ЕУ ќе воведе санкции за 16 Сиријци поради хемиските напади

Европската унија денеска ќе воведе санкции за 16 сириски научници и војници, за кои се смета дека се вмешани во изврушување на напади со хемиско оружје врз цивилното население во Сирија, соопшти британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон. Тој пред почетокот на заседанието на Советот на министрите за надворешни работи од ЕУ, наведе дека на 16-те Сиријци ќе им бидат ...

⇐ DailyАлфа ТВ ⇒