Еу ќе ги забрани халогените светилки од септември

Брисел, 25. август 2018 (ИНПРЕС) – Жителите на ЕУ уште од 2009 година користат халогени и ЛЕД сијалици наместо стандардните светилки кои ги користиме најмногу, односно кога стапи на сила забраната за користење на „обичното“ светло. Речиси десет години подоцна, листата на опции за купување на светилки во ЕУ ќе стане уште покуса бидејќи од септември годинава и халогените светилки ќе бидат забранети. Трансфорацијата значи дека халогенките ќе останат во употреба додека не се расипаат, односно во продажба ќе има само ЛЕД светилки. Одлуката беше поттикната од желбата на општеството да ја подобри енергетската ефикасност и да ги намали емисиите на јаглерод. Демотивирачки фактор за замена на халогените светилки е нивната цена. Сепак, долгорочното ЛЕД осветлување е поекономично. Животот на овие светилки е подолг, од 15 до 20 години и троши помалку струја. Организацијата за енергетската ефикасност и одржливост од Велика Британија, „Energy Saving Trust“ пресметала дека во текот на годината една халогенка троши ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По речиси по 60 години осветлување на европските домови и улици, халогените светилки ќе бидат забранети од 1 септември во ЕУ. Наместо нив, светло ќе даваат ЛЕД сијалици кои трошат петпати помалку енергија отколку халогените, со чие исфрлување од употреба ќе се спречи емисија повеќе од 15 милиони тони јаглерод годишно. Префрлањето на ЛЕД ќе ги намали не само штетните емисии, туку и сметките на потрошувачите, индустријата, експертите и активистите за заштита на животната средина. Халогените сијалици нема да исчезнат во еден момент, останатите залихи ќе можат да се продаваат, а од забраната се изземени нисконапонските сијалици, како оние кои се за рерна. Компанијата Филипс, водечки производител на сијалици, проценува дека потрошувачите ќе заштедат 124 евра годишно благодарение на префрлањето на ЛЕД сијалиците, кои траат многу подолго од халогените и користат многу помалку енергија. Преминувањето на ЛЕД го искористија заговорниците на Брегзит како уште еден доказ за мешање од Брисел. - Настојувањето на ЕУ да ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Секој кој се огрешил пред законот мора да одговара. Никој не е недопирлив – изјави утрово специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи пред судот.Таа додаде ...
сите 248 | | | веќе видена

За Законот за јавно обвинителство ќе се расправа во Собранието, откако работните групи на власта и опозиција не постигнаа договор пред сè за судбината на СЈО, ...
сите 189 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 556 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еу ќе ги забрани халогените светилки од септември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: