Американските власти ќе покренат обвинение против Асанж

Американските правосудни власти ќе покренат формално обвинение за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, и за негово апсење, јавува СИ-ЕН-ЕН. Новиот директор на ЦИА, Мајк Помпео, го обвини порталот дека дејствува против државата. Според новите докази, Асанж му помагал на Едвард Сноуден во обелоденувањето на украдените доверливи документи од Националната Агенција за безбедност. Поранешниот ...

⇐ DailyМРТ ⇒