По 15 годни брак, прв пат ~ го видел лицето на сопругата

Ендрју Ејри се венчал со својата сопруга пред 15 години, а неодамна ја имал втората венчавка со неа. Единствената разлика овој пат била што можел да ги види нејзиното лице и невестинскиот превез. Ејри ја има Старгартовата очната болест поради која во последните 20 години видот му е сериозно нарушен. Неговата состојба се води како легално слепило - тој гледа, но видот му е толку заматен што не може да ги распознае лицата ниту, пак, да ги забележи деталите. Затоа неговиот живот со сопругата Kели и со трите ќерки понекогаш е многу тежок. Ендрју вели дека еден од најголемите проблеми му е што не може да ги види изразите на лицето на својата сопруга. Но новиот уред го промени тоа - паметните очила eSight 3 со помош на камера и сензори му прикажуваат на Ендрју с` што се случува околу него. Kога прв пат ги пробал, Ендрју заплакал од среќа - успеал да ги види и веѓите на својата сопруга, нешто што сите други го земаат здраво за готово. Потоа со сопругата решиле да ја реконструираат својата венчавка за да може ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По 15 годни брак, прв пат ~ го видел лицето на сопругата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: