10 работи што морате да ги имате во предвид кога ќе решите да отворите ресторан.

1 . Сопственик на ресторан . Технички, сопственик на ресторан може да биде секој кој ќе се реши за овој бизнис и што ќе најде доволно средства за да ја започне реализацијата на оваа идеја. Знам дека повеќето од луѓето оваа работа ја симлифицират најчесто поведени од ,, кафанските муабети,, и обично почнува вака.Тоа и не е многу тешко, имаш некој денар, познаваш група на луѓе од градот кој стално ќе бидат во твојот ресторан, ќе се снајдеш за персонал бидејќи и самиот си работел во некој ресторан и почнуваш… Но, дали е баш така, покрај многуте работи што треба да ги направите како што се, бизнис план, истражување на пазарот, проценка на конкуренцијата, персонал, добро мени и сл. постои една многу важна работа што се вика , сопственик на ресторан . Ова е нешто што претпоставува дека вие многу часови од денот треба да го поминете во вашиот ресторан, многу саботи и недели да не бидете со вашата фамилија, многу годишни одморите да ги изоставите и се тоа за да бидете со ваште гости. Да сето ова треба да го ...
| | веќе видена | слични

Останато

„На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што и носи добро на ...
сите 66 | | | веќе видена

Претседателството на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на вчерашната седница донесе одлуки за преземање активности ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

10 работи што морате да ги имате во предвид кога ќе решите да отворите ресторан.

Од:
До кого (е-маил):
Порака: