ИСКЛУЧЕНИТЕ СЕ ВРАТИЛЕ: Компанијата БЕГ ја завршила грејната сезона со 2.300 нови потрошувачи

Бордот на директори констатирал оти големиот број нови потрошувачи во грејната сезона 2016-2017 е резултат на високиот квалитет и комфор, проследен со конкурентна цена на централното во споредба со останатите начини на греење, велат од компанијата „Балкан енерџи груп“
| | веќе видена | слични
2 копии

Искучените граѓани од системот за парно греење кои добиваат сметки, а не користат топлинска енергија од компанијата БЕГ, по 111 пат протестираа пред Регулаторната комисија за енергетика. Со партизанска песна, триесетина граѓани пред „Порта Македонија“ го изразија незадоволство од паушалните сметки, за кои велат дека се неправедни и затоа нема да ги плаќаат. Тврдат дека се ограбени и дека државата преку институциите продолжува да прекршува десетина закони, а никој за тоа да не сноси одговорност. Активистот Марјан Ненов, изјави дека правната битка ја водат на повеќе фронтови и дека поднеле 15 барања за дисциплински постапки за нотари, поради кои, како што тврди, им се одолговлекуваат судските постапки. Ненов изјави дека фактурите кои ги испорачува БЕГ се фалсификат, зашто компанијата нема склучено склучено договор со потрошувачите, а им испорачува секој месец да плаќаат паушален износ за потрошена топлинска енергија. Над 2000 граѓани се директно засегнати од овој проблем и бројот на тужби е огромен, изјави ...
| | веќе видена | слични

Снежана Калабакова Најмалку 80 отсто од корисниците на парно во една зграда треба да се согласни за да можат да постават распределители, или индивидуални мерила на потрошената топлинска енергија во становите. Во спротивно нема законска можност за имплементирање на системот. Од Балкан енерџи груп (БЕГ) велат дека е ова според Тарифниот систем за продажба на топлинска енергија. Ако е исполнет овој услов и по барање од заедницата на сопственици на објектот, компанијата Дистрибуција со топлина Балкан енерџи пристапува кон набавка на распределителите. Најнапред врши првична верификација во Бирото за метрологија, а потоа пристапува кон поставување и одржување на индивидуални мерила. На тој начин корисниците ќе можат да ги затворат вентилите и да не трошат топлинска енергија додека се на работа. Ако пред неколку години овој систем се преферираше и АД „Топлификација“ тогаш тврдеше дека само така граѓаните ќе можат да заштедат пари, сега експертите велат дека заштедата е многу мала, што им го покажале и пресметките. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Балкан енерџи груп (БЕГ) годинашната грејна сезона ќе ја заврши со нови 2.300 потрошувачи, од кои речиси половината се потрошувачи кои во минатото се исклучиле од системот, информираат од компанијата. Оттаму посочуваат дека Бордот на директори констатирал оти големиот број нови потрошувачи во грејната сезона 2016-2017 е резултат на високиот квалитет и конфорт, проследен со конкурентна цена на централното во споредба со останатите начини на греење, можноста за бесплатно приклучување кон системот и еколошкиот придонес за градот. - Раководствто на БЕГ одлучи да продолжи со реализација на инвестицискиот циклус за натамошна модернизација и воведување висока технологија во целокупниот систем за централно греење, со што ќе се зголеми неговата ефикасност и атрактивност за потрошувачите и ќе се создадат услови за натамошно зголемување на искористеноста на системот кој има можност да прими и услужи двојно повеќе корисници од сегашните. На ваков начин, ќе се отвори простор за натамошно намалување на цената за крајните ...
| | веќе видена | слични

БЕГ (Балкан енерџи груп) ќе ја заврши годинешната грејна сезона со нови 2300 потрошувачи, од кои скоро половината се потрошувачи кои во минатото се исклучиле од системот. Ова е дел од информацијата за активностите во грејната сезона 2016-2017 што ја разгледуваше Бордот на директори на БЕГ. Меѓу другото се констатира дека големиот број нови потрошувачи е резултат на повеќе фактори, од кои пресудни се: високиот квалитет и конфорт, проследен со конкурентна цена на централното во споредба со останатите начини на греење, понатаму можноста за бесплатно приклучување кон системот, а секако и еколошкиот придонес за градот, со оглед на тоа што ваквиот начин на греење не ја загадува околина. Раководствто на БЕГ одлучи да продолжи со реализација на инвестицискиот циклус за натамошна модернизација и воведување висока технологија во целокупниот систем за централно греење, со што ќе се зголеми неговата ефикасност и атрактивност за потрошувачите и ќе се создадат услови за натамошно зголемување на искористеноста на системот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс пратеничката на СДСМ, Софија Куновска, се приклучи на критиките кои следат откако премиерот вчера соопшти дека со бранот разрешувања ќе биде опфатена и ...
сите 110 | | | веќе видена

Не може Катица Јанева да биде така злоупотребена, вели во разговор за адвокатот Звонко Давидовиќ.Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА побара ...
сите 183 | | | веќе видена

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 497 | | | веќе видена

Европските земји треба да ги исполнат своите обврски за обезбедување на слободата на трговија за Иран да го зачува нуклеарниот договор, изјави иранскиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 199 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 133 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 80 | | | веќе видена

Направете палента, јадењето на детството, но со состојка која менува се и е многу здрава, а тоа е копривата. 2 раце листови коприва 1 шолја палента 3 шолји ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИСКЛУЧЕНИТЕ СЕ ВРАТИЛЕ: Компанијата БЕГ ја завршила грејната сезона со 2.300 нови потрошувачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: