За една година одземени 20 концесии за ловишта

Недомаќинско стопанисување, немање хранилки и поилки за животните во ловиштето, недоволна прихрана или отсуство на храна во текот на зимата за животните кои се регистрирани на ловната површина, недоволна грижа за благосостојбата на животните се само дел од недоследностите кои се утврдени на ловиштата минатата година. Ова се и дел од причините поради кои дваесет концесионери останаа без концесии минатата година. Дел од нив се во Берово и Пехчево, одземено е едно ловиште од странец во Битола, а останатите се во Скопје и Kичево. Во Министерството за земјоделство велат дека во моментов се уредуваат ловиштита, ловостопанските основи се готови и за кратко за истите ќе се бараат нови концесионери. Од одземените ловишта има и за крупен дивеч, но повеќето се за лов на ситен дивеч. Дека ловството во земјава станува сериозен бизнис потврдува и бројката дека за една година ловиштата ги посетиле над 50.000 ловци. Во моментов има регистрирани 265 ловишта и најголем дел од нив имаат постојан концесионер. Бизнис со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Од почетокот на идниот месец се очекува да поскапат цигарите за околу четири денари. Од 1 јули 2016 до 1 јули 2023 година акцизната стапка за цигарите ќе се зголемува за 0,20 денари за цигара секоја година, поради што од почетокот на наредниот месец се очекува цигарите да поскапат за 4 денари.Со ваквото покачување, до 2023 година се очекува кутија цигари да поскапи и за 40 денари.
| | веќе видена | слични
7 копии

Од први јули годинава се очекува поскапување на цигарите во Македонија. Според пресметките, кутија цигари ќе поскапи за околу 4 денари. Со ваквото покачување, до 2023 година се очекува кутија цигари да поскапи и за 40 денари. Од 1 јули 2016 до 1 јули 2023 година, акцизната стапка за цигарите ќе се зголемува за 0,20 денари за цигара секоја година, поради што од почетокот на наредниот месец се очекува цигарите да поскапат за 4 денари. Сепак, во земјава покачувањето на акцизата не се врзува секогаш за поскапувањето на цигарите во малопродажба. Некои производители веднаш ги покачуваат цените, а некои се одлучуваат да ја компензираат акцизата. Други прозиводители, пак, ги поскапија цигарите пред да биде покачена акцизата. извор:Курир
| | веќе видена | слични

Кутија цигари за пушачите во Саудиска Арабија сега е два пати поскапо, бидејќи власта во Ријад воведе нов данок. Новиот данок е воведен за да помогне на буџетот да се избори со падот на приходите од продажбата на нафтата. Таканаречениот „селективен данок” кој во неделата стапи на сила, ги покачи цените на цигарите за 100 отсто, на 18 до 24 ријали (4,30 евра до 5,70 евра) по кутија цигари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пакло цигари за пушачите во Саудиска Арабија сега е два пати поскапо, бидејќи власта во Ријад воведе нов данок. Пакло цигари за пушачите во Саудиска Арабија сега е два пати поскапо, бидејќи власта во Ријад воведе нов данок. Новиот данок е воведен за да помогне на буџетот да се избори со падот на приходите од продажбата на нафтата. Т.н. „селективен данок" кој во неделата стапи на сила, ги покачи цените на цигарите за 100 отсто, на 18 до 24 ријали (4,30 евра до 5,70 евра) по пакло цигари.
| | веќе видена | слични
5 копии

На први јули годинава кутија цигари се очекува да поскапи за околу четири денари, а до 2023 година се очекува цената на една кутија цигари да биде повисока и за 40 денари во однос на сегашната. Согласно регулативите за акцизи на цигарите, расте цената на ова „задоволство“ за граѓаните на Македонија. Од 1 јули 2016 година заклучно со 1 јули 2023 година, акцизната стапка за цигарите ќе се зголемува за 0,20 денари за парче во секоја година, што значи на 1 јули секоја година, кутија цигари ќе станува за по 4 денари поскапа. Пресметките покажуваат дека секоја година цигарите ќе поскапуваат најмалку по 4 денари за кутија, што значи дека до 2023 година, една кутија што денес се продава за 70 денари ќе чини над 110 денари. Но во Македонија покачувањето на акцизата не секогаш се врзува со поскапувањето на цигарите во малопродажбата. Минатата година некои производители се решија цените да не ги покачат веднаш и акцизата да ја компензираат од сопствените приходи. Други производители пак поскапувањето го направија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поради зголемување на специфичнаа акциза за динар и половина, цигарите од 1 јули во Србија ќе се зголемат за 10 динари по кутија. Тоа наводно е резултата на новиот акцизен план, усвоен на почетокот на годината, односно усвоените измени на Законот за акцизи, според кој до 2020 година, на секои 6 месеци ќе се зголемува државната давачка, на сега, наместо 64 динари по кутија, зафаќањето на државата ќе биде 65,5 динари. Производителите своите цени и овој пат, како и претходно нема да ги корегираат само во висина на зголемената акциза туку и ќе додадат дополнителни 8,5 динари по кутија, а причините за тоа се поради значајната разлика во намалената добивка. Србија до кројот на 2020 година мора да ги достигне стандардите на ЕУ кои пропишуваат дека висина на минималната акција е 90 евра за 1.000 цигари, а таа сега во оваа земја е околу 50 евра/ Во Србија за цигарите се плаќаат специфични и прогресивни акцизи, а таа прогресивната нема да се менува и останува на 33 отсто.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Акциза претставува посебен облик на данок на промет преку којшто се оданочуваат одредени производи. Најчесто на плаќање акциза подлежат производи од монополски карактер, за коишто не може да се најде замена на пазарот, а имаат висока побарувачка. Поимот акциза за прв пат се среќава во 16-от век кога во Холандија се оданочувале алкохолни пијалаци, сол и шеќер со посебен данок што се нарекувал excijsen. Потоа, голем број земји го прифатиле овој вид на оданочување. Македонското законодавство пропишува наплата на акцизи посредно или непосредно за потрошувачка на нафтени деривати, алкохол, тутун и автомобили. Овие акцизни стоки подлежат на акцизи во три случаи: со нивно производство во земјата, преку увоз и кога стоките се наоѓаат под царински надзор. Акцизата може да се изрази во процентуален износ (пропорционална акциза) или во апсолуен износ по единица мерка (килограм, литар, парче – специфична акциза. Според Министерството за финансии , во Македонија акцизата на цигарите е 1,353 денари за парче ...
| | веќе видена | слични

Малопродажните цени на цигарите од 1 јули ќе бидат повисоки до 30 центи, а од јануари следната година за дополнителни 50 центи, додека ново зголемување од 50 центи е најавено од јануари 2019 година, поради дополнителното зголемување на акцизите и данокот. Поскапувањето на цигарите во Црна Гора се должи на новата фискална стратегија на Владата, која треба да се реализира до 2020 година. Од зголемувањето на акцизите на цигарите и разликите во ДДВ државата очекува прилив од 41 милион евра во наредните три години. Овие поскапувања се во функција на усогласување на акцизите со оние во Европската Унија. Повисоките цени на цигарите ќе влијаат на порастот на сивата економија, затоа што просечната цена на едно пакување цигари од сегашните две евра ќе достигне до 2,80 евра, и ќе биде двапати повисока во однос на сегашната цена на цигарите на црниот пазар. Соговорниците на „Вијести“ велат дека вртоглавиот пораст на давачките негативно ќе се одрази и на државните приходи по основа на акцизи на цигарите, поради постоење ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Македонија во НАТО Алијансата. - Ми беше голема чест и задоволство ...
сите 158 | | | веќе видена

Пронајдениот дел од стабилизаторот на урнатиот авион на „Етиопиан ерлајнс“ во Етиопија бил во слична чудна положба како и кај авионот на компанијата „Лајон ...
сите 235 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување, ...
сите 185 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 224 | | | веќе видена

Охрид, 15. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено засилен ветер од западен ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За една година одземени 20 концесии за ловишта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: