Што ќе му се случи на вашето тело доколку пиете топла вода измешана со куркума во период од една недeла?

Куркумата е добро позната јужно-азиска зачинска билка која започна да се користи и на Запад во последните години поради гоемите бројни здравстрвени ефекти. Дали знаевте дека таа може да ја подобри работата на џигерот и мозокот? Овој зачин се користел со векови како лек за болестите на џигерот. Меѓутоа ескпертите започнале да ги испитуваат здравствените ефекти научно-докажано изминатите 20 години. Она што тие го откриле е дека куркумата е доста корисна затоа што има значајни анти-инфламаторни и антоксидансни ефекти. Неговата активна состојка куркумин го намалува ризикот од појава на болести на џигерот со што помага при чистењето на токсини од телото. Во џигерот се врши акумулација но и исфрлање на сите отрови од телото па затоа редовниот детокс е препорачлив за секого. Храната, начинот на живот, стресот, загаденоста во воздухот, хемикалиите и бројни фактори влијаат врз акумулацијата на токсини во телото. Колку повеќе токсини толку е поголема веројатноста за појава на болести и намален имунитет. Доколку ...
| | веќе видена | слични

Можеби сте слушнале за маслото од оригано, но сè уште не знаете какви се придобивките од него. Ориганото е медитеранска билка која најчесто се употребува во италијанските јадења. Најмногу се користи во неговата сува форма, давајќи ѝ на храната посебен шмек. Но покрај тоа што ни ја прави храната повкусна, ориганото може да ни послужи и на друг начин. Прочитајте ги придобивките од употребата на маслото од оригано. Маслото од оригано го смирува стомакот Благодарение на антимикробната активност во маслото од оригано, тоа може да ви помогне да се изборите против појавата на некои од главните причини за раздразнетиот стомак - варењето на храната, ингестија на алергени и токсини и бактериски инфекции. Го подобрува вашиот имунолошки систем Додавањето на масло од оригано во вашата секојдневна рутина, е одличен начин за подобрување на вашиот имунолошки систем. Неговите состојки помагаат во борбата против непријатните организми кои му наштетуваат на вашето тело. Ги елиминира интестиналните црви Интестиналните црви се ...
| | веќе видена | слични

Преголемото количество на шеќер може серизно да делува на вашето здравје. Тоа резултира со зголемување на килограмите, честа промена во расположението, а понекогаш предизвикува и зависност. Нутриционистите велат деќа шеќерот е повеќе штетен и од мастите, па затоа е многу важно да се внимава колкаво количество се консумира во текот на денот. Погледнете кои промени ќе се случат со вашето тело доколку почнете помалку да консумирате шеќер! По два дена Повеќе нема да имате промени во расположението. Работата на дигестивниот систем ќе се врати во нормала и вашиот организам подобро и побрзо ќе ја вари храната. Една недела без шеќер Ќе чувствувате повеќе енергија и сила. Ќе спиете подобро, ќе имате подобар и поквалитетен сон и полесно ќе ви биде да се разбудите наутро. 10 дена без шеќер Ќе се намали количеството на лош холестерол во крвните садови, крвниот притисок ќе се врати во нормала и ќе намалите неколку килограми. Месец без шеќер Ќе се подобри изгледот и здравјето на вашата кожа, повеќе ќе го чувствувате ...
| | веќе видена | слични

Ѓумбирот потекнува од Кина, каде што луѓето веќе со векови секојдневно го додаваат во чајот, водата и храната. Тие го користат толку често бидејќи има големо позитивно влијание на организмот, бидејќи содржи голем број на минерали и хранливи материи. Ѓумбирот е полн со магнезиум, бакар и калиум и исто така содржи витамини како А, Е и Ц. Прочитајте ги овие 10 причини зошто е препорачливо да пиете секојдневно вода со ѓумбир и сигурно ќе започнете уште денеска! Го смирува стомакот Доколку имате проблеми со стомакот, водата со ѓумбир може многу да ви помогне. Ѓумбирот го подобрува варењето и ги намалува подуеноста и гасовите. Исто така е одличен да се консумира кога имате дијареа и гадење. Ја намалува болката во мускулите Сигурно кон крајот на денот ви се случува да чувствувате болка во мускулите, особено доколку вежбате, имате напорен ден на работа или сте имале долга прошетка. Кога ќе се напиете вода со ѓумбир, тогаш ќе му помогнете на вашето тело побрзо да се опорави и ќе се чувствувате подобро. Тоа е така ...
| | веќе видена | слични

 Кокосовата вода е вметната во исхраната на најпознатите и најуспешните модели, спортисти, па дури и нутриционистите ја препорачуваат како здрав пијалак кој може да го пиете кога и да посакате. Ако и вие почнете да ја пиете од денес, за 2 недели ќе видите фантастични резултати. 8. Телото ќе ви биде подобро хидрирано 7. Ќе намалите неколку килограми полесно и побрзо 6. Ќе заборавите на проблемите со варењето на храната 5. Крвниот притисок ќе се стабилизира 4. Ќе добиете посјајна и помазна кожа 3. Повеќе нема да ве мачи стресот или промените на расположението 2. Полесно ќе се справувате со мамурлакот 1. Знаците на старост ќе бидат помалку видливи
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ќе му се случи на вашето тело доколку пиете топла вода измешана со куркума во период од една недeла?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: