Неверојатна техника за преубави Велигденски јајца


2 копии

Со текот на времето,домаќинките стануваат се покреативни и измислуваат мноштво техники, од интересни шарања со тревки, до врзувања во хулахопки и ластичиња за коса. Оваа година интернетот полуде по најновиот хит на бојадисување јајца со помош на пена за бричење! Новата техника пружа можност да се добијат јајца во сите нијанси, а доколку ве загрижуваат хемикалиие од пената за бричење,истиот трик може да се направисо шлаг или слатка павлака. Она што ви е потребно е пена за бричење, разнобојни бои за колачи, јајца со бела лушпа, а од помошен прибор една чинија, хартиена салфетаи две лажици.
| | веќе видена | слични

Внесете радост во секој дел од вашиот дом и зголемете го семејното расположение во празничен дух за Велигден. Ви помагаме во тоа, сугерирајќи ви 10 идеи за украсување кои не бараат посебна вештина и многу време. Луксузен виолетов аражман Создадете импресија на екстраваганција и луксуз, креирајќи агол во вашиот дом во виолетова боја. Се верува дека оваа боја носи успех и среќа. Велигденски теглички Неколку теглички кои ќе ги наредите една до друга и една врз друга, наполнете ги со чоколадни јајца, зајчиња, бојадисани велигденски јајца и други слични декорации. Ставете машничка на капачето од тегличката. Ваквиот декориран сет од тегли остава многу пријатен впечаток. Велигденски подароци Неколку кутии обложете ги со интересна весела хартија и на врвот направете уши од зајаче. Велигденско дрво Велигденоското дрво секогаш остава елегантен впечаток. Наредете на него јајца, бисерчиња, монисти…, украсувајте по желба но нека изгледа богато украсено. Украсни морковчиња Може да ги направите од материјал или пак од ...
| | веќе видена | слични

Откако ќе го погледнете видеото, веднаш ќе се фатите за работа.Направете најубави и светкави велигденски јајца, еве и како: Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза: Охридски чомлек ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце Велигденска торта ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Похован кашкавал
| | веќе видена | слични

Во рамки на манифестацијата во организација на националната Библиотека „Григор Прличев“ и Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид, верските обичаи во Русија по повод големиот христијански празник Велигден, традицијата на руските православни верници беа претставени пред охриѓани... Како што истакна почесниот конзул на Руската Федерација во Охрид проф. д-р Велимир Стојковски, македонскиот и рускиот народ ги поврзува православието, заедничките историски корени, за кои нагласи дека се, „длабоко вткаени во светските цивилизациски придобивки со своите културни, културолошки, историски и други придонеси“. Елена Обухова, русинката која седум години живее во Охрид, пред охриѓани раскажуваше за руските обичаи за Велигден, нагласувајќи дека тие во Русија не се толку искомерцијализирани, но во основа исти. Таа истакна дека во Русија најмногу се бојадисуваат црвени јајца, а другите се јајца кои се бојат со восок. Тие се даваат на новороденчиња, младоженци, а се носат и на гробишта како почит кон умрените. – ...
| | веќе видена | слични

 Подготовките за Велигден веќе започнаа, а за неколку дена сите ќе се опседнеме со шарените, дезенирани и декорирани велигденски јајца. Насекаде ќе гледаме кошнички и рачни изработки, па зошто и вие да немате уникатен проект на таа тема? Овие 15 идеи не вклучуваат бои за вапцање на јајцата, туку сосема поинакви техники и различни материјали. Одберете ги омилените и пробајте: Декупаж техника со салфетки Зајчиња од бели јајца Светкави јајца Декорации со хартија Природни јајца со цветно венче Јајца со облека 3Д цветчиња Бели јајца со уши од украсна жица Хартиени реси Уште 9 идеи на следната страна... Почеток Претходна 1
| | веќе видена | слични

Како што истакна почесниот конзул на Руската Федерација во Охрид проф. д-р Велимир Стојковски, македонскиот и рускиот народ ги поврзува православието, заедничките историски корени, за кои нагласи дека се, „длабоко вткаени во светските цивилизациски придобивки со своите културни, културолошки, историски и други придонеси“. Елена Обухова, русинката која седум години живее во Охрид, пред охриѓани раскажуваше за руските обичаи за Велигден, нагласувајќи дека тие во Русија не се толку искомерцијализирани, но во основа исти. Таа истакна дека во Русија најмногу се бојадисуваат црвени јајца, а другите се јајца кои се бојат со восок. Тие се даваат на новороденчиња, младоженци, а се носат и на гробишта како почит кон умрените. - Во минатото се верувало дека највредно е јајцето кое ќе ви го даде свештено лице и дека има лековита моќ. Ако се јаде ќе донесе здравје дури и ако се чува цела година, или од 3 до 12 години. Во Русија исто така се верува дека лушпите од јајцата кои се носат во црква не треба да се фрлаат ...
| | веќе видена | слични

Преубавите пилиња од варени јајца се вистинско ремек дело, а еве како се подготвуваат! За полнетите јајца или пилиња од варени јајца, потребни ви се сосема малку материјали. Меѓутоа, бидете сигуртни дека никој нема да им одолее. 11 варени јајца 2 лажици мајонез неколку кисели краставички 1,5 лажичка сенф 1 лажица рен сол бибер варен морков бибер во зрно Исечете ги јајцата на половина така што горната половина ќе биде малку помала. Потоа извадете ги жолчките и ставете ги во чинија, па додајте ги останатите состојки како што се мајонез, сенф, рен, кисели краставички (мелени), сол и бибер. А потоа јајцата наполнете ги на местата каде што претходно стоела жолчката. Од варениот морков направете клунови, а од биберот во зрно очи за пилињата. Уживајте во своето мало ремек дело! ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од апстрактни експресионисти до современи визионери, делата на овие уметници годинава може да ги канализирате на велигденските јајца. Култните мотиви со точки на Јајои Кусама ја трансформираа современата уметност, па зошто не и вашата велигденска трпеза? Купете шарени лепенки или самолеплива колаж-хартија, пожелно е во основните бои, и создајте сопствена „точкеста уметност“. Одата на сликарот Вејн Тибо доаѓа во форма на визуелно слатки јајца обоени во весели бои со волнени мини-топчиња. Препознатливиот ракопис на Ив Клејн во сина боја е идеален ако барате промена од типичната палета бои и отпечатоци. Со сина боја во прав можете да ја покриете целата површина на јајцето или да го испрскате во неколку потези. Ако обожавате апстрактна естетика, мотивите на Ротко се тоа што ви е потребно за овој Велигден. Бојосајте ги јајцата во црвена или жолта боја, а потоа додајте мотиви од Ротко. Анри Матис е идеален за деца. Направете весел декупаж од шарена хартија во класични форми и залепете го на тврдо варени јајца. ...
| | веќе видена | слични

Уметност преточена на велигденските јајца. Денес охриѓани имаа можност да видат како велигденските јајца се украсуваат и бојадисуваат во Русија, земјата лулка на православието. Тие беа воодушевени од начинот на шарање јајца со восок и посакаа да научат повеќе за таа техника и да ја испробаат и дома. Во Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ Охрид се одржа настан за историјатот на украсување и бојадисување на Велигденски јајца во Русија на кој присуствуваше и почесниот конзул на Руската Федерација во Охрид проф. д-р Велимир Стојковски. Преку овој настан сакаме да ја пренесеме пораката дека двата народи се многу блиски, дека не сврзува припадноста кон православието и кон заедничките историски корени и дека македонскиот народ и рускиот народ сде два цивилизациски народи кои што се длабоко вткаени во светските цивлизциски придобивки, вели почесниот конзул на Руската Федерација. Во рамки на оваа активност посветена на празникот Велигден, посетителите имаа можност да слушнат предавање за историјата и ...
| | веќе видена | слични

Во организација на националната Библиотека „Григор Прличев“ и Почесниот Конзулат на Руската Федерација во Охрид, денес се реализира настанот „Историјат на украсување и бојадисување на велигденски јајца во Русија од древноста до колекцијата Фаберже“. Како што истакна почесниот конзул на Руската Федерација во Охрид проф.др. Велимир Стојковски, рускиот и македонскиот народ се многу блиски и затоа треба да знаат повеќе за нивните традиции кои во многу работи се слични. - Не поврзува припадноста кон православието, кон заедничките историски корени. Македонскиот и рускиот народ се два цивилизациски народи кои се длабоко вткаени во светските цивилизациски придобивки со своите културни, културолошки, историски и други придонеси, нагласи конзулот Стојковски. Русинката Елена Обухова, која веќе седум години живее во Охрид раскажува за руските обичаи за Велигден за кои вели дека не се толку искомерцијализирани како во Македонија, но сепак во основа се исти. - Во Русија во најголем број се бојадисуваат црвени јајца, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неверојатна техника за преубави Велигденски јајца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: