Спорт - Коентрао во Челси, Кол во Реал Мадрид

Новиот тренер на Челси, Андре Вилјас Боас, е на добар пат да ги замрси сметките на Реал Мадрид во трката по Фабио Коентрао. Левиот бек на Бенфика веќе извесно време се наоѓа на листата со желби на „кралевите“, но Вилјас Боас веќе побарал од челниците на Челси да сторат се што е во нивна моќ за да го доведат неговиот сонародник во Лондон. Роман Абрамович нема да жали пари за да ја исполни желбата на новиот тренер и е подготвен да плати 30 милиони фунти за Коентрао, сума што би требало да биде доволна за да се убедат челниците на Бенфика да го продадат дефанзивецот. Со реализацијата на овој трансфер ќе се отвори простор за заминување од Челси на Ешли Кол бидејќи овој фудбалер настапува на истата позиција како и Коентрао. Таквата ситуација ќе ја искористат челниците на Реал Мадрид за да го доведат Кол на „Сантијаго Бернабеу“ и уште повеќе да ја засилат својата одбранбена линија. Жозе Мурињо имаше беспрекорна соработка со Кол додека беше менаџер на Челси, се обиде да го доведе додека седеше на клупата на Интер, ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Бенфика, Фабио Коентрао веќе не е така близу до Сантјаго Бернабе откако стана јасно дека "кралевите" не сакаат да ја платат сумата која ја бара португалскиот тим. Според клаузулата, во договорот на Коентрао оној тим што ќе сака да го ангажира ќе мора да плати 30 милиони евра. "Кралевите", пак, не даваат повеќе од 15 милиони и веќе имаат цврст став по ова прашање така што Коентрао и понатаму останува во Бенфика. Сепак, постои можност тој да замине и во Челзи каде што не би требало да има проблеми за да се плати отштетата.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид и Бенфика продолжуваат да се далеку од консензус околу цената, за која крилото на португалскиот гигант Фабио Коентрао може да премине на „Сантијаго Бернабеу“. На неколку пати се сметаше дека трансферот е практично договорен, но од Бенфика цврсто сакаат да добијат најмалку 25 милиони евра за една од ѕвездите на СП 2010. Во исто време „Марка“ тврди дека Реал нема да даде повеќе од 15 милиони и некој од непотребните фудбалери. На почетокот на преговорите Бенфика дури инсистираше Реал да покрие клаузула во договорот на Коентрао, што е еднаква на 30 милиони евра, но брзо стана јасно дека шпанскиот гигант нема да се согласи на слична варијанта. Затоа „орлите“ од Лисабон се подготвени да земат од Мадрид еден од Есекиел Гарај, Ројстон Дренте и Пабло Сарабија кои можат да се користат како разменувачка монета при трансферот на Коентрао.
| | веќе видена | слични

Левиот бек на Бенфика Фабио Коентрао ќе биде продаден само за 25 милиони евра плус фудбалер, тврди португалскиот весник „Рекорд“. Тоа го сака претседателот на „суперорлите“ Луис Филип Виеира. Пред неколку дена трансферот на 23-годишниот бек во Реал Мадрид изгледаше сигурен. „Лос бланкос“ даваа 22 милиони евра. Во битката сепак се вклучи и Челси, што ќе ја крене цената на фудбалерот. Клаузулата за одрекување на договорот на Фабио е 30 милиони.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид очигледно го губи трпението околу реализирањето на трансферот на Фабио Кентрао и до раководството на Бенфика е испратена финалната понуда за предвремен раскин на договорот со португалскиот репрезентативец. Според анонимни извори од Бенфика, попладнево претставници на Реал Мадрид соопштиле дека клубот нема намера да ги плати бараните 30 милиони евра и дека тие се подготвени да дадат 15 милиони во кеш плус можност Португалците да избираат меѓу Ројстон Дренте, Езекиел Гарај и Пабло Сарабија. Медиумите во Шпанија истакнуваат дека Реал Мадрид веќе нема време за чекање и дека ако во најкус можен рок нема одговор од Бенфика тогаш ќе се бара алтернативно решение за засилување на левата дефанзивна позиција. Кoентрао ги почна подготовките за новата сезона со Бенфика и во Португалија тоа се толкува како можност репрезентативецот и во следната сезона да остане во тимот, но епилогот од преговорите со Реал Мадрид го чека Чалзи, кој исто така би сакал да го види во своите редови.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Коентрао во Челси, Кол во Реал Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: