Над 1300 поднесени барања за субвенции за набавка на велосипеди

3 копии

До крајот на вчерашниот ден на шалтерите на Град Скопје се поднесени над 1300 барања за субвенции за купување велосипед, што говори за голем интерес на граѓаните за добивање средства за надоместок на дел од трошоците. Со овој јавен повик, Градот Скопје на граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето на Јавниот повик (од 21.04.2018 година), заклучно со 31.08.2018 година, ќе им надомести дел од трошоците направени при купување велосипед, односно адаптиран велосипед за лица со телесна инвалидност. Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, како и 50% од вредноста на адаптираниот велосипед за лица со телесна инвалидност, но не повеќе од 90.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. За субвенционирање на граѓаните за набавка на велосипеди во буџетот на Град Скопје за 2018 година, се предвидени 10 милиони денари, од кои 9 милиони денари се предвидени за ...
| | веќе видена | слични

Министерството за економија деновиве објави јавен повик за кофинансирање на претпријатија за купување на опрема, инструменти, алат кои ќе се користат за обука, настава и за стекнување занимања. Огласот е во рамки на Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2018 година. Во него се предвидува финансиска поддршка за претпријатијата до 50% од докажаните трошоци, но сумата да не надминува 1.200.000 денари поединечно. Право на учество на повикот имаат претпријатија кои имаат Решение за верификација од Министерството за образование и наука за реализирање на посебни програми за образование на возрасни. Рок за аплицирање трае до 31 мај, а средствата на претпријатијата ќе им бидат доделени во септември. Целиот оглас го има на веб страната на Министерството за економија.
| | веќе видена | слични

Здружението на уметници ракотворби „Арти Крафт“ распиша јавен повик за изработка на автентичен сувенир за Град Скопје за 2018 година.– Учесниците на јавниот повик може да бидат физички и правни лица, кои ќе достават по еден примерок од идејното решение во оригинална големина и материјал, придружен со објаснување на идејата, соопштија од Здружението.Крајниот рок за пријавување е 18 мај 2018 година, а сите заинтересирани можат да добијат подетални информации на бројот 070/748-622 (Гордана Митровска – овластен застапник на ЗУР „Арти Крафт“) или на мајлот etnoshopbeba@yahoo.com.
| | веќе видена | слични

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Со овој јавен повик, Градот Скопје на граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето на Јавниот повик, заклучно со 31.08.2018 година, ќе им надомести дел од трошоците направени при купување велосипед, односно адаптиран велосипед за лица со телесна инвалидност. Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000,00 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, како и 50% од вредноста на адаптираниот велосипед за лица со телесна инвалидност, но не повеќе од 90.000,00 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. Јавниот повик ќе биде реализиран по принципот „прв дојден, прв услужен“. Барателот треба да ги исполни следниве услови: - да е жител на Град Скопје (во општините: Аеродром, Бутел, Гази Баба, Ѓорче Петров, ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек јавниот повик за надоместување на дел од трошоците за набавка на печки на пелети. Граѓаните што ќе купат печки на пелети заклучно со 21 мај 2018 година, ќе добијат дел од трошоците за набавка во висина од 70%, но не повеќе од 30.000 денари со вклучен персонален данок на доход по домаќинство. Овој повик ќе се реализира по принципот “прв дојден, прв услужен”.Градот Скопје го објави овој јавен повик за да се унапреди квалитетот на воздухот и да се намали загадувањето на воздухот, особено од партикуларните честички од затоплувањето на домовите што не се приклучени на централното греење. Предноста на користењето на пелетите е повеќекратна, и тоа: Поголема калориска моќност,; Минимално загадување на воздухот; Продуцирање на помала количина пепел; Се продаваат во рефус варијанта, во кеси од 15 кг, заради што набавката може да се одвива континуирано, по потреба; Не е потребен голем простор за складирање и чување. Повикот беше објавен на 5 април 2018 година и е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

До крајот на вчерашниот ден на шалтерите на Град Скопје се поднесени над 1.300 барања за субвенции за купување велосипед. Јавниот повик беше објавен на 21 април. Сите жители на Скопје кои што до 31 август ќе купат велосипед, Градот ќе им надомести дел од трошоците. Јавниот повик се реализира по принципот „прв дојден, прв услужен“. Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, како и 50% од вредноста на адаптираниот велосипед за лица со телесна инвалидност, но не повеќе од 90.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. За субвенционирање на граѓаните за набавка на велосипеди во буџетот на Град Скопје за 2018 година, се предвидени 10 милиони денари, од кои 9 милиони денари се предвидени за субвенции за велосипеди, додека 1 милион денари за адаптирани велосипеди за лица со телесна инвалидност. Целиот јавен повик граѓаните можат да ги видат ТУКА
| | веќе видена | слични

Со овој јавен повик, Град Скопје на граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето на Јавниот повик (од 21.04.2018 година), заклучно со 31.08.2018 година, ќе им надомести дел од трошоците направени при купување велосипед, односно адаптиран велосипед за лица со телесна инвалидност. Средствата што Град Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50 отсто од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, како и 50 отсто од вредноста на адаптираниот велосипед за лица со телесна инвалидност, но не повеќе од 90.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. За субвенционирање на граѓаните за набавка на велосипеди во буџетот на Град Скопје за 2018 година, се предвидени десет милиони денари, од кои девет милиони денари за субвенции за велосипеди, додека милион денари за адаптирани велосипеди за лица со телесна инвалидност. Јавниот повик се реализира по принципот „Прв дојден, прв услужен“. Целиот јавен повик граѓаните можат да ги видат на  ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 1300 поднесени барања за субвенции за набавка на велосипеди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: