Унгарија тргнува против Сорос

Унгарија планира да ги затвори сите невладини организации поврзани со милијардерот Џорџ Сорос штом новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ја преземе функцијата, пренесе порталот „Блумберг“ повикувајќи се на изјавата на заменик-претседателот на Фидеш, партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан. Силард Немет во вторникот истакна дека Унгарија, која е членка на Европската Унија, ќе ги ...

⇐ DailyДневник ⇒