во форма на записник од состанок на Управниот одбор на културно уметничкото, пејачко и спортско друштво „Братство”, одржан на 25 февруари таа година. Состанокот се одржал во аптеката на тогаш познатиот аптекар Бошко Марковиќ. За бројот на пријавените кандидатки, како и за имињата на најубавите ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден, пред 16 години легендарниот играч на Арсенал Денис Беркамп постигна феноменален гол против Њукасл. Холандскиот виртуоз со маестрална пируета го „исфрли“ дефанзивецот, а овој гол ќе остане како еден од најубавите во историјата…..Погледнете!
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Кавадарци пред 88 години се одржувал избор за убавица - најубавата добивала сервис за ручање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: