Семејството на Новаковиќ најави тужба во Стразбур

2 копии

Семејството на српскиот турист Дејан Новаковиќ, кој минатата година беше претепан до смрт во Охрид, денеска најави дека правдата ќе ја бараат во Стразбур, пренесоа српските медиуми. Ваквата одлука семејството ја донела бидејќи биле незадоволни од завршните зборови во процесот кој се води во Основниот суд во Прилеп против четворицата осомничени. Братот Ненад, сопругата Александра и мајката Јулијана не можат да прифатат како е можно да исчезнат сите докази за убиството и никој од дваесетината сведоци не знае, не видел или не памти како Дејан бил претепан до смрт. Според нив, Обвинителството било незаинтересирано да ја застапува тужбата за време на целиот процес. „Изненадена сум од постапките на Обвинителството. Очекував приказната да се одмотува во судот и дека ќе има суштински прашања“, изјави Јулијана Зубовиќ, која предвреме го напушти денешното рочиште. Таа беше револтирана од смената на квалификацијата на обвинението од „свирепо убиство“ во „учество во толпа“ што се случи на минатото рочиште. Пресудата на ...
| | веќе видена | слични

Во Основниот суд во Прилеп обвинетите за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ кое се случи минатото лето во Охрид добија вкупна затворска казна од 14 години и 6 месеци. Одбраната незадоволна од пресудата најави жалба. Незадоволен замина и полномошникот на фамилијата на убиениот Дејан, Предраг Кириќ, кој се пожали на преквалификацијата на кривичното дело од свирепо убиство во учество во толпа. Со пресудатас, поред него, не се опфатени најмалку три или четири лица кои се извршители на убиството, а кои се на слобода. Семејството на Новаковиќ најави дека правдата ќе ја бара до крај и оти следната судска инстанца е судот за човекови права во Стразбур. „На обвинетиот Митре Костоски му се изрекува казна затвор во траење од 4 години. На обвинетиот Илче Јоноски во траење од 4 години и 6 месеци. На Драган Ѓорѓевик казна затвор во траење од 5 години и на обвинетиот Ѓоко Наумовски во траење од 1 година. На обвинетите Митре Костоски, Илче Јоноски и Ѓоко Наумоски во изречената казна затвор му се пресметува и ...
| | веќе видена | слични

Четири и пол, четири и една година затвор за тројцата охриѓани Илче Јоноски, Митре Костоски и Ѓоко Наумоски за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ. Најголемата казна – пет години затвор е за четвртиот соучесник во ланската тепачка – српскиот државјанин Драган Ѓорѓевиќ кој е во бегство. Од пресудата која ја изрече судот незадоволни се адвокатите и на осудените и на оштетените. Семејството Новаковиќ, незадоволно од висината на казните најави дека ќе се жали до судот за човекови права во Стразбур.
| | веќе видена | слични
2 копии

Прилепскиот суд на тројца охриѓани и еден Србин им изрече вкупна затворска казна од 14, 5 години за убиството на српскиот турист лани во Охрид. Тројца охриѓани и еден српски државјанин добија затворски казни за смртта на српскиот турист Дејан Новаковиќ, кој лани во Охрид беше брутално претепан до смрт. Учесниците во тепачката денеска ги слушнаа пресудите. Митре Костовски е осуден на четири години затвор, Иљче Јоновски доби четири години и шест месеци затворска казна, најдолга казна од пет години затвор доби Србинот Драган Ѓорѓевиќ кој е во бегство и кому му беше судено во отсуство. Ѓоко Наумовски е осуден на една година затвор. Сите се осудени за учество во тепачката во која брутално до смрт беше претепан српскиот турист Дејан Новаковиќ. Пресудите се изречени за делото “учество во толпа што извршила насилство“. Обвинителството пред дестина дена го смени обвинението и наместо да ги гони учесниците во тепачката за кривично дело “убиство“ го преименува обвинението во поблаго дело по кое се изречени ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обвинетите за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ заработија вкупна затворска казна од 14 години и 6 месеци. Основниот суд во Прилеп ги прогласи за виновни за кривичното дело „учество во толпа што ќе предизвика кривично дело“. Првообвинетиот Митре Костоски ќе остане зад решетки 4 години, второобвинетиот Илче Јоноски заработи 4 години и 6 месеци затворска казна, а на Драган Ѓорѓевиќ кој се уште е во бегство му беше изречена казна затвор од 5 години. Ѓоко Наумоски, кој се товари за ова кривично дело, но не учествувал во тепачката во која беше убиен белграѓанецот Дејан, доби затворска казна од една година. Во издржувањето на казната ќе биде пресметан и притворот кој обвинетите веќе 10 месеци го издржуваат. До правосилноста на пресудата Митре Костоски и Илче Јоноски остануваат во притвор но од Шутка се селат во прилепскиот затвор, додека мерката куќен притивор на Ѓоко Наумоски му е укината. Судот му одреди превентивна мерка, двапати месечно да се јавува во полициската станица во Охрид. - Навистина не се ...
| | веќе видена | слични

Судот во Прилеп ги прогласи за виновни охриѓаните Митре Костоски, Илче Јоноски и Ѓоко Наумоски и Србинот Драган Ѓорѓевиќ во отсуство за убиството на туристот Дејан Новаковиќ од Белград, што се случи лани во август во Охрид. Јоноски ќе отслужи казна затвор од четири и пол години, Костоски и Ѓорѓеви по четири, а Наумоски една година. Тоа е содржината на пресудата што денеска ја објави Судскиот совет во Прилеп. Судот го преквалификува делото од свирепо убиство во учество во толпа во која има смртен исход за тројца од обвинетите, а Наумоски само за учество во толпа. Пресудата не е правосилна, а адвокатите најавија жалби. Предраг Ќириќ, адвокатот на семејството Новаковиќ, чии претставници не беа во судницата, не го криеше незадоволството од пресудата и од целиот процес воопшто. - Со пресудата не се опфатени и на слобода се најмалку уште три-четири други лица кои се соизвршители на убиството. Тоа укажува дека не сум задоволен. Не сум задоволен од пропустите направени во полицијата и истрагата во Охрид. Не ги ...
| | веќе видена | слични

Четири години затвор доби Митре Костоски, четири години и шест месеци Илчо Јоноски двајцата од Охрид, пет години затворска казна му е досудена на Драган Ѓорѓевиќ од Лесковац, Србија и казна затвор од една година за Ѓоко Наумоски. Ова е пресудата на Прилепскиот суд според обвинението кое беше променето во судската постапка. Наместо за свирепо убиство, четворицата беа прогласени за виновни за учество во толпа што ќе предизвика кривично дело, како што побара прилепското обвинителство. Костоски и Јоноски остануваат во притвор до правосилноста на пресудата, Ѓорѓевиќ е се уште во бегство, а Ѓоко Наумовски, четвртообвинетиот е ослободен од куќниот притвор, но на две недели ќе мора да се јавува во охридската полиција. Семејството на убиениот, мајката Јулијана Зубовиќ, сопругата Александра Новаковиќ и братот Ненад уште при промената на обвинението пред два дена, револтирано го напуштија судскиот процес обвинувајќи ги охридските институции, полицијата и судот за несовесно водење на случајот. По изрекувањето на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прилеп, 14 јули 2011 (МИА) - Вкупно 14 години и 6 месеци казна затвор добија четворицата обвинети за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ што се случи лани во август во Охрид, објави денеска Прилепскиот суд. Четири години затвор доби Митре Костоски, четири години и шест месеци Илчо Јоноски двајцата од Охрид, пет години затворска казна му е досудена на Драган Ѓорѓевиќ од Лесковац, Србија и казна затвор од една година за Ѓоко Наумоски. Ова е пресудата на Прилепскиот суд според обвинението кое беше променето во судската постапка. Наместо за свирепо убиство, четворицата беа прогласени за виновни за учество во толпа што ќе предизвика кривично дело, како што побара прилепското обвинителство. Костоски и Јоноски остануваат во притвор до правосилноста на пресудата, Ѓорѓевиќ е се уште во бегство, а Ѓоко Наумовски, четвртообвинетиот е ослободен од куќниот притвор, но на две недели ќе мора да се јавува во охридската полиција. Семејството на убиениот, мајката Јулијана Зубовиќ, сопругата Александра Новаковиќ и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пресуда Четиринаесет и пол години затвор добија убијците на српскиот турист Дејан Новаковиќ кое се случи лани во Охрид. Прилепскиот суд денеска ги изрече пресудите за четворицата учесници во тепачката. Митре Костоски косопственик на клубот „Кубе либре Хавана“, каде започнала тепачката доби четири години затвор, Илче Јоноски кој критичната ноќ бил гостин во локалот доби 4,5 години затвор, а Ѓоко Наумовски вработен во клубот доби една година затвор. Српскиот државјанин Драган Ѓорѓевиќ кој моментално е во бегство доби 5 години затворска казна. Инаку претходно семејството Новаковиќ најави дека правдата ќе ја бара во Стразбур. Не се задоволни од тоа како се одвивал целиот процес, а беа револтирани и на преквалификацијата на кривичното дело од „свирепо убиство“ во „учество во толпа која ќе предизвика кривично дело“. Денеска адвокатите и на обвинетите и на семејството Новаковиќ најавија жалби на пресудата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Основниот суд во Прилеп утринава беше изречена пресудата за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ. Судот обвинетите ги прогласи за виновни за кривичното дело „учество во толпа што ќе... Дејан Новаковиќ Во Основниот суд во Прилеп утринава беше изречена пресудата за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ. Судот обвинетите ги прогласи за виновни за кривичното дело „учество во толпа што ќе предизвика кривично дело“. На првообвинетиот Митре Костоски изречена му е затворска казна во времетраење од 4 години, на второобвинетиот Илче Јоноски 4 години и 6 месеци затворска казна, и на Драган Ѓорѓевиќ, кој се уште е во бегство, му е изречена казна затвор од 5 години. Ѓоко Наумоски, кој се товари за ова кривично дело, но не учествувал во тепачката во која беше убиен Новаковиќ, доби затворска казна од една година. Притворот на обвинетите ќе биде пресметан во затворската казна. Еден од адвокатите на обвинетите, Воислав Димовски, за OhridNews изјави дека ќе биде поднесена жалба по пресудата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Грчиот весник „Катимерини” отрки дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција (МИА) сменила дел од она што го изјавил ...
сите 126 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 91 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 37 | | | веќе видена

Струга, 22. септември 2018 (ИНПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „разбојништво“, Секторот за внатрешни работи од Охрид, до ...
сите 99 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 81 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 92 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Семејството на Новаковиќ најави тужба во Стразбур

Од:
До кого (е-маил):
Порака: