Вмро ќе наебе во судирот со Тиранасаурусите!


2 копии

Пишува: Бранко Тричковски Ги замолив човеколиките во Центарот за контаминација на вмро-дпмне да ми одговорат на следното прашање: дали менгелистичките опити со лажни трудноќи кај жените го загрозуваат унитарниот карактер на Македонија, тие ми рекоа, не, Тричковски, обратно, тие напори на нашиот министер на смртта и неговата екипа, се насочени кон одвраќање на непријателот преку информации дека само што не се родени два милиони Македончиња, воини кои мамата ќе им ја расплакаат на Тиранасаурусите! Добро, им реков јас, ако е тоа така, зошто тогаш низ вашата менглистичка програма убивте еден милион новородени Македончиња, со второто вдишување на воздухот исполнет со пием честички и отровни вмровски прдежи од собраниската хобитница, убивте толку животи, бе, монструми, а тие ми рекоа, да Тричковски, точно е дека убивме еден милион Македончиња, но кога ќе ги пребиете тие мали трупчиња со двата милиони измислени Македончиња, добовата еден милион плус. Така ли е или не е така, ме праша славодобитно Кара Ками Шева!? ...
| | веќе видена | слични

Или А што ако, ете, не се повлече „тиранската платформа“?! (3) И повторно на почетокот: А што ако, ете, не се повлече „Тиранската платформа“?! Читам дека има приличен број „заговорници“ кои добронамерно советуваат повлекување на „платформата“, не од некакви симпатии кон „најпатриотската“ (не)македонска партија или заради не знам какви лоши чувства кон албанските политички партии потписници на тоа фамозно парче хартија, туку првенствено заради олабавување на целата „ситуација“ и забрзување на демократските процеси. И тоа е сосема разбирливо. Иако без соодветни, односно никакви гаранции дека тоа е решението на проблемот. Или навистина им веруваат на криминалцине дека тие потоа мирно ќе се повлечат? И ќе чекаат да бидат уапсени? Извинете, ама гледале ли некаде таков филм, снимен ли е воопшто тој филм, зашто такво аматертско сценарио не верувам дека би поминало кај сериозен продуцент. Се разбира, би сакал да грешам. Би сакал комплетно да сум во заблуда и да се покаже дека дури и во криминалните структури на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДС без М да ти се „навлекле“ на пароними. Тоа се зборови што се многу слични еден на друг, барем звучно, но семантички имаат сосема друго значење. Такви се ЛАБАВО и ЛАВАБО, СТРУНА и СТРИНА. Чуму во СДС без М (бидејќи М или Македонија одамна не им прилега) станале зависни од оваа гласовна измама? Епа слушнете. Од каде доаѓа Доналд Туск, последниот гостин што ни кажа дека ќе го прифатат и поддржат секое решение што ние во Македонија ќе го донесеме? Да, тој е претседател на Европскиот совет, највисокото тело на ЕУ. А од каде доаѓа Карл Билд, освен што некогаш одамна бил поранешен премиер и МНР на Шведска? Да, тој е копретседател на Европскиот совет, ама за надворешни работи. Упс! Ама истиот тој да ти бил многу лут при одбивање. Прашајте го Иванов, кој за исфрустрираниот Билд стана „нерелевантен политичар“. Маки, настрана НВО, настрана шведски… Еволуција на европските политичари. Дали ова се случува во моментов во Македонија? Звучи преоптимистички, но факт е дека паралелно со дееволуцијата на дел од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Еволуција на европските политичари. Дали ова се случува во моментов во Македонија? Звучи преоптимистички, но факт е дека паралелно со дееволуцијата на дел од македонските колеги (тие што глумат левичари, а во партијата имаат саде по некој левучар) во државата ни се случува интересен процес. Поведени од македонската криза, која толку многу ги засега затоа што е наша, нели, минатиот месец се изнагледавме редица европски дипломати. За дел од нив, како Могерини, на пример, знаевме што ќе кажат уште пред да дојдат. Така и беше, Италијанката не ги изневери нашите очекувања и „удри“ лево, затоа што и не смее поинаку, ниту знае… По неа беше Хан. Австриецот десничар изненади многумина, ја поддржа прикаската на својата италијанска колешка (која, интересно, се римува со кокошка), но избегнувањето на изјава во камера, заминувањето со една бедна порака на „Твитер“ и уште победно, наместено интервју за „Канал 5“, само покажа дека Хан има срам и не може, ниту сака да го презентира јавно и пред сите. Како и да е, по него ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вчера на протестот пред Собранието гараѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го објави македонскиот народен документ како решение за излез од политичката криза. Во гостувањето во Дневникот на Сител телевизија еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Игор Дурловски кажа дека избори во најбрз можен рок се единствено решение за излез од кризата. -Ние уште на самиот почеток, најпрвото наше барање беше отфрлање на платформа потпишана, заверена од странски премиер, во странска држава. Тоа секако досега не се оствари и сметаме дека распишување на предвремени парламентарни избори е единствената опција,што поскоро, во најбрз можен рок, за цела оваа криза односно нефункционалноста на државарата да прекине што поскоро, изјави Дурловски. На прашање дали смета и за кои политички партии смета дека ќе ја прифатат оваа нивна иницијатива, Дурловски кажа дека верува дека според ставовите ВМРО-ДПМНЕ ќе го прифати барањето за избори. -Јас се надевам, јас навистина немам ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Избори во најбрз можен рок се единственото решение за излез од кризата во Македонија, смета Игор Дурловски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Вчера на протестот пред Собранието гараѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го објави македонскиот народен документ како решение за излез од политичката криза. -Ние уште на самиот почеток, најпрвото наше барање беше отфрлање на платформа потпишана, заверена од странски премиер, во странска држава. Тоа секако досега не се оствари и сметаме дека распишување на предвремени парламентарни избори е единствената опција,што поскоро, во најбрз можен рок, за цела оваа криза односно нефункционалноста на државарата да прекине што поскоро – изјави Дурловски во гостувањето на „Сител телевизија“. На прашање дали смета и за кои политички партии смета дека ќе ја прифатат оваа нивна иницијатива, Дурловски кажа дека верува дека според ставовите ВМРО-ДПМНЕ ќе го прифати барањето за избори. -Јас се надевам, јас навистина немам ...
| | веќе видена | слични

-Ние уште на самиот почеток, најпрвото наше барање беше отфрлање на платформа потпишана, заверена од странски премиер, во странска држава. Тоа секако досега не се оствари и сметаме дека распишување на предвремени парламентарни избори е единствената опција,што поскоро, во најбрз можен рок, за цела оваа криза односно нефункционалноста на државарата да прекине што поскоро, изјави Дурловски. На прашање дали смета и за кои политички партии смета дека ќе ја прифатат оваа нивна иницијатива, Дурловски кажа дека верува дека според ставовите ВМРО-ДПМНЕ ќе го прифати барањето за избори. -Јас се надевам, јас навистина немам информации дали некои од политичките партии ќе го прифатат тоа, јас верувам дека партијата ВМРО-ДПМНЕ, која барем досега ги има истите ставови по ова прашање со нас, верувам дека ова барање за нив ќе биде издржано. Се надевам дека и останатите партии и од албанскиот блок и македонските политички партии ќе сметаат исто како нас, дека единствено решение во моментов се предвремени парламентарни избори, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 224 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 203 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 352 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 233 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 36 | | | веќе видена

„Владимир Ѓорчев е првиот кандидат кој јавно обелодени дека сака да застане рамо до рамо со Христијан Мицкоски, против ЕУ и НАТО, да тргне по антизападните ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вмро ќе наебе во судирот со Тиранасаурусите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: