Една истрага ја собори вредноста на биткоинот за 12%

Вредноста на дигиталната валута биткоин, вчера падна за 12%, на 797 долари, што е пад од 108 долари. До падот дојде откако Кина објави дека отворила истрага за тргување со биткоини во земјата, поради манипулација на пазарот, перење пари, неовластено финансирање и други прашања, објави Ројтерс. Вчерашниот пад се случи откако се чинеше дека криптовалутата влезе во фаза на стабилизација на вредноста ...

⇐ DailyКапитал ⇒