ИСИЛ стојат зад нападот во Париз?

Првоосомничениот за вчерашниот напад во Париз, кај Елисејските Полиња, се вика Карим Шофри и најверојатно неговото дело е инспирирано од ИСИЛ. Шофри бил осуден на 20-годишна затворска казна, откако се обидел да убие полицаец во 2001-ва, но пред два месеца бил ослободен. Иако првично не беа познати мотивите за овој напад, многумина веруваа дека се работи за терористички акт. Се верува дека Шофри ...

⇐ DailyБиди Така ⇒