Иран: Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка

Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е дисквалификуван од претседателската трка. Советот на чувари, кој ги одобрува кандидатурите, избрал шест кандидати, меѓу кои и актуелниот шеф на државата Хасан Рохани и Ебрахим Раиси, близок соработник на Ајатолахот Али Хамнеи. За изборите на 19 мај се пријавиле над 1.600 кандидати, меѓу кои и 130 жени.

⇐ DailyМРТ ⇒