Цело село исчезнало без трага - никој нема објаснување

2 копии

Иако изгледа како место од бајките, постои и дуга страна - мрачна тајна, која никој не може да ја одгатне. Иако изгледа како место од бајките, постои и дуга страна - мрачна тајна, која никој не може да ја одгатне.Ирска е место со убави предели, а Ким Беј на брегот на Ачил островот претставува само уште еден пример на тие пориродни убавини.Изгледа како да излегло од бајките, но ова место крие мистеријата која никогаш не е решена. Во прашање е едно од најодалечените острови во Ирска, а таму е формирано и село кое забрзано се ширело во 1838 година.На самиот остров се наоѓаат уште неколку помали места. Меѓутоа луѓето кои живеат немаат никакви записи за поранешните жители. Речиси целосно напуштеното село имало повеќе од 4о куќи. Ама, се што денес на него се купишта на камења, блато и структури на темели.Единствен запис за постоењето на селото се оние од патеписците кои ја опишувале неговата убавина, заедно со неколку споменици на “примитивни“ градби. Што се случило со селото на заливот Ким прашање е ...
| | веќе видена | слични

Ирска е европска земја која поради неверојатните природни убавини е нарекувана и смарагден остров. Во прилог прочитајте десет помалку познати факти за оваа прекрасна земја. 1.Даблин се гордее со фактот дека има по еден паб на секои 100 жители. Најстариот ирски паб се наоѓа во Атлон и се верува дека датира од 900та година. 2.Просечно, секој Ирец пие околу 95 литри пиво годишно, така што земјата е на 6-тото место во светот по конзумирање пиво. 3. Мај е најсувиот месец во годината. Ова е многу корисна информација ако планирате да ја посетите Ирска. 4. Ирците по пензионирањето најчесто одат на Канарските Острови. 5. Ирска има најмал број на пријаване НЛО објекти од сите европски земји. 6. Белата Куќа е дизајнирана од ирскиот архитект Џејмс Хобан. 7. Во 2002 година, Ирска беше првата земја во светот која воведе данок на пластични кеси. 8.Mukanagederdauhaulia е крајбрежен град со најдолго име во Ирска. 9. Drishin е национално ирско јадење. Тоа е специјалитет направен од свинско месо, кравја и овча крв, леб, ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 272 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 226 | | | веќе видена

Туризмот ќе претрпи големи последици, ако Охрид заврши на листата загрозени подрачја или уште полошо ако го изгуби статусот на УНЕСКО сметаат туристичките ...
сите 164 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цело село исчезнало без трага - никој нема објаснување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: