Русија демантира дека ќе гради база во северозападна Сирија

Русија не планира да има нови воени бази во Сирија, соопшти руското Министерство за одбрана. Демантот уследи откако курдските милиции Сили за заштита на народот објавија дека се договориле со Москва за нова воена база во курдскиот реон во северозападна Сирија. – Нема планови за нови руски воени бази на територијата на Сирија, се посочува во соопштението на Министерството за одбрана Претходно, ...

⇐ DailyЛибертас ⇒