Предвидувања на експертите откриваат дека овие 10 држави во светот ќе исчезнат за 100 години


2 копии

Низ историјата паѓале бројни царства и држави, нации исчезнувале или се трансформирале, но тој процес сѐ уште не е готов. Политички аналитичари го објаснуваат поимот нација, односно држава, кој не е траен, а секако ниту вечен. Низ историјата паѓале бројни царства и држави, нации исчезнувале или се трансформирале, но тој процес сѐ уште не е готов. Политички аналитичари го објаснуваат поимот нација, односно држава, кој не е траен, а секако ниту вечен.Стручњаците предвидуваат дека поради нивото на морето, етнички и културни поделби, за 100 години 10 држави можно е да не постојат. 1. ХоландијаНа удар ќе биде Холандија, затоа што климатските промени ќе си го направат своето. Таа сега е на ниво на морето или еден метар над нивото и затоа во иднина опстанокот ќе биде доведен во прашање.Тие веќе со години се борат со растечкото ниво на морето со градење на нови насипи и нивно проширување. Но, и покрај тоа имаат многу поплави.2. Северна КорејаБидејќи оваа земја се наоѓа под диктатура на династијата Ким од ...
| | веќе видена | слични

Стручњаците предвидуваат дека поради нивото на морето, етнички и културни поделби, за 100 години 10 држави можно е да не постојат. 1. Холандија На удар ќе биде Холандија, затоа што климатските промени ќе си го направат своето. Таа сега е на ниво на морето или еден метар над нивото и затоа во иднина опстанокот ќе биде доведен во прашање. Тие веќе со години се борат со растечкото ниво на морето со градење на нови насипи и нивно проширување. Но, и покрај тоа имаат многу поплави. 2. Северна Кореја Бидејќи оваа земја се наоѓа под диктатура на династијата Ким од 40-те години на минатиот век, се чини дека само е прашање на време кога незадоволството во општеството ќе кулминира и ќе експлодира. Постојат разни гласини за обиди на неколку воени пучеви, кои се кријат од медиумите. Многу аналитичари веруваат дека до уривање на системот ќе дојде и поради незадоволство во самиот политички врв (Ким Џонг-ун веќе неколку пати спроведе чистки меѓу своите најблиски соработници и членови на семејствооа, покажувајќи дека за ...
| | веќе видена | слични

Обединетото Кралство Бидејќи се работи за унија од повеќе држави, во која постојат силни тежнеења за независност, можно е распадот да ја зафати и оваа светска сила. Шкотска имаше неуспех во движењето за независност во 2014 година. Како што Велика Британија минатата година одлучи да излезе од Европската Унија и таа постапка не е еднакво одобрена од сите делови на државата, тоа ќе биде камен на сопнување. Се верува дека поради тоа некои држави ќе излезат од Обединетото Кралство и како независни ќе ѝ се приклучат на Европската Унија, а тој процес ќе биде разрешен во слените 20 години. Ирак Од воената состојба во 2011 година оваа држава е вистински пример за секојдневно распаѓање. По фаќањето и егзекуцијата на Садам Хусеин, кој ја држеше оваа земја во окупација, населението денеска жестоко е поделено. Растот на популарност на Исламската држава привлече внимание на оваа поделба, па прилично очигледно е како земјата вештачки се одржува на ограничените расположенија. Ирак е поделен на три групи: сунити, Курди и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен интерес на институцијата е зачувување на ...
сите 341 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предвидувања на експертите откриваат дека овие 10 држави во светот ќе исчезнат за 100 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: