Ќе врне цел месец: Какво време не чека на почетокот од пролетта


2 копии

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува денес во 17:15 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува денес во 17:15 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот и 44 минути.На првиот ден од пролетта времето во Македонија ќе биде облачно со краткотраен дожд.Пролетта ќе трае до 21 јуни во 11:07 часот кога календарски почнува летото.Не дека дождот не е одлика на пролетните денови но ако ги прегледаме прогнозите, на онаа вистинската пролет со прекрасни сончеви периоди и пријатни температури, очигледно ќе мора да се почека.По температурите кои се далеку под просекот оваа недела и кои може да донесат и снег во четврток, од наредната недела не чека затоплување но од дождот тешко дека ќе се спасиме.Некаде кон крајот на последната недела од март се очекува да ...
| | веќе видена | слични

1. “Времето е илузија. Времето за пауза, уште поголема илузија” – вака се шегуваше Даглас Адамс во книгата “Автостоперски водич низ галаксијата”. Се чини дека научниците го сфатиле сериозно. Некои од поновите спекулативни теории во физиката предлагаат дека времето потекнува од една поголема и безвременска реалност. Обидете се да се оправдате на овој начин следниот пат кога ќе задоцните на работа. 2. Се прашувате зошто во март ги поместуваме стрелките на часовникот нанапред? Летното сметање на времето започнало како шега на Бенџамин Франклин кој предложил лете луѓето да стануваат порано за да можат повеќе да ја искористат дневната светлина и на тој начин да ги заштедат свеќите. Оваа шега ја сфатиле сериозно во Британија каде во 1917 година за првпат е воведено летното сметање на времето, коешто сметање подоцна се раширило низ цел свет. 3. Испитувањата на Министерството за енергија на САД покажале дека побарувачката на електрична енергија за време на летното сметање на времето паѓа за 0,5%, заштедувајќи ...
| | веќе видена | слични

Пролетта на северната хемисфера почнува денеска во 17:15 часот, а истовремено на јужната полутопка ќе настапи есента. Пролетта ќе трае до 21 јуни до 11:07 часот кога календарски ќе настапи летото. Летното сметање на времето, пак, ќе почне меѓу 24 и 25 март кога часовниците ќе се поместат еден час понапред. Related
| | веќе видена | слични

Првиот ден од пролетта, кој оваа година паѓа денес 20 март официјално е тука. Овој ден е познат и како пролетна рамноденица и ово настан речиси секогаш е резервиран за 20 или 21 март. Првиот ден од пролетта е единственото време од годината кога сонцето се крева на точно на исток и заоѓа точно на запад за сите во светот. Ова е и единствениот период во секоја година кога наклонот на Земјата е нула во однос на нашето сонце. Ова значи дека сонцето поминува точно над рамнината на екваторот на Земјата, со што ноќта и денот имаат приближно еднакви должини низ целиот свет. На овој ден двете полусфери на Земјата добиваат еднаква количина на сончева светлина. Датумот на пролетната рамноденица се менува секоја година, бидејќи се одредува со времето на преминот на сонцето над Земјиниот екватор, што пак зависи од неколку фактори. Орбитата на Земјата постојано се менува во однос на сонцето, додека во исто време гравитацијата на другите планети влијае на локацијата на Земјата во вселената. Овие физички влијанија, заедно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 806 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 231 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 184 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 105 | | | веќе видена

Вечерва ТВ21 ја организираше последната претседателска дебата помеѓу кандидатите кои во недела ќе се борат за функцијата претседател на државата. Кандидатот на ...
сите 140 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 879 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе врне цел месец: Какво време не чека на почетокот од пролетта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: