11 #ПрегледВоПеток


Предновогодишен преглед во петок, веројатно претпоследен годинава. Затоа уште еднаш повеќе ќе се осврненеме на новостите отколку на заокружување на најинтересното од годината и предвидувања за следната. Тоа ќе го оставиме за последниот преглед, со надеж дека деновите што следат нема да сме преокупирани со прослави и лечење мамурлак од истите. Првото четиво што го издвојуваме е поврзано со трендот кој и кај нас почнува сѐ повеќе да се користи – работа со инфлуенсери во промоцијата на вашиот бренд. Овој тренд веќе со години функционира на глобалниот пазар, па затоа може да се издвојат сите оние насоки во кои треба односно не треба да ја движите соработката со инфлуенсерите. Затоа, доколку планирате да почнете со овој тип на маркетинг активности или да го унапредите односот кој веќе сте го воспоставиле, прочитајте ги 10-те грешки што ќе го расипат вашиот однос со инфлуенсерите. Вистина е дека Facebook веќе подолго време посветува сериозна грижа за ограничување на спамирачката содрина на мрежата. Сведоци бевме ...
| | веќе видена | слични

Камат Палихапити, кој на Facebook му се придружил во 2007 година, изјави дека чувствува огромна вина што на таква компанија и помогнал да расте. „Мислам дека создадовме алатки кои го разбиваат начинот на кој функционира општеството", вели тој и ги советува луѓето да се откажат од друштвените мрежи. Неговите критики не се насочени само кон Facebook, туку кон целиот онлајн екосистем. „Поради лајкот, но и други алатки кои ги креиравме, нема соработка, граѓански дискурс и има сè повеќе дезинформации. Ова не е американски проблем, туку е глобален проблем". Како пример за лошо влијание врз општеството, наведе инцидент во Индија каде лажни пораки за киднапирање поделени на WhatsApp довеле до линчување на седум невини луѓе. Тој вели дека се труди да го користи Facebook што помалку, а на неговите деца не им е дозволен. Камат не е единствениот кој реши да проговори за проблемите кои најпопуларната мрежа во светот ги предизвикува. Пред еден месец, за последиците говореше и коосновачот Шон Паркер. Паркер истакна дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 658 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

11 #ПрегледВоПеток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: