Мартин Видоевски: Најголемиот проект кој досега сум го работел е работата на себе!

Мартин Видоевски е магистер по Човечки ресурси, меѓутоа неговата моментална професија и животна преокупација ни најмалку не се поклопуваат со она за што се образувал. Тој истовремено е и сертифициран бодибилдинг и фитнес тренер преку Бодибилдинг и фитнес Федерацијата на Македонија и Факултетот за физичка култура, а неговото професионално искуство вбројува и менаџирање на Фитнес центарот во салата „Јане Сандански“. Денес работи како личен тренер во Фитнес центарот во Парк Хотел и Спа, меѓутоа она што е најинтересно кај Мартин е податокот дека од својата 14-та година па сѐ до денес има изгубено повеќе од 30 килограми и сосема го има променето својот животен стил. Вели дека најголем проект кој досега го има работено, а и сѐ уште го работи, е работата на себе. Од 2000 година е целосно посветен на фитнесот и здравата исхрана, а својот баланс вели го наоѓа единствено во истрајноста. Тој всушност денот го започнува пред 6 часот наутро, секојдневно вежба до 7 часот, а сѐ до 16 часот ги одржува тренинзите со своите ...
| | веќе видена | слични

Киселите краставички, јаткастите плодови, јаболката се само еден дел од видовите храна после која нема да посакате друга храна и ситоста ќе трае подолго од вообичаено. Јајца Протеините од јајцата ќе направат да бидете сити до доцниот ручек. Истражувањата покажаа дека класичниот појадок (јајца и сланина) најдолго го држи човекот сит. Чили Најновите истражувања покажуваат дека лутите зачини помагаат во намалувањето на апетитот. Тие кои во своето јадење додале ¼ лажичка чили побрзо се почувствувале сити и задоволни. За време на истражувањето, на една група и го намалиле дневното внесување на 75% од препорачаното, но на јадењата им додале лути зачини. Никој од нив немал потреба од повеќе храна во споредба со оние кои дневно внесувале 100%, но без тие зачини. Мешунки Грашокот и леќата се богати со протеини, влакна, антиоксиданси, витамин Б и железо. Со исхрана богата со нив полесно ќе го контролирате вашиот апетит, бидејќи ќе бидете сити подолго време. Една неодамнешна студија објавена во списанието „Дебелина“ ...
| | веќе видена | слични

Ако одлучите да го исфрлите месото од вашата исхрана, тоа ќе доведе до големи промени во вашето тело – од намалување на вишокот килограми до намалување на ризикот од појава на некои болести. Но, тоа има и свои недостатоци ! 1.Ќе ја намалите вашата телесна тежина Луѓето кои престануваат да јадат месо во просек губат околу пет килограми. Освен тоа, доколку се откажете од месо, повеќе нема да морате прецизно да ги одбирате калориите кои ги внесувате или повеќе да вежбате, бидејќи исхраната на база на зеленчук ќе го направи своето. 2.Ќе се зголеми бројот на добрите бактерии во цревата Цревната флора на луѓето кои јадат месо и вегетаријанците се разликува. Студиите покажуваат дека луѓето кои јадат само храна на растителна основа имаат повеќе добри бактерии кои се заслужни за оптималното здравје. 3. Кожата ќе ви изгледа подобро! Многу жени кои престанале да јадат месо забележале подобрување во квалитетот на кожата. Научниците велат дека исхраната на база на билки го чисти телото од токсини, а тоа влијае врз ...
| | веќе видена | слични

Дамите од Холивуд во моментов се “полудени”од диетата наречена “ Whole30″ , која ја намалува телесната тежина, но исто така нуди целосно обновување на организмот. Вие само треба да ги почитувате овие три правила: 1. Од исхрана треба да ги исфрлите житариците, мешунките, млечните производи, храна со додаден шеќер, колачи, алкохолни пијалоци, и храна која содржи мононатриев глумат (MSG), сулфити и карагенан. 2. Забрането е мерење на тежината додека сте на диета. 3. Забрането е кршењето на првото и второто правило. Од друга страна, дозволено ви е да јадете месо, морски плодови, јајца, јаткасти плодови, семки, овошје. Дури и внесувањето на мали количини на забранетата храна ги прекинува придобивките од овој начин на исхрана, па затоа треба да се започне повторно за да се видат резултатите. Иако нутриционистите не сакаат диети кои целосно елиминираат одредени групи на храна, многу познати жени од јавниот живот, се обиделе со оваа, и се пофалија на своите Инстаграм профили. Пример за дневно мени на “Whole30” ...
| | веќе видена | слични

Доколку имате проблем со несоница, би требало да се запрашате дали причина за вашиот умор е храната што ја внесувате во организмот пред спиење. Доколку имате проблем со несоница, би требало да се запрашате дали причина за вашиот умор е храната што ја внесувате во организмот пред спиење.Масната и процесирана храна, како сирењето и месните нарезоци, не се препорачува да се јадат во вечерните часови, бидејќи е полна со сол, го подига крвниот притисок и му пречи на варењето. Но, на квалитетниот сон може да му пречи и здравата храна. Овие видови на храна дефинитивно избегнувајте ги за доцна вечера.Броколи, карфиол и зелкаБроколите, карфиолот и зелката се полни со витамини и минерали. Сепак треба да избегнувате да ги консумирате во вечерните часови, а поготово пред да одите во кревет. Тие всушност содржат нетопиви прехрамбени влакна кои долго се варат и така го попречуваат сонот.Цитрусно овошјеЛимунот, портокалите и друго цитрусно овошје се одлични извори на витамин Ц, но експертите советуваат да не ги ...
| | веќе видена | слични

Инструкторката и нутриционист Жулијана Хевер одлучи да го направи тоа, и еве што се случи со нејзиното тело. Жулијана готвела храна без масло и следела што се случувало со нејзиното тело. “Отсекогаш сум верувала дека кокосовото и маслиновото масло се многу здрави масла и дека тие се неопходни во здравата исхрана. Ги јадев речиси секој ден со секој оброк, бидејќи готвев со маслиново масло, кокосовото масло го мачкав на тост а маслото од авокадо го користев за подготвување на хумус. Пред неколку месеци дознав дека тие не се толку здрави, бидејќи тие немаат никаква нутритивна вредност и содржат многу калории, “вели таа. Само една лажица масло содржи 120 калории , а како последица на консумирањето телото ги складира и се дебелееме. Затоа таа одлучила комплетно да го исфрли од употреба, колку и да и било тешко, сепак не се откажала од идејата. -Мислев дека нема да можам да издржам, но се изненадив. Голем број од зеленчукот може да се пропржи без масло, бидејќи испушта сопствени сокови или вода, додека се вари или ...
| | веќе видена | слични

Калориите во исхраната можат да бидат многу штетни за човековото здравје, сепак постојат начини со кои можете да ги неутрализирате овие штетни калории. Додадете цимет во благо Слатките со цимет не ги сакаат сите, но секој кој има проблем да прекине со слатките би требало да го засака циметот. Овој зачин не само што содржи антиоксиданси и има антиинфламаторно дејство, туку и помага во регулација на шеќерот во крвта, го намалува гладот и желбата за уште благо која често ја имаме после внесување на шеќер. Напијте се диетален пијалак Повеќе од нас сакаат оброкот да го поминат и со некој пијалак. Пивото и виното се вистински калориски убијци, а ниту соковите не заостануваат. Ако веќе не можете без течност, а водата ви е досадна, газираните пијалаци се најдобар избор – секако во диетална варијанта, бидејќи единствено на тој начин не внесувате непотребни калории кои се буквално поинаква приказна. Користете помали чинии Геометријата и бројните експерименти покажале една логична работа: Истата количина на храна на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тироидната или штитната жлезда е орган кој влијае на работењето на многу други органи во телото. Најчестите проблеми со кои се соочуваат луѓето кога е таа во прашање се хипотироидизмот и хипертироидизмот. Прекумерното или намаленото лачење на хормони на оваа жлезда може во извесен степен да се контролира преку храната која ја внесуваме. Според тоа, ова е храната која треба да ја одбегнувате согласно групата на која припаѓате: При хипертироидизам - прекумерна функција на тироидната жлезда: 1. Храна богата со јод, но и сите видови на јодирана сол. 2. Полномасно млеко, кое може да го замените со обезмастено млеко, кое организмот многу полесно го вари. 3. Рафинирано брашно кое содржи помалку хранливи материи од целите зрна и многу потешко се вари. Рафинираното брашно има висок гликемиски индекс кој може да го промени нивото на шеќер и хормони во крвта. 4. Црвено месо, кое може да го замените со немасно месо како пилешко или риба како лосос, туна, харинга или скуша. 5. Млечни производи, особено ако ...
| | веќе видена | слични

Протеините се многу важни органски соединенија на оргнизмот и клетките. Тие претставуваат околу 50 посто од вкупната тежина на сувата маса. Протеините се витален и многу важен дел од здравиот режим на исхрана. Многу битно да се напомене е дека протеините помагаат и учествуваат во обновувањето на ткивата, како коските, очите, кожата и многу битно , мускулите. Истотака помага во одржувањето на здрав имун систем. Секоја култура во светот е различна. Во некои се внесува премногу протеини, а во некои култури има недостиг на протеини. Затоа, постигнувањето на вистинска рамнотежа е клучна за силно и здраво тело. Она што е потребно е да внесуваме во нашето тело чисти “слаби” протеини. Протеините ќе ви помогнат да се чувствувате полни и да немате многу голема потреба од шеќери. Тоа е така бидејќи протеините го продолжуваат ослободувањето на јагленохидратите за подолг временски период, обезбедувајќи поодржлива енергија и зголемување на ситостата. Ова е причина зошто протеините помагаат во ставањето на нездравите ...
| | веќе видена | слични

Кога милијарди долари се во прашање кои се „вртат“ благодарение на апчињата за слабеење и диетите кои секојдневно „никнуваат“, не е чудо што постојат и дузина дезинформации за тоа што е добро, а што лошо кога сакаме да ослабеме. Еве само некои од најпопуларните заблуди. Немојте да јадете после 18 часот Најдобро нешто што може да направите е да го слушате вашето тело и да јадете кога сте всушност гладни. Не постои истражување кое докажува дека оброкот кој ќе го изедете во 18 часот ќе биде покорисен во однос на вашата тежина од истиот оброк кој би го изеле во 20 часот. Многу е поважно да земете предвид во колку часот би спиеле и што би правеле наутро, штом ќе станете, на пример дали би вежбале или не. Количина на вода која мора да се испие Нема сомнение дека на нашето тело му е неопходна вода, меѓу другото и за регулирање на температурата на телото и за ослободување од штетните материи. Но не постои таква „волшебна формула“ која кажува колку литри вода треба да испиеме во текот на денот. Колку вода треба да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека ќе даде брз одговор на одлуката на Кина да започне со примена на нова рунда царински давачки на САД. Тој им ...
сите 52 | | | веќе видена

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 526 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 379 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 555 | | | веќе видена

Дождовната шума од Амазон е опишана како „белите дробови на светот“. Толку јаглерод диоксид е заклучен во нејзините дрвја што заштитата на шумите е неопходна ...
сите 137 | | | веќе видена

На автопатот Демир Капија - Неготино се случила сообраќајна незгода во која учествувало и возило во кое имало мигранти. Едно лице загинало, а единаесет ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мартин Видоевски: Најголемиот проект кој досега сум го работел е работата на себе!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: