Студот во Европа зеде повеќе од 60 жртви

Студениот бран продолжува да сее смрт во Европа со седум нови жртви на Балканот, шест во Полска и уште толку од четвртокот во Романија, со што вкупниот број на умрени од смрзнување на континентот достигна околу 60 лица, соопшти АФП. Во Полска, која е најсилно погодената земја, уште шест лица починаа во понеделникот, кога живата во термометрите во некои региони достигна минус 20 Целзиусови ...

⇐ DailyСтандард ⇒